Pre sedam godina četvoro Srba zaputilo se iz Beograda na Kosovo i Metohiju. Putovali su automobilom, a plan je bio da posle posete manastiru Gračanica, odu kod prijatelja u stradalničko srpsko selo Staro Gracko. Na okviru registarskih tablica bila je ispisana poruka sa crvenim srcem, koja glasi ''Kosovo je srce Srbije''.
Putnici, među kojima je bila i osoba koja je danas novinar RT Balkan, bez problema su prešli administrativni prelaz: nalepnicu niko nije primetio. Ovo je promaklo čak i policajcu, Albancu, koji je zaustavio automobil u Vučitrnu, ošacovao putnike i vozilo, raspitivao se kuda i kome su pošli.
U Prištini je bila gužva: topao julski dan, igla nema gde da padne, Albanci koji rade i žive širom sveta i Evrope, došli da posete familiju. Automobil u kome su bili Srbi, upao je u gužvu. Stajao je u koloni, a ono što je pisalo na registarskim tablicama, niko nije uočio. Putnici su stigli na odredište.
A onda, četiri godine kasnije, po drugi put, na čelo privremenih institucija u Prištini, došao je Aljbin Kurti. Brže-bolje, ovaj ekstremista je objavio rat majicama na kojima su natpisi na ćirilici i boje srpske zastave, srpske trobojke, nalepnice...Tako su nedavno posle obeležavanja slave manastira Visoki Dečani, u blizini manastira, uhapšeni crnogorski državljani zbog natpisa na okviru registarskih tablica "Kosovo je Srbija". Trojici, od kojih su dvojica pripadnici Vojske Crne Gore, određen je pritvor i oni sada čame u kosovskom kazamatu.
Da nije bilo natpisa na okviru registarskih tablica, nema sumnje, pripadnici tzv. kosovske policije dali bi sve od sebe da uoče nešto drugo: pretresali bi putnike u potrazi sa srpskom trobojkom, zagledali kako su obučeni ne bi li pronašli neku poruku ili natpis, pa da zbog toga nekoga uhapse ili bar privedu.
Slične prizore smo videli i prilikom obeležavanja Vidovdana, kada se na Gazimestanu služi parastos kosovskim junacima.
Srpske mladiće svlače do pojasa, oduzimaju zastave, bacaju ih u blato, a ne izostaju privođenja, ali ni hapšenja i pritvaranja Srba. Kurti je naročito istrajan u odluci da se obračuna sa majicama, nalepnicama, bedževima, zastavama i transparentima. Obeležavanje Vidovdana na ovom mestu, tokom poslednje tri i po godine, obavezno se završi hapšenjem ili privođenjem nekog Srbina.
Tako je Risto Jovanović iz Podgorice uhapšen je 28. juna 2021. godine, na Gazimestanu, određen mu je pritvor u trajanju od 30 dana zbog toga što je navodno ''izazivao razdor i netrpeljivost''.
Jovanović je, inače, pripadnicima tzv. kosovske policije, koji su Srbima oduzimali oznake, nalepnice, majice, sugerisao da nema razloga da pretresaju i monahinje, nakon čega su ga pripadnici specijalne policije ubacili u vozilo i odvezli u Prištinu.
Osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od šest meseci, a sud je objavio da može da prihvati zamenu kazne zatvora za novčanu od 6.700 evra i zabranu ulaska na Kosovo i Metohiju u narednih pet godina, što je Jovanovićeva odbrana prihvatila, pa je on pušten iz zatvora.
Dvadesetogodišnjak iz Beograda Nikola Nedeljković uhapšen je pre dve godine na Gazimestanu. Osuđen je na osam meseci zatvora zbog navodnog "izazivanja etničke mržnje i netrpeljivosti". Da je Nedeljković počinio ovo delo, posvedočila je samo jedna osoba, ni manje ni više, pripadnik tzv. kosovske policije koji ga je uhapsio. Nedeljković je proveo dva meseca u pritvoru, a nakon toga mu je Apelacioni sud u Prištini smanjio kaznu, pa je pušten na slobodu.
A prošle godine Kurtiju je pošlo za rukom ono što nijednom albanskom vođi nije od 1999. godine: parastos kosovskim junacima nije služen na Gazimestanu. Zbog loše bezbednosne situacije služen je u manastiru Gračanica. Nekoliko desetina Srba se ipak okupilo kod spomenika palim kosovskim junacima, a pripadnici tzv. kosovske policije su im oduzimali majice, zastave, srpska obeležja i zabranili da pale sveće koje su doneli.
Ni ove godine obeležavanje Vidovdana na ovom mestu nije prošlo bez kidisanja na zastave, bedževe, transparente, majice...
Parastos je služen kod spomenika, okupili se Srbi iz svih delova Srbije i regiona, a pripadnici tzv. kosovske policije uhapsili su Nemanju Mićalovića zbog toga što je nosio transparent sa iscrtanom teritorijom Kosova i Metohije, u bojama srpske trobojke, na kome je pisalo "Nema predaje". Mladić je posle davanja izjave pušten je na slobodu, a osim njega, saslušano je još nekoliko Srba iz Babinog Mosta koji su se zatekli na istom mestu.
Istoričar Srđan Graovac navodi za RT. Balkan da Kurti sve ovo planski i sistematski radi kako bi izvršio pritisak ne samo na Srbe sa Kosova i Metohije, već i da bi poslao poruku javnosti u centralnoj Srbiji, odnosno da bi izazvao reakciju koja bi dovela do sukoba ili intervencije.
"Naša javnost je i te kako osetljiva na hapšenje Srba, pogotovu kada se govori o verskim događajima, onda on na tome insistira, upravo da bi izazvao reakaciju naše javnosti ne bi li javnost oštrije reagovala na tzv. prištinsku vlast. Zna se koliko je srpska javnost osetljiva na hapšenje Srba, proterivanje i maltretiranje, zato Kurti na tome insistira. I zna se koliko je posebno osetljiva kada se radi o verskim događajima. Najveća hapšenja su za Vidovdan", navodi Graovac.
A moglo bi se zaključiti i da Kurti sve ovo radi zato što se plaši - čak je i on shvatio da ponavljanje jedne te iste laži ne pretvara tu laž u istinu i da se san o "suverenom Kosovu", naročito o Vidovdanu, kada se Srbi iz svih delova zemlje i regiona sliju na Gazimestan da odaju počast palim junacima Kosovske bitke, rasprši kao mehur od sapunice.