Srbija i Balkan

Srpski narod najstradalniji u 20. veku: Jačati kulturu sećanja o genocidu nad Srbima

Saradnja Republičkog centra Republike Srpske i Muzeja žrtava genocida će doprineti jačanju kulture sećanja i poslati poruku da smo mi jedan jedinstven narod, srpski narod, bez obzira koliko neko težio da nas podeli, poručio je Viktor Nuždić
Srpski narod najstradalniji u 20. veku: Jačati kulturu sećanja o genocidu nad Srbima© РТ Балкан/Даринка Петровић

U Univerzitetskoj narodnoj biblioteci Republike Srpske u Banjaluci, koja je bila domaćin promocije izdanja Muzeja žrtava genocida iz Beograda, promovisane su publikacije Muzeja koje su objavljene u poslednje tri godine.

Promocija je održana u saradnji sa Republičkim centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih Republike Srpske.

Bojan Arbutina, vršilac dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida, kaže da je slična manifestacija upriličena pre nekoliko dana u Beogradu, te da se radi o nastavku saradnje sa Republičkim centrom.

"To je bio pokušaj da predstavimo u Srbiji izdanja Republičkog centra i da predstavimo izdanja Muzeja žrtava genocida, jer se bavimo istim temama samo u različitim hronološkim okvirima. Republički centar proučava ratove iz devedesetih godina, mi proučavamo Drugi svetski rat i nekako je logično da na ovim prostorima, koji su bili i najstradalniji posebno tokom Drugog svetskog rata, tu mislim na Bosansku Krajinu, Liku, Kordun, Dalmaciju i Baniju, da predstavimo izdanja koja se bave tragičnim događajima iz Drugog svetskog rata, poput velike hrvatsko-nemačke ofanzive na Kozari iz 1942. godine, izdanja o Prebilovcima, zatim o Kragujevcu, Kraljevu, o Zapadnoj Srbiji, o stradanjima Beograđana tokom Drugog svetskog rata", objašnjava Arbutina.

Arbutina je najavio dalju saradnju i naglasio da je posebno važan rad i obrazovanje mladih naraštaja.

"U planu je da sledeće godine predstavimo jednu od naših izložbi ovde u Banjaluci, da promovišemo naš novi dokumentarno-igrani film koji se bavi stradanjem Srba na Kosovu i Metohiji. Kada smo kod najmlađih naraštaja, planiramo da edukativne radionice koje organizujemo u Srbiji u osnovnim i srednjim školama organizujemo i ovde u Banjaluci, kao i obuku za nastavnike istorije, koja je akreditovana u Republici Srbiji, ali svakako može da se primeni i za nastavnike u Republici Srpskoj. Ta obuka nosi naziv 'Učenje o genocidu nad Srbima u Drugom svetskom ratu', i svakako da je preko potrebna da se ta priča promoviše, naročito u osnovnim i srednjim školama", kaže Arbutina.

Istakao je da rad Muzeja žrtava genocida prevazilazi okvire Srbije i Republike Srpske, i naglasio da je mnogo projekata koji su realizovani u prethodnom periodu, ali kako je rekao, "veliki su planovi i za sledeću godinu". 

"U proteklih mesec i po dana otvorili smo izložbe u Muzeju pobede u Moskvi, u Muzeju velikog otadžbinskog rata u Minsku. Tamo smo predstavili našu izložbu pod nazivom 'Sveti novomučenici jasenovački u svetlosti vaskrsenja'. Bila nam je čast i zadovoljni smo što smo iskoračili sa teritorije Republike Srbije, jer nam je mnogo značila ta povratna informacija, koju smo dobili od Muzeja pobede, da je 20.000 ljudi videlo izložbu o Jasenovcu. Izložba je sada u Minsku. Recimo, početkom sledeće godine ćemo imati izložbu o stradanju Srba u Atini i u aprilu 2025. godine otvorićemo izložbu o Kozari u Parizu", kaže v.d. direktora Muzeja žrtava genocida.

Viktor Nuždić, v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih, kaže da je organizacija pomenutih događaja realizacija dogovora Srpske i Srbije na Svesrpskom saboru.

"Mi smo i ranije imali uspostavljenu saradnju sa Muzejom žrtava genocida i ovo se pokazalo kao jedan pravi potez, da srodne institucije iz Republike Srpske i Srbije sarađuju, pogotovo kada je u pitanju kultura sećanja i pamćenja. Cenimo da ćemo na ovakav način, prezentujući rezultate istraživanja našeg Republičkog centra i istraživačkih rezultata Muzeja žrtava genocida, doprineti jačanju kulture sećanja i, na neki način, poslati poruku da smo mi jedan jedinstven narod, srpski narod, bez obzira koliko neko težio da nas podeli. Evidentno je da mi imamo zajedničku istoriju, da je Srpska pravoslavna crkva ono što nas povezuje, te da mi delimo i stradalništvo, ali i herojstvo", rekao je Nuždić.

image