Srbija i Balkan

Poništavanje izbora u Rumuniji: Slika i prilika "demokratije" Brisela

Mi snaga naroda: Da Kalin Đorđesku govori loše o Putinu bio bi demokrata. Komlenski: Zapad je kao bokser, pred nokautom može uraditi štošta
Poništavanje izbora u Rumuniji: Slika i prilika "demokratije" BriselaGetty © Photo by Andrei Pungovschi/Getty Images)

Poništavanje rezultata prvog kruga rumunskih predsedničkih izbora od strane Ustavnog suda Rumunije je slika i prilika "demokratije" u zemljama EU i NATO pakta. Ako se rezultati izbora ne dopadaju evroatlantskoj dubokoj državi - tim gore po rezultate...

Ovako su iz Mi snaga naroda Branimira Nestorovića reagovali na događaje kod našeg suseda gde je Ustavni sud najpre prihvatio, pa poništio rezultate prvog kruga predsedničkih izbora. Na glasanju je najbolje rezultate ostvario Kalin Đorđesku, a Zapad ga je odmah proglasio "proruskim" i "opasnim za Rumuniju i svet". Sada će izborni proces biti ponovljen. 

"Mi snaga naroda je bila jedina parlamentarna grupa koja je tokom proleća bojkotovala pregovore o izbornim uslovima između vlasti i opozicije, uz posredovanje zapadnih ambasada. Osim što smo bili revoltirani gaženjem dostojanstva Narodne skupštine, jasno nam je bilo, kao što nam je jasno i sada, da EU i NATO nisu zainteresovani za 'demokratiju' nego za kontrolu i kolonizaciju naše zemlje", poručuju iz ovog pokreta. 

Oni navode da, ne upuštajući se u sve detalje programa, principijelno podržavaju borbu Kalina Đorđeskua za vraćanje dostojanstva i jačanje suvereniteta prijateljske Rumunije".

"Jasno je da Evropskoj uniji i NATO-u ne odgovara njegovo protivljenje daljoj pomoći ukrajinskom režimu, kao ni njegov afirmativni stav prema Vladimiru Putinu. Da govori suprotno - bio bi 'demokrata' proglašen za 'novu nadu' Rumunije. Podržavamo borbu prijateljskog rumunskog naroda za mir i nezavisnost, i nadamo se da će nelegitimno nametnuti ponovljeni predsednički izbori doneti još bolji rezultat suverenističkim i antiratnim snagama u Rumuniji, i da će rumunski narod umeti da izbegne novi ukrajinski ili gruzijski scenario ako izborni rezultat opet ne bude bio po volji briselskih 'demokrata'", kažu u "Mi snaga naroda". 

Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski tvrdi za RT Balkan da "ovakav bahat način ponašanja kvazidemokratskog Zapada koji sve što nije u skladu sa njihovim željama, prvenstveno interesima, tretira kao nedemokratsko, nezakonito, anticivilizacijsko, ima za cilj da na svaki način, bez skrupula, ponište volju građana".

"Tamo gde su se oni trudili da donesu demokratiju i slobodu, te vrednosti su se svele na otimanje sirovina. Oni diktiraju, kada će ko da se podredi interesima drugih, a ne interesima sopstvene države. To je potpuno evidentno. Najlakše je deliti epitete da je neko proruski, jer je takva strahovlada zavedena u zapadnoj hemisferi. Čim Zapad kaže da je neko 'proruski', to se uzima kao aksiom, činjenica koja je neprikosnovena i o tome ne sme da se raspravlja", jasan je Komlenski.

Prema njegovim rečima, ako Đorđesku opet pobedi, oni će tražiti da se rezultati opet ponište, kao što su radili u Ukrajini.

"Identična matrica je svuda u svetu gde su ti moćnici, koji su sada na staklenim nogama, jer nestaje unipolarni svet. I njih je strah. Kao u boksu, kada je čuveni komentator Dragan Nikitović, govorio da se uvek najviše treba plašiti grogiranog protivnika. Onaj ko je pred nokautom može uraditi štošta. I sada to vidimo. Direktno mešanje u suverenitet Rumunije", tvrdi Komlenski. 

Branko Branković, bivši ambasador Srbije u Rumuniji istakao je za RT Balkan da je Rumunija ozbiljna zemlja sa ozbiljnom politikom i diplomatijom i da Rumuni uvek znaju šta rade. 

"Rumuni nikada nisu bili, niti će biti za prozapadnog ili proistočnog, već prorumunskog kandidata. Onima koji se protive rezultatima izbora najlakše je prikačiti prorusku etiketu, pogotovo u sadašnjoj situaciji oko dešavanja u Ukrajini, gde je politika NATO i Zapadne Evrope propala. To što oni nekoga označavaju kao proruskog, kod Rumuna nikako ne može da prođe. Jer, to je zapravo neko ko hoće da sarađuje i sa Zapadom i sa Istokom. Oni su već članovi EU, ali otvaraju vrata i žele i ekonomsku i političku saradnju i sa istočnim zemljama. I to je karakteristika jedne zrele politike koju je Rumunija uvek vodila. U ovom trenutku Zapadu ne odgovara niko ko kaže da hoće da sarađuje sa Rusijom", ističe Branković. 

On događaje u Rumuniji povezuje sa dešavanjima u Siriji, Gruziji i nema dilemu da iza svega stoje Sjedinjene Američke Države, koje otvaraju krize. 

"Eto sad odjednom i kriza, gde je nikad nije bilo, u Južnoj Koreji sa predsednikom koji je odjednom proglasio vanredno stanje, pa ga ukinuli. Ovo je ponovno otvaranje kriza, da bi odlazeća administracija Džozefa Bajdena otežala početak rada Donaldu Trampu. Uveren sam da su u Rumuniji prsti SAD da naprave haos u zemlji EU, koja je bila i ostala veoma stabilna. Ona je najbliže Rusiji, a deo je NATO. Dok sam bio ambasador u Bukureštu, američki i britanski ambasador  su obilazili članove vlade da ih primoraju da priznaju Kosovo. Oni su mudri i pametni, to nisu uradili i neće", navodi Branković. 

Naš sagovornik smatra da "Zapad nije svestan koliko su pomogli kandidatu kojeg su označili proruskim, učinili su mu uslugu jer narodu odgovara da sa svima budu dobri, a ne samo sa EU". 

Posle preokreta u Rumuniji pod pritiskom Zapada, rumunska vlada bi trebalo da odredi novi datum izbora, kako bi ceo proces izborne trke krenuo ispočetka. Ustavni sud je ovako odlučio na osnovu dokumenata tajne službe koji su se naprasno pojavili i gde piše da je krivac za pobedu Đorđeskua "hibridni ruski uticaj". 

image