RT Balkan u Skupštini Srbije: Kako bi ko glasao za predlog o stranim agentima
Vlast još nije detaljno pogledala Predlog Zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, a odluku o tome kako će se izjasniti doneće kada ga analiziraju. Prozapadna opozicija je protiv, dok bi opozicioni poslanički klubovi "Mi - glas iz naroda" i "Mi snaga iz naroda prof. dr Branimir Nestorović" podržali dokument, ukoliko se nađe na dnevnom redu.
Ovo je trenutno raspoloženje poslanika i stranaka o aktu na osnovu izjava koje su dali za RT Balkan i stavova koje su iznosili u javnosti.
Prema predlogu, nikome se ne zabranjuje rad, već se predviđa uvođenje registra agenata stranih uticaja koji bi bio javan, kao i da organizacije moraju da prilože ko ih finansira i rade po srpskim zakonima i Ustavu.
Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke kaže za RT Balkan da "u okviru poslaničkog kluba, a ni u stranci nije bilo razgovora o tom zakonu".
"Analiziraćemo ono što je predloženo i u odnosu na to šta su prednosti, a šta nedostaci doneti odluku o tome da li ćemo to podržati ili ne. Nismo ništa na tu temu analizirali, kada bude vreme i kada to bude bila tema u skupštini, tada ćemo se izjasniti", navodi Jovanov za RT Balkan.
Potpredsednica Skupštine Srbije i predsednica tima socijalista u parlamentarnim klupama Snežana Paunović ističe da nije "detaljno videla predlog i da je dug put do tog zakona".
"Dogovorićemo se o tome pre nego dođe na dnevni red. Treba mu većina da bi se o njemu razgovaralo. Pretpostavljam da je dobar, ali ne mogu komentarisati jer nisam videla detaljno sadržaj", ističe za RT Balkan.
Na naše pitanje da li se slaže sa tim da se formira registar agenata stranog uticaja, što je suština zakona, odgovara da "to nije loše za nacionalnu priču".
"Treba zaštiti državu od svih onih uticaja koji u tom smislu postoje, a sigurna sam da postoje i da nemamo potpuno kontrolu nad njima. Tako da, ako je to suština onda je zakon potpuno prihvatljiv", tvrdi Paunović.
Šef poslanika SVM Balint Pastor ističe da "treba proučiti predlog, jer se naravno đavo uvek krije u detaljima, ali SVM kao stranka nema ništa protiv toga da u Srbiji postoji jedan takav zakon, jer nikada nismo protiv države radili".
"Apsolutno treba da podržimo tu ideju i treba videti kako to treba formulisati da bude u skladu sa svim pozitivnim propisima. Mislim da i Mađari imaju nešto slično, premijer Viktor Orban je slično uradio pre nekoliko godina", navodi Pastor za RT Balkan.
Poslanik kluba "Mi - glas iz naroda" Jovan Janjić smatra da je ideja opravdana i da postoji potreba da se zakon donese.
"Mi smo suverena zemlja, moramo se tako i ponašati i isključiti svaki mogući spoljni uticaj. Bili smo žrtva raznih uticaja sa strane na našu politiku, to nas je skupo koštalo i narušavalo teritorijalni integritet i suverenitet. Zato smatram da treba ići na to da se, koliko god je to moguće, isključe takvi uticaji. Iako pripadam političkoj grupaciji koja je opoziciona podržali bismo takav predlog, jer je u interesu naše države. Uvek zastupamo takav stav da je potrebno podržati svaku ideju u interesu zajednice, bez obzira da li dolazi od vlasti ili od opozicije i po tome jedinstvena organizacija u parlamentu", tvrdi Janjić za RT Balkan.
Janjić navodi da se isti princip primenjuje i u Americi i Rusiji.
"Svaka suverena zemlja koja drži do sebe, svog suvereniteta ne dozvoljava uplitanje sa strane. Mi smo poslednjih decenija bila na udaru tih uticaja, raznih nevladinih organizacija i kojekakvih državnih i paradržavnih institucija raznih zemalja zapada. Spočitavaju nam šta treba da uradimo. A, kada mi primenimo iste principe kao u njihovim državama, kada želimo da štitimo svoj integritet onda kažu to nije demokratija", navodi Janjić.
Poslanik grupe Mi snaga iz naroda prof. dr Branimir Nestorović, Aleksandar Pavić tvrdi za RT Balkan da bi sigurno podržali predlog.
"Dosta nam je zapadnih NVO koji jesu agenti od uticaja a predstavljaju se kao "branioci demokratije". Uopšte, dosta nam je neprijateljskog spoljnog uticaja na naš politički, društveni, obrazovni, kulturni pa i duhovni život. Smatramo da nosioci i agenti takvog uticaja treba da budu javno identifikovani. Zašto hoće da se kriju?", pita Pavić.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić nije odgovorila na poziv i poruke RT Balkan. Isti slučaj je i sa Milošem Jovanovićem, predsednikom Novog DSS i prvim čovekom Narodnog pokreta Srbije Miroslavom Aleksićem.
Predsednik DS Zoran Lutovac rekao nam je da misli da taj predlog neće doći na dnevni red i da služi samo za preusmeravanje pažnje javnosti sa najvažnijih društvenih tema.
"Ako bi nekim slučajem ipak došao na dnevni red glasali bismo protiv, jer je on po svojoj suštini antidemokratski i usmeren je na dalje gušenje sloboda u Srbiji. Apsurd je to što kada bi se stvarno primenjivao prvi bi na udaru bio lider stranke koji taj predlog stavlja pred Skupštinu", rekao je Lutovac za RT Balkan.
Prvi čovek Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović predlog vidi kao najavu da bi "Vulinovi poslanici da isleđuju agente stranog uticaja u Srbiji".
"Pazite šta želite, možda vam se i ostvari. Ukoliko ste zaboravili, i Rusija je strana država", napisao je Grbović na "Iksu".
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je ranije da predstoji rasprava o toj inicijativi.
"Nije to Vlada predložila, već jedna stranka. Jedna politička stranka je predlagala taj zakon, da je Vlada htela, ona bi ga usvojila. Kako u svakoj zemlji kad god se pomene neki sličan zakon, nepogrešivo se uvek isti javljaju. Kako se uvek ti na koje se to odnosi, jave. Ljudi znaju ko radi za strane zemlje, a ko za svoju zemlju", rekao je Vučić.
Od kada je dokument predat na pisarnicu parlamenta brojne nevladine organizacije i pripadnici prozapadne opozicije kritikovali su predlog zakona.