Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da Beograd zahteva da se utvrdi ko je odgovoran za eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac i da se sprovede nezavisna međunarodna istraga uz učešće Kfora i Euleksa i naglasio da je Beograd spreman da učestvuje u istrazi o tom incidentu.
Đurić je za RTS rekao da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti napravio ozbiljnu političku grešku u koracima unapred optužujući Beograd za nešto za šta je, kako je istakao, potpuno jasno da mi nemamo nikakve odgovornosti ni učešća.
"I mi sada nećemo da ga pustimo da izađe lako iz te teme. Tražimo da se utvrdi ko je odgovoran za ono što se desilo, da se sprovede nezavisna međunarodna istraga. Mi smo spremni da učestvujemo u celokupnoj istrazi preko mehanizama međunarodne i međusobne pravne pomoći", rekao je Đurić.
Dodao je da još uvek nema odgovora na tu ponudu, a da predstavnici međunarodne zajednice odlično znaju da Srbija i Beograd nemaju ništa sa tim incidentom.
Naglasio je da će bez obzira na nacionalnost, svako ko se nađe pod kontrolom srpskih organa, a za koga se utvrdi da je učestvovao ili da je odgovoran za incident na kanalu, biti momentalno uhapšen i procesuiran.
"I proglašen osobom odgovornom za strahovito ozbiljan akt ugrožavanja bezbednosti ljudi. Neki kažu čak i teroristički, ali to je sad već na pravosudnim organima da utvrde", rekao je Đurić.
Ministar je rekao da neodgovorne optužbe koje iznosi Kurti pokazuju odsustvo liderske odgovornosti i naglasio da je Kurti "udario" na međuetničke odnose u regionu i na "krah" proces normalizacije odnosa.
Đurić je rekao da je povećan pritisak na srpsku zajednicu i da su krenula nasumična hapšenja sa ciljem da se slomi Srpska lista pred predstojeće izbore o čemu je, podsetio je, govorio i predsednik Aleksandar Vučić, kao i da se dodatno izvrši pritisak na Srbe da bi se zastrašili i da se proredi njihov broj na KiM.
Na pitanje o sastanku sa predstavnicima Kvinte posle incidenta na KiM, Đurić je rekao da ambasadori veoma ozbiljno shvataju celu situaciju i da, za razliku od Kurtija, ne trče da unapred optuže bilo koga i da ne prihvataju neutemeljene optužbe koje se iznose bez dokaza.
Ministar je ukazao da se saopštenjima ministarstva spoljnih poslova Francuske, Nemačke i drugih zemalja zahvaljuju Srbiji na spremnosti da pomogne u istrazi i otklanjanju posledica onoga što se desilo.
"Ono što smo čuli javno od predstavnika Kvinte, to je uglavnom rečeno i na sastancima. Međutim, privatno mnogima od njih je potpuno jasno da su Kurtijeve optužbe neutemeljene, da se on našao u političkoj stupici u koju je sam sebe stavio, time što se istrčao sa tim lažnim optužbama i dodatno urušio sebi kredibilitet kod dela međunarodne zajednice", naveo je šef srpske diplomatije.
Na pitanje koliko je važna reakcija KFOR-a, Đurić je rekao da je izuzetno značajno to što je KFOR zvanično potvrdio da je tačno ono što je govorio predsednik Vučić da je Kurti u prvim minutima zahtevao slanje snaga takozvane kosovske vojske na sever KiM što je, kaže, KFOR odbio.
Đurić veruje da je to delom rezultat i toga što je po nalogu predsednika Srbije načelnik Generalštaba Vojske Srbije odmah nakon incidenta razgovarao sa komandantom Kfora na KiM i sa generalom Komande združenih savezničkih snaga Natoa u Napulju, admiralom Stjuartom Mančom i zahtevao da to ne bude dopušteno.
Kako kaže, poverenje između političkog i vojnog rukovodstva Srbije i predstavnika međunarodne zajednice sprečilo je Kurtija u ostvarivanju jednog od ključnih ciljeva, a to je da pošalje vojsku na sever "Kosova".
Đurić je rekao da Kurti nije uspeo da stvori atmosferu poput one nakon dešavanja u Banjskoj i da nije uspeo da na lažnim optužbama stvori klimu međunarodne osude Srbije.
Dodao je da je namera Kurtija bila da incident iskoristi i za ukidanje mera Evropske unije protiv Prištine, za zabranu Srpske liste i za podizanje svog rejtinga, ali da se sve pretvara u apsolutni fijasko.
"Sinoć nije imao odgovore novinarima na konferenciji. Potpuno je jasno da se sprovodi jedna nasumična istraga, hapsi pa pušta nasumično ljude, i to Srbe na severu KiM. Nema nikakvih indicija da su tačne tvrdnje koje on izneo, koje su vrlo ozbiljne i opasne, da optužite celokupnu jednu državu da je odgovorna", rekao je Đurić.
Na konstataciju da se o incidentu među prvima oglasio član kabineta Donalda Trampa Ričard Grenel, kao i da se oglasio i Stejt Department, Đurić je rekao da je Grenel ozbiljan američki zvaničnik i političar i da veruje da će igrati značajnu ulogu u budućnosti kada je reč o američko-srpskim odnosima.
Đurić je rekao da ne treba imati nerealna očekivanja vezana promenu kursa američke politike kada je reč o KiM, ali da se može očekivati veća otvorenost za pragmatična i fer rešenja koja će biti u interesu svih zajednica koje žive na KiM.
Naglasio je da je srpski vitalni interes da dalje unapređuje odnose sa SAD i dodao je Srbija prethodnih godina gradila ozbiljne kontakte na obe strane u američkom političkom spektru.