Eparhija raško-prizrenska: Ne da ne podstičemo mržnju, nego su monasi u Dečanima čuvali Albance

Crkva je reagovala na širenje lažnih vesti i optužbe Albanaca na Kosovu i Metohiji

Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve saopštila je da sa velikom zabrinutošću prati neodgovorne i lažne izjave pojedinih javnih ličnosti u albanskom društvu na KiM i istakla da širenje takvih lažnih informacija ne doprinosi smirivanju situacije i podstiče etničku i versku netoleranciju na KiM, što nije u interesu ni Srba ni Albanaca.

Reagujući na najnovije optužbe u pojedinim albanskim medijima na AP KiM i na društvenim mrežama da je SPC navodno bila glavni organizator nasilja nad Albancima i da se u srpskim manastirima skriva oružje, Eparhija je istakla da je SPC u poslednjih 30 godina kontinuirano pozivala na mirno rešavanje svih problema u pokrajini, u skladu sa učenjem Evanđelja.

Povodom optužbi zvaničnika partije Novi Savez Kosova i bivšeg gradonačelnika Prištine Selima Pacolija, koji je izneo tvrdnju da je SPC bila glavni organizator nasilja nad Albancima i pozivao da Srbe treba etnički očistiti sa KiM, Eparhija ističe da SPC na KiM nikada nije podržavala nasilje i rat i da je štaviše bila aktivno angažovana protiv svakog vida oružanog sukoba, o čemu ima mnogo izjava u kontaktima sa brojnim međunarodnim zvaničnicima koji su duboko cenili stav SPC, posećivali srpske manastire i insistirali na njihovoj zaštiti.

"Štaviše, u nekim manastirima, kao što je manastir Visoki Dečani monasi su pružali zaštitu albanskim civilima u toku oružanog sukoba 1999. i organizovali humanitarnu pomoć sa pravoslavnom humanitarnom organizacijom IOCC iz SAD. Manastir je bio utočište posle rata i brojnim Srbima prognanicima i Romima koji su proterivani o čemu su pisali i izveštavali međunarodni mediji, a o pomoći Albancima bilo je i ličnih svedočenja kao što je i ovo koje je preneo Birn u decembru 2022", ističe se u saopštenju Eparhije.

Kada je reč o jučerašnjoj izjavi Gerakućita Kučija iz instituta Oktopus, koji je izneo tvrdnju da se u srpskim pravoslavnim crkvama skriva oružje, u saopštenju se naglašava da je reč o već više puta ponavljanoj kleveti koja je plasirana prošle godine preko britanske poslanice Ališe Kerns.

Ukazuje se da je ta tvrdnja demantovana od KFOR-a, a da tzv. kosovska policija nikada nije potvrdila ni dokazala ovakve besmislene tvrdnje.

Eparhija navodi da je i u slučaju Banjska istragom ustanovljeno, a potom potvrđeno i u konačnom izveštaju vlade privremenih prištinskih institucija o tom slučaju, da u manastiru nije pronađeno nikakvo skladišteno oružje niti se pominje bilo kakva umešanost manastira i SPC u tom tragičnom događaju.

"Širenje ovakvih lažnih informacija predstavlja deo kampanje neodgovornih lica iz kosovske javnosti koji podstiču versku i etničku mržnju jer svesno šire netačne informacije koje nikada nije potvrdila ni kosovska vlada ni kosovska policija, a o čemu su jako dobro obavešteni predstavnici KFOR-a, EULEKS-a i međunarodni predstavnici", naglašava se u saopštenju Eparhije.