Advokatska komora Beograda (AKB) odlučila je da obustavi rad od 2. do 4. decembra zbog usvajanja i načina usvajanja izmena i dopuna Krivičnog zakonika na sednici Skupštine Srbije održavnoj 27. novembra. Kako je objavljeno na sajtu komore odluku je doneo Upravni odbor na 48. elektronskoj sednici, jednoglasno.
Navode da za vreme obustave rada, advokati, članovi Advokatske komore Beograda neće postupati pred sudovima i drugim državnim organima u Srbiji, izuzev u postupcima u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građanima, u pritvorskim predmetima i u postupcima koji se vode prema maloletnim učiniocima krivičnih dela, u postupcima koji se vode zbog krivičnog dela nasilja u porodici, i u postupcima u kojima se odlučuje o određivanju privremenih mera.
"Za vreme obustave rada, advokati članovi Advokatske komore Beograda, ovlašćeni su da sačinjavaju i predaju podneske sudovima i drugim državnim organima, samo ukoliko je tog dana obustave poslednji dan prekluzivnog roka za predaju tog podneska", navodi se na sajtu komore.
Dodaje se da odluka o obustavi rada, koju je potpisao predsednik Advokatske komore Beograda Momčilo M. Bulatović, stupa na snagu odmah.
O odluci o obustavi rada advokata obavešteni su elektronskim putem Vrhovni sud Srbije, apelacioni sudovi u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, Upravni sud odeljenja Upravnog suda u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, Privredni apelacioni sud, odeljenja Prekršajnog apelacionog suda u Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, prekršajni sudovai na teritoriji Srbije, svi viši sudovi u Srbiji, svi osnovni sudovi, sonovna javna tužilaštva, viša javna tužilaštva, Vrhovno tužilaštvo i Ministarstvo pravde.
Ministarka pravde Maja Popović izrazila je danas žaljenje zbog odluke Advokatske komore Beograda o obustavi rada od 2. do 4. decembra.
"Iako u odluci nisu navedeni razlozi zbog kojih je rad obustavljen, pretpostavljam da je razlog za ovakvu odluku usvajanje četiri člana izmena i dopuna Krivičnog zakonika kojima su pooštrene kazne zatvora za krivično delo Teška dela protiv bezbednosti saobraćaja, koje su predložene i usvojene na inicijativu Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju", navela je Popović.
Usvojenim izmenama i dopunama Krivičnog zakonika propisana su i tri nova krivična dela – napad na lice zaposleno u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja, napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi i napad na lice zaposleno u ustanovi socijalne zaštite.
"Iako sam više puta to isticala još, jednom moram da naglasim da će se javna rasprava o Zakonu izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika produžiti i tokom 2025. godine, nakon konsultacija sa Evropskom komisijom, jer je to neophodan korak pre usvajanja ovih zakona", rekla je Popović, a navedeno je u saopštenju.
Članovi Advokatske komore Vojvodine su u sredu obustavili rad na jedan dan. Kao razlog za tu odluku naveli su sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, pravno neutemeljene pripreme promena u krivičnom zakonodavstvu.