Bračni par Ruge: Zamenik generalnog sekretara NATO-a i njegov šaptač na jastuku – žena Majda

Supruga NATO funkcionera rodom iz Sarajeva, o Srbiji priča kao o "lošem momku", smeta joj što ne priznajemo Kosovo, a Dodik joj je baš trn u oku

U promeni na vrhu NATO-a, kao desna ruka generalnog sekretara Marka Rutea, stigao je njegov zamenik, Nemac Boris Ruge, a sa njim i privatni "specijalni savetnik" za naš region, njegova supruga Majda. Danas Ruge, a nekada Idrizbegović, ova rođena Sarajka godinama, kao saradnik u Evropskom savetu za spoljne odnose, sa sedištem u Berlinu, tumači dešavanja na Zapadnom Balkanu. Naravno, loš momak i krivac za sve je Srbija.

Preciznije, iz Majdinog ugla, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i, kako kaže, čest gost u Beogradu i na srpskim vojnim vežbama i glavni partner Rusije, želi da rasturi Bosnu i Hercegovinu, Srbija neće da uvede sankcije Rusiji i 80 odsto Srba smatra da je to dobar potez, naša zemlja pravi probleme oko Kosova i Metohije i ništa neće biti od priznanja...

Smetaju joj ruski mediji, a ljuta je i na Zapad , jer predsedniku Aleksandru Vučiću gleda kroz prste. Smetaju joj i srpski političari koji idu u Banjaluku i podržavaju političare RS. Pa, videćemo kako će Majdino šaputanje na jastuku uticati na NATO politiku prema Srbiji i Republici Srpskoj. 

"Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Srbija bi trebalo da se uskladi sa spoljnopolitičkim stavovima EU, ali njena nedavna usklađenost u ovoj oblasti pala je na samo 45 odsto, u odnosu na 64 odsto 2020. godine. Uticaj Kine u Srbiji raste, bilo da se radi o investicijama, infrastrukturi ili političkim i kulturnim vezama. Srbija nastavlja da podržava Milorada Dodika, čiji postupci i retorika prete uništenjem centralne vlasti u zemlji. U vezi Kosova, uprkos francusko nemačkom planu, održivo rešenje je malo verovatno. A Vučić je govorio na televiziji i u tom obraćanju probudio je sumnju da on u dobroj veri učestvuje u pregovorima", analizirala je Majda Ruge u jednom od autorskih tekstova. 

Ona kritikuje Evropsku uniju i Sjedinjene Američke Države da u svojim odnosima sa Srbijom teži ka četiri spoljnopolitička cilja – obuzdati Rusiju, obuzdati Kinu, normalizovati odnose Srbije i Kosova i zaštititi suverenitet Bosne i Hercegovine, ali da im baš ne ide

"Zapadne vlade dosledno tretiraju Beograd kao nezamenljivog igrača u glavnim pitanjima sa kojima se suočava Zapadni Balkan. Šta god da je u pitanju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prvi koga zovu. Deo ovoga je razumljiv: vlast u Srbiji je koncentrisana kod Vučića. A Srbija je po svakom merilu najjača zemlja u regionu. Ona uživa dovoljnu političku i finansijsku polugu nad neposlušnim srpskim političarima u Bosni, na severu Kosova i u Crnoj Gori da ih obuzda kada izazovu nevolje", iznosi Ruge svoju teoriju. 

Posebno joj smetaju ruski mediji

"RT koja je pod sankcijama EU počela je sa radom u Srbiji u novembru 2022. godine a Sputnjik i ranije", rekla je Ruge navodeći kao bitan "argument" da ovi mediji prenose Vučićeve govore. 

Apostrofirala je i da je Sputnjik preneo jedno obraćanje, gde je Vučić loše govorio o "kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju i delegacijama EU i SAD sa kojima pregovara". 

Kurtija simpatiše i njen suprug. On je u intervjuu za prištinske medije rekao da "poznaje i veoma poštuje Aljbina Kurtija". Istakao je da se "u sadašnjoj situaciji ne može govoriti o članstvu Kosova u NATO, da članstvo podrazumeva konsenzus 32 zemlje članice, ali da činjenicu da je stav naroda Kosova prema NATO pozitivan, treba uzeti u obzir". 

On je letos bio u poseti našem regionu, a kako je saopšteno na sajtu NATO  istakao je da je "Zapadni Balkan region od strateškog značaja za Alijansu i ponovio čvrstu posvećenost NATO saveznika trajnoj bezbednosti".

Kako je navedeno u saopštenju, Ruge je u Beogradu, gde se sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem i predstavnicima međunarodne zajednice, "imao dobre razmene o različitim aspektima partnerstva NATO-Srbija" za koje je izrazio nadu, da će biti produbljeni. Tokom sastanaka sa Predsedništvom i drugim visokim zvaničnicima u Bosni i Hercegovini, Ruge je potvrdio da NATO ostaje "snažno posvećen suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemlje i da neće dozvoliti da se pojavi bilo kakav bezbednosni vakuum". 

Predsednik Vučić izrazio je tokom sastanka sa Rugeom "veliku zabrinutost za Srbe na KiM zbog tendencije usložnjavanja situacije uprkos svim nastojanjima Beograda da otvorena pitanja vrati u okvire dijaloga".

"Takođe, istakao sam da konstantan rizik od eskalacije tenzija koje Priština redovno izaziva neodgovornim odlukama i ponašanjem, u ogromnoj meri utiče na srpski narod na KiM, koji živi u stanju stalnog straha za život i imovinu", rekao je Vučić i ponovio da Srbija ostaje vojno neutralna. 

U biografiji Rugea piše da je bio potpredsednik Minhenske bezbednosne konferencije, nemački ambasador u Kraljevini Saudijskoj Arabiji, direktor za Bliski istok i Severnu Afriku u nemačkom ministarstvu inostranih poslova u Berlinu i zamenik šefa misije nemačke ambasade u Vašingtonu. Radio je u sedištu NATO-a u Briselu tokom NATO agresije, koja se u njegovoj biografiji zove "vazdušna kampanja na Kosovu". Bio je i glavni politički savetnik dva uzastopna komandanta snaga NATO-a na tzv. Kosovu, kao i šef političkog odeljenja u Kancelariji visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. I tu su mu se najverovatnije ukrstili putevi sa Majdom...