Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović naveo je da ne treba gajiti iluzije, preambiciozne nade da bi administracija SAD na čelu sa Donaldom Trampom mogla da povuče priznanje nezavisnosti tzv. Kosova, jer "to ne bi bilo realno". Ali, kako je naveo, očekujemo veće razumevanje, za probleme sa kojima se susreće naš narod na severu tzv. Kosova, jer je u pitanju zajednica koja je lišena elementarnih i političkih, ljudskih i ekonomskih prava.
Starović je u Vašingtonu učestvovao na forumu Međunarodne unije za demokratiju koja okuplja desetine partija širom sveta, između ostalih i Republikansku stranku i članice Evropske narodne partije, kojoj pripada i SNS i on je prvi zvaničnik iz naše zemlje koji je otišao u SAD posle pobede Donalda Trampa.
"Nadamo se većem nivou razumevanja, malim pozitivnim koracima u pravcu unapređenja bilateralnih odnosa, kako na ekonomskom tako i na političkom planu, a zaista verujem da postoje dobre i realne šanse da predsednik SAD Donald Tramp, tokom svog drugog mandata, konačno i poseti Srbiju. Verujem da bi i u simboličkom i praktičnom smislu poseta Trampa predstavljala prekretnicu, siguran sam da bi i naš narod dočekao Trampa sa velikim oduševljenjem", rekao je Starović u itervjuu za "Glas Amerike".
Na pitanje da li očekuje da će Srbija imati "drugačiji tretman zbog biznisa koje Trampov zet Džared Kušner ima oko izgradnje luksuznog kompleksa na mestu Generalštaba", ministar je odgovorio da mu to deluje kao "banalizovanje nečega što je mnogo ozbiljnije pitanje bilateralnih odnosa, svođenjem na pitanje jednog poslovnog aranžmana".
"Ne isključujem mogućnost da to može nešto da doprinese, ali mislim da je mozaik naših bilateralnih odnosa isuviše kompleksan da bi se mogao svesti na to da jedan poslovni aranžman čini nekakvu razliku", tvrdi Starović.
Istakao je da je Srbiji u interesu da se rasvetli se što se tiče eksplozije na kanalu Ibar - Lepenac.
Glas Amerike zanimao je i predlog o stranim agentima koji je u skupštinsku proceduru podneo Pokret socijalista Aleksandra Vulina, pa je ministru postavljeno pitanje da li misli da je za Srbiju dobro da ide tim putem uz konstataciju da Rusija, Belorusija i Gruzija imaju slične zakone. Nisu pominjali da ga imaju i Sjedinjene Američke Države.
"Ja ću vrlo kratko da odgovorim: to nije zakon koji je prošao legislativnu proceduru unutar organa Vlade Srbije, nije predložen od strane vlade. Pravo je svake političke stranke da na taj način afirmiše svoju politiku između ostalog i tako što će delovati kroz svoju poslaničku grupu u parlamentu, ali to nije nešto iza čega Vlada Srbije stoji. Ne verujem da će se naći na dnevnom redu narednih zasedanja Narodne skupštine", istakao je Starović.