Opomena iz Podgorice: Crnogorci uhapšeni na KiM su vojnici NATO-a, zašto Alijansa ne reaguje?

Da li bi, recimo, neki vojnik iz Španije ili Rumunije bio uhapšen i utamničen u istoj takvoj situaciji - samo zato što podržava zvanični stav svoje zemlje, ili pak Ujedinjenih nacija, pita politički analitičar Boško Vukićević

Pošto je prištinska vlast uhapsila dvojicu mladića iz Nikšića koji su pripadnici Vojske Crne Gore, a država Crna Gora je članica NATO, režim u Prištini, faktički, drži već deset dana u zatvoru dvojicu vojnika koji su i vojnici zapadne vojne Alijanse.

"S obzirom na to da je Crna Gora članica NATO-a, i da su uhapšeni vojnici Vojske Crne Gore, a samim tim i NATO-a i evroatlantska vojna organizacija je dužna da se izjasni o slučaju, tj. da zahtijeva ekspresno oslobađanje svojih vojnika, koji nijesu učinili nikakvo krivično djelo. Zašto administracija NATO -a to ne čini?", pita danas u autorskom tekstu politički analitičar iz Podgorice Boško Vukićević.

On posebno naglašava jednu stvar koja je mnogima promakla: "i među nekim državama koje su članice NATO-a, kao što su Španija, Grčka, Slovačka, Rumunija - postoji stav istovjetan onom koji su istakli vojnici iz Crne Gore na automobilskim tablicama". 

"Da li bi, recimo, neki vojnik iz Španije ili Rumunije bio uhapšen i utamničen u istoj takvoj situaciji - samo zato što podržava zvanični stav svoje zemlje, ili pak Ujedinjenih nacija? Mislim da ne bi. Razmislimo o takvim dvostrukim aršinima dok zahtijevamo hitno oslobađanje trojice momaka iz Nikšića", navodi Vukićević. 

Po njegovim rečima, Vlada Crne Gore bi morala da zahteva hitno i bezuslovno oslobađanje trojice mladića iz Nikšića koji su uhapšeni i utamničeni od strane kosovskih vlasti. 

"Tri mladića, od kojih su dvojica pripadnici Vojske Crne Gore, na Kosovo i Metohiju nijesu otišli da bilo koga provociraju niti da raspiruju mržnju, već da obiđu svetinju i prisustvuju bogosluženju uz veliki broj svojih sunarodnika.

Poruka koju su imali na registarskim tablicama automobila iskazuje njihovo slobodno mišljenje i stav iz duše i srca, koji je u skladu sa Rezolucijom Ujedinjenih nacija i sa stavom stotinak država zemaljske kugle. Podsjetiću: u pravnom smislu rezolucija Ujedinjenih nacija morala bi imati primat u odnosu na eventualno drugačije zakonske odluke i akte bilo koje države članice", zaključuje Vukićević.