Vučić: Afričke zemlje imaće glas Srbije u međunarodnim forumima, hvala na podršci našem suverenitetu
Afrika je danas budućnost sveta, sa druge strane, Srbija, iako relativno mala zemlja, je druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na otvaranju Prve konferencije "Srbija-Afrika: Dostojanstvo" koja je počela danas u Beogradu.
"Kod nas ne postoji rasizam, mi volimo afričke narode. To prijateljstvo nazivamo i bratstvom, zato što je skovano u teškim vremenima, u borbi protiv kolonijalizma i za nezavisnost mnogih afričkih zemalja", rekao je Vučić.
Živimo u takvom momentu da smo se navikli da slušamo strašne vesti svaki dan.
"Svedoci smo neverovatnog licemerja. Zapad je ostvario dominaciju tokom prve industrijske revolucije, ali onog trenutka kada su zemlje sa Istoka prigrlile treću i četvrtu industrijsku revoluciju, došlo je do izjednačavanja snaga u svetu. Ali i do promene principa svih onih koji su svetom upravljali po sopstvenom nahođenju", naglasio je srpski predsednik.
Kako je dodao, oni su sami sebe proglasili svetionikom demokratije, a glavna težnja im je bila ekonomska dominacija nad svima.
"Uvek su učili i nas i vas da je tržišna ekonomija uslov za napredak. Međutim, otkada su u svetu počele da se dešavaju promene, tržišna ekonomija više ne postoji, danas su im bogomdane protekcionističke mere i kako da se taksama i carinama zaštite od onih koji su postali uspešniji od njih", rekao je Vučić.
On je naglasio da danas i na Istoku i u Africi postoji mnogo više demokratije nego što je to ranije bio slučaj.
"S druge strane, prihvatili smo postulate vouk pokreta ulazeći u krajnosti koje nisu prihvatljive ni za koga u tradicionalnim društvima. U tim uslovima saradnja između nas je sve značajnija. Ona nije zasnovana na pokušajima dominacije, već je zasnovana na prijateljstvu i bratstvu", naglasio je predsednik Srbije.
On je dodao da saradnju između Srbije i Afrike vidi u pet oblasti, a kao prvu od njih naveo borbu protiv terorizma.
"Srbija iako mala, proizvodi više municije, granata nego najrazvijenije evropske zemlje, uključujući i Francusku. Drugo je ekonomska saradnja koja je od ključnog značaja. Takođe, za nas je veoma važna politička saradnja i s tim u vezi hoću da se zahvalim velikom broju afričkih zemalja na poštovanju Povelje UN", rekao je Vučić.
On je istakao da će u svim međunarodnim forumima i institucijama Srbija uvek biti spremna da pruži podršku afričkim prijateljima, uvek će moći da računaju na glas Srbije.
"Takođe, mislim da je od ključnog značaja, u obrazovnoj i naučnoj sferi, možemo ubrzano da napredujemo i po pitanju dualnog obrazovanja ali i najmodernijih tehnologija. Ono što je veoma važno to je naša zajednička borba za slobodu, samostalnost, suverenitet i nezavisnost naših zemalja. Snaga našeg glasa biće onoliko jaka koliko mi budemo ujedinjeni i slobodni da govorimo", zaključio je Vučić.
Učesnicima konferencije obratila se i generalna direktorka Ministarstva za nacionalnu bezbednost Gane Sena Sijav Boateng koja je istakla da nije tajna da su Srbija i Gana povezane pupčanom vrpcom.
"Ilegalne migracije često dovode do opasnih putovanja i eksploatacije, a Afrika je posebno ranjiva. Postoji zabrinjavajuća veza između ilegalnih migracija i terorizma, pa su vlade primorane da preusmere resurse sa razvojnih projekata na borbu protiv terorizma. Potrebna je globalna solidarnost. Srbija igra veoma važnu ulogu, posebno u sektoru kao što je obrazovanje", rekla je Boateng.