Nakon što je poslanicima Srpske liste u četvrtak onemogućeno da prisustvuju sednici skupštine tzv. Kosova, tako što su ih poslanici vladajućeg pokreta "Samoopredeljenje" fizički sprečili da sednu u poslaničke klupe, oglasila se Evropska unija.
Nije izostala uobičajeno mlaka i neadekvatna reakcija i podsećanje na "greh" poslanika Srpske liste.
Portparolka Evropske komisije Anita Hiper ocenila je da u skupštini privremenih prištinskih institucija treba da budu zastupljeni svi građani i sve zajednice i dodala da izbacivanje nekoliko, kako je navela, "opozicionih poslanika" sa sednice skupštine u Prištini, ne pomaže u smanjivanju tenzija.
"Skupština Kosova je mesto gde svi građani i sve zajednice treba da budu zastupljeni", navela je Hiper u pisanom odgovoru za Tanjug na pitanje kako Komisija komentariše to što su poslanici Pokreta Samoopredeljenje u četvrtak sprečili poslanike Srpske liste da prisustvuju sednici skupštine privremenih prištinskih institucija.
Ona nije propustila da oceni da istovremeno "bojkot Skupštine od strane istih poslanika takođe podriva kosovske institucije".
Kada se "bojkotuju" institucije tzv. Kosova onda su to poslanici, primećuje se, bez onog "opozicioni".
Predsednik skupštine tzv. Kosova Glauk Konjufca, inače, prekinuo je sednicu i zatražio od poslanika Srpske liste da napuste salu.
Poslanici radikalnog albanskog pokreta "Samoopredeljenje" nisu mogli da podnesu prisustvo političkih predstavnika Srba u skupštini tzv. Kosova. Predsednik skupštine tzv. Kosova Glauk Konjufca prekinuo je sednicu i zatražio od poslanika Srpske liste da napuste salu.
Ovo i čudi, ako se uzme u obzir srbofobija od koje pati vođa ovog pokreta Aljbin Kurti.