Kako je vaterpolista postao prepreka za EU integracije Crne Gore

Hrvatska je Crnoj Gori dostavila spisak razmirica koje moraju da budu rešene, ako Podgorica želi u EU. Među morskim problemima, našao se i jedan bazenski. O čemu je reč?

Taman kad su iz Brisela u Podgoricu počele da stižu pohvale, a tamošnja vlast da obećava da će od 2028, kad i ako Crna Gora uđe u Evropsku uniju, poteći med i mleko, opomena stiže iz susedstva.

Hrvatska je poslala Crnoj Gori neformalni dokument, non-pejper, u kojem opominje Podgoricu na nerešena pitanja sa Zagrebom.

U pitanju je spisak od 10 razmirica na kojima Hrvatska insistira da budu rešene, ako Crna Gora namerava da postane 28. članica Unije.

Lista kojom Zagreb maše mahom čine već poznati i to uglavnom morski problemi između dva suseda. Od toga čiji je brod "Jadran", inače plaćen novcem koji je od ratne odštete nakon Prvog svetskog rata dobila Kraljevina Jugoslavija, do toga gde je linija razgraničenja, odnosno čija je Prevlaka.

Na spisku se pak našao i jedan "bazenski" problem – naziv gradskog bazena u Kotoru.

Izliv politike u bazen

Odlukom Skupštine Kotora 2021. godine promenjen je naziv gradskog bazena koji je nosio ime partizana iz Drugog svetskog rata Nikše Bućina, za kojeg se zna da je igrao fudbal, ali se ne zna da je igrao vaterpolo.

Za novi naziv odabrano je ime najboljeg vaterpoliste svih vremena iz Crne Gore Zorana Džimija Gopčevića.

Gopčević je, osim uspešne klupske karijere sa svojim "Primorcem" čiji je bio kapiten, imao i blistavu karijeru u reprezentaciji. Ovenčan je brojnim medaljama, od kojih su najveće srebrna na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980, kao i evropsko srebro i svetska bronza.

Da je u pitanju vaterpolo ime kojem zamerku niko nije mogao da nađe, govori i to da su "za" glasali i hrvatska odbornica i opoziciona Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića, koja u ovom veku nije krila svoje simpatije prema Hrvatskoj.

Ipak, vest o preimenovanju bazena dočekana je "na nož" u Dubrovniku. "Velikosrpska politika koja je poražena u Domovinskom ratu se ponovo probudila", tako su glasili naslovi u hrvatskim medijima povodom ove vesti.

Reagovalo je Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske i zapretilo da odluka o nazivu bazena nije u duhu dobrosusedskih odnosa i "zasigurno će imati posledice na buduće odnose".

Razlog za burnu reakciju je to što je Gopčević devedesetih kao rezervista JNA službovao u svojoj Boki i to kao čuvar u logoru Morinj. Na stranu to što se naširoko može raspravljati o tome šta se dešavalo u Morinju, gde su dovođeni zarobljenici sa dubrovačkog ratišta, čak i Zagreb priznaje da ne postoji nijedan dokaz da je Gopčević učestvovao u bilo kom zločinu ili krivičnom delu.

Interesantno da Zagrebu do te 2021. godine ime sportske legende nimalo nije smetalo, naprotiv.

Zagrebački VK "Medvešćak" je 2013. godine u Kotoru učestvovao na Memorijalnom turniru "Zoran Gopčević". 

Kada je Skupština opštine Kotor 2015. odlučila da jednu ulicu imenuje po Gopčeviću, "za" je glasala i Hrvatska građanska inicijativa.

Uoči godišnjice smrti Gopčevića 2020. godine vaterpolo trener Pavle Vičević, inače otac predsednika Hrvatskog građanskog društva Crne Gore Mirka Vičevića, pokrenuo je inicijativu da zimski bazen ponese ime proslavljenog vaterpoliste.

Međutim, Zagreb se 2021. godine naprasno setio da bi Gopčevića mogao da upotrebi protiv Crne Gore i tada dolazi do izliva politike u bazen.

Prljava igra i u vodi i na suvom

Situacija je kulminirala ovog leta kada je vaterpolo klub "Primorac" ušao u regionalnu Premijer ligu. Upravni odbor regionalne vaterpolo lige sastao se u Splitu i jedna od tačaka bila je "problematika igranja utakmica u Kotoru".

Iako je VK "Jug" iz Dubrovnika poslao mejl da je "igranje ili neigranje u Kotoru tema koja nema veze sa sportom već isključivo sa politikom, te da će se oni i dalje baviti sportom", prevladala je politika.

Hrvatsko Ministarstvo turizma i sporta donosi odluku da vaterpolo klubovi iz Hrvatske neće igrati na gradskom bazenu "Zoran Džimi Gopčević".

Iz Crne Gore je stigao predlog da se utakmice igraju na neutralnom terenu, ali je to klub iz Hrvatske kategorički odbio, tražeći da se utakmice igraju isključivo na njihovom bazenu u Dubrovniku.

Da bi mogao da se takmiči, "Primorac" je morao da ustukne i prihvati da rivale iz Hrvatske dočekuje na bazenu u Budvi. Da li će i politička Podgorica pokleknuti pred ucenom Zagreba i odreći se vaterpolo legende zarad ulaska u EU, ostaje da se vidi.