I Priština želi turske Bajraktare
Ministar regionalnog razvoja tzv. Kosova i predsednik Demokratske turske stranke Kosova (KDTP) Fikrim Damka izjavio je da Priština radi na kupovini turskih borbenih bespilotnih letelica Bajraktar.
"Pitanje Bajraktara, o čijoj nabavci raspravljaju gotovo sve države sveta, i pitanje borbenih bespilotnih letelica takođe je i na našem dnevnom redu", kazao je Damka za Anadoliju i dodao da Priština u sve kupovine oružja ulazi "sa ciljem odbrane".
"Naša država stalno sprovodi studije o tome, a realizovane su i posete. Naš predsednik i ministar obrane videli su te letelice na licu mesta", dodao je Damka.
Kako kaže, nabavka je dugotrajan proces, jer svaka država želi da ima ove bespilotne letelice u svojoj kući, to jest vojnom arsenalu.
Prištinski ministar osvrnuo se i na napetu situaciju u vezi sa barikadama i hapšenjima Srba na severu KiM.
"Srbiju treba staviti za sto dijaloga i postići konačno rešenje. Kosovo ne pravi poteze koji eskaliraju napetost. Nismo ni pokušali da uklonimo barikade. Mi to možemo, ali takve inicijative mogu još više da povećaju napetosti. Delujemo u saradnji s NATO snagama na Kosovu (KFOR), NATO-om, EU i SAD. Nastojimo da rešimo situaciju konsenzusom, a ne da je eskaliramo", tvrdi Damka.
Dodao je da je za tzv. Kosovo neprihvatljiv zahtev Srbije za uspostavljanje Zajednice srpskih opština sa "pravima nalik autonomiji na severu".
Navodeći da Turska pomno prati razvoj događaja posredstvom svojih institucija u regionu, rekao je da su sve države na oprezu kako bi sprečile mogući sukob na Balkanu, posebno između Beograd i Prištine.
I Albanija u redu za turske dronove
Albanija je, inače, danas potpisala ugovor o kupovini flote dronova Bajraktar od Turske, saopštio je premijer Edi Rama.
On je u izjavi za medije rekao da su u pitanju dronovi najviše tehnologije letenja za vojne, policijske i civilne misije, u funkciji nacionalne bezbednosti, borbe protiv kriminala, kao i za vanredne situacije, zaštitu teritorije i prikupljanje geo-prostornih informacija.
Srbija želi letelice Bajraktar
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u septembru, za vreme posete turskog lidera Redžepa Tajipa Erdogana Beogradu, da Srbija želi da kupi turske bespilotne letelice Bajraktar, ali da je to želja "celog sveta".
Vučić je tom prilikom poručio da postoji veliko interesovanje za tu tursku borbenu letelicu.
"Mi želimo da kupimo bespilotne letelice Bajraktar, ali to želi ceo svet, moramo da stanemo u red", kazao je tada predsednik Srbije i napomenuo da je Beograd spreman da plati značajno više za ovu nabavku.
Moćne kineske bespilotne letelice u posedu Srbije
Krajem juna meseca prošle godine, Srbija je postala bogatija za dva kompleta, to jest sistema sa ukupno šest naoružanih kineskih bespilotnih letelica oznaka CH-92A, koje se koriste za izviđanje i snimanje terena, ali mogu da nose i bombe i rakete.
Vučić je tada objasnio da one imaju veliki domet, mogu da gađaju ciljeve sa udaljenosti od devet kilometara i snimaju teren, objekte od interesa za Srbiju duboko u neprijateljskoj teritoriji. Kako je naveo tom prilikom, to je najbolje oruđe i Srbija planira kupovinu još takvih letelica.
Ove kineske bespilotne letelice su dopremljene transportnim avionom "Iljušin" na vojni aerodrom u Batajnici i njihov dolazak izazvao je veliku pažnju domaće i strane javnosti, kao i medija u regionu, jer je u pitanju veoma snažno i sofisticirano kinesko oružje. Vučić je tom prilikom istakao da je sa kineskom stranom dogovoren transfer tehnologije za sistem "Pegaz", napominjući da su kupljeni i helikopteri od "Erbasa".
Kineska letelica CH-92A ima radijus delovanja veći od 150 kilometara, leti brzinom nešto manjom od 200 kilometara na sat, maksimalna visina leta koju dostiže je 5.000 metara, dok je raspon krila ove letelice nešto manji od deset metara. Može da vrši udare na komunikacione i radarske sisteme i na taj način ih onesposobi za dalje funkcionisanje, da uništi laka naoružana vozila poput kamioneta ili oklopnih točkaša, vrši udare na važne strateške ciljeve, vrši izviđanje, a na sebi nosi dve navođene rakete dometa do šest kilometara.