Polomljena tabla na vratima šah kluba: Kome smeta ćirilica na Cetinju?
Ni posle nedelju dana nije otkriveno ko je na Cetinju, u Njegoševoj ulici, 2. decembra uveče, pod okriljem mraka polomio ćiriličnu tablu na ulaznim vratima ovdašnjeg šahovskog kluba.
Uz nekoliko promila mogućnosti da je to uradio neki ogorčeni protivnik drevne igre, na Cetinju se ipak osnovano sumnja da iza lomljenja table stoji neko kome – smeta ćirilica.
"Da li je ovo osveta Cetinja mrtvom Mihailu Talju i nizu velikana svjetskog šaha koji su pod ovom tablom na Cetinju odigrali nezaboravne šahovske partije ili nešto drugo. Da li je ovo samo sudbina šaha, drevne igre u prestonici vječne Crne Gore ili opasna prijetnja svima koji se koriste ćirilicom", pitanja su koja je u komentaru objavljenom na jednom ovdašnjem portalu postavio čitalac koji se potpisao kao "Ljubitelj drevne igre sa Cetinja".
Ovaj ljubitelj šaha u komentaru je podsetio da je tabla cetinjskog šah kluba uvek bila na ćirilici s kratkim izuzetkom kada se na Cetinju nije imao nabaviti ćirilično slog. Kaže da će makar i peticijom tražiti da se na vratima šah kluba u crnogorskoj prestonici postavi nesalomiva mermerna ploča i iznad nje kamera i moli građane Cetinja da ga u tome podrže.
"Neka na Cetinju šah ubuduće gađaju bočicama mastila, neka na tablu nasrću maljevima, bušilicama, dinamitom... Neka je urnišu čime god stignu u ime dokazivanja svog identiteta. Neka brišu i snimke kamere. Mi ćemo obnavljati tablu u ime šaha. Dokazivaćemo da ja šah stariji od crnogorske hiljadugodišnje državnosti", stoji u ovom komentaru.
Bivši gradonačelnik Cetinja Jovan Markuš u autorskom tekstu ovim povodom piše da se "današnje Cetinje surovo i krajnje primitivno obračunava sa svojom istorijom i tradicijom".
Markuš je posebno podvukao i da na Cetinju ni posle 6 dana građani nisu čuli šta o lomljenju ćiriličnog natpisa na Šah klubu "Cetinje" misli gradonačelnik Prestonice.
"Naime 3 decembra 2024 godine je Odjeljenju bezbjednosti na Cetinju prijavljeno da je tokom prethodne noći polomljena ćirilična tabla na Šah klubu o čemu je sačinjen i uredno zaveden zapisnik. Čak i da nije čitao novine prvi čovjek grada Cetinja je po prirodi svog posla morao biti obaviješten o tom događaju. Zašto ćuti? Zašto ne reaguje? Može makar da opomene izgrednike ako neće da ih osudi", kaže Markuš dodajući da "od gradonačelnika Cetinja ne treba insistirati na izjašnjenju jer njegovo ćutanje o nedjelu predstavlja svojevrsni čin izjašnjenja, primjeran partiji iz koje dolazi".
Bivši gradonačelnik kaže da "zbog agresivnog nacionalizma koji se ogleda u nasrtaju na svaku različitost od dnevnopolitičke, Cetinje izlazi na loš glas" a "turisti će Cetinje sve više zaobilaziti kao konfliktno i nebezbjedno mjesto".
"Treba znati i da je šah ozakonjen u Knjaževini Crnoj Gori (što je možda jedini slučaj u cijelom svijetu) i da se nalazi u Opštem imovinskom zakoniku dr Valtazara Bogišića iz 1888. godine u članu 477. Pošto je ovaj Zakon štampan kao i sve ostalo na ćirilici do austrijske okupacije 1916.g, nažalost mrzitelja ćirilice i Crne Gore ovaj pravni spomenik ne mogu uništiti, kao što su polomili u toku noći ćiriličnu tablu na Šah klubu u Njegoševoj ulici na Cetinju", kaže Markuš.