Jake snage Kfora i Euleksa tokom čitavog prepodneva su na mestu eksplozije u kojoj je noćas u selu Varage kod Zubinog Potoka oštećen kanal Ibar–Lepenac. Na licu mesta su vojnici mađarskog kontigenta Kfora, a na prilazima selu su jake snage tzv. kosovske policije. Tokom ranih jutarnjih sati policija je pretresla više kuća Srba starosedelaca u selima Varage i Ugljare.
Direktor JKP "Ibar–Lepenac" Faruk Mujka tokom prepodneva je na Fejsbuku saopštio da je tokom noći saniran deo kvara izazvan eksplozijom kao i da je omogućeno nesmetano snabdevanje vodom rashladnih sistema termoelektrana KEK-a blizu Prištine. Prema njegovom saopštenju, "veoma brzo biće nađeno i rešenje za snabdevanje pitkom vodom" gradova i naselja koji zavise od vode iz ovog kanala.
U Severnoj Mitrovici u kojoj tokom noći nije bilo vode, jutros je uspostavljeno redovno snabdevanje, a bez vode tokom noći su ostali i Zubin Potok, Zvečan i druga naselja koja se snabedavju sa ovog kanala. Slično je bilo i u naseljima u centralnom Kosovu, od Vučitrna prema Prištini.
Regionalna kompanija za vodosnabdevanje u Kosovskoj Mitrovici noćas je saopštila da je prekinuto vodosnabdevanje vodom za piće zbog oštećenja kanala. Kompanija "Feronikl" saopštila je takođe da oštećenje kanala ugrožava rad rashladnih postrojenja ovog preduzeća.
Povodom eksplozije oglasio se direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Petar Petković i poručio da je uništenje dela kanala Ibar–Lepenac "nedopustiv i neprihvatljiv atak koji najdirektnije ugoržava životne potrebe srpskog naroda koji i onako živi u otežanim uslovima posebno na severu Kosmeta".
I dok iz Prištine za ovaj akt bez dokaza optužuju Srbiju, ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da Srbija "najoštrije osuđuje napad na kanal Ibar–Lepenac" poručivši da je "Kurtijev etnonacionalistički režim požurio da upire prstom u Srbiju bez dokaza".
Kosovo inače, veoma zavisi od vode iz jezera Gazivode, odnosno iz kanala Ibar–Lepenac, a dostupni podaci govore da se vodom iz ovog kanala snabdeva trećina stanovništva i hlade dve termoelektrane, "Obilić A i B", koje obezbeđuju 95 procenata proizvodnje električne energije na Kosovu i Metohiji.
Vodom iz jezera Gazivode preko kanala koji je oštećen u noćašnjoj eksploziji snabdevaju se Severna i Južna Mitrovica, Vučitrn, Glogovac, Obilić i Priština, voda iz ovog kanala koristi se i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.
Kanali sistema Ibar–Lepenac od brane Jezera Gazivode do centralnog dela južne srpske pokrajine dugi su oko 140 kilometara, od toga 12 kilometara je na teritoriji opštine Zubin Potok.
Svetska banka je 2018. godine konstatovala da su "Gazivode najvažniji rezervoar na Kosovu koji dovodi vodu u centrali plato kroz kanal Ibar–Lešenac, u oblast sa najvišom gustinom naseljenosti".
Inače, krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog veka, na Ibru je iznad Zubinog Potoka izgrađenja brana hidroelektrane Gazivode, a uporedo je tekla i gradnja kanal Ibar–Lepenac sa ciljem da se vodom snabdeva kosovska kotlina i navodnjavaju polja sve do Uroševca. Kanali su tada izgrađeni sve do Prištine do samog grada kao i do termoelektrana sadašnjeg KEK-a.