Srbija i Balkan

Hrvatska obustavlja prijem zahteva za azil Sirijaca

Sledimo poteze drugih članica Evropske unije, rekao je hrvatski ministar unutrašnjih poslova
Hrvatska obustavlja prijem zahteva za azil SirijacaGetty © Thomas Brey/picture alliance

Hrvatska privremeno obustavlja zahteve za azil Sirijaca, potvrdio je ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović i dodao da je takva odluka doneta nakon što je to učinilo nekoliko evropskih zemalja.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova dalo je uputstvo nadležnim službama da i mi u ovom trenutku, privremeno, obustavimo zahteve za azil za državljane Sirije dok se eventualno ne donese neka odluka na nivou Evropske unije", rekao je Božinović.

Božinović je istakao da Hrvatska na taj način sledi poteze drugih članica EU.

"Kada govorimo konkretno o Sirijcima, oni su izbegli od jednog opresivnog režima, režima koji je ubijao svoje građane, režima koji je koristio i hemijsko oružje protiv svojih građana. Taj režim više ne postoji nakon više od pola veka koliko je vladala dinastija Asad i nadamo se svi zajedno da će situacija u Siriji omogućiti da se Sirijci vrate u svoju zemlju, što je u interesu, ja bih kazao, svih", rekao je Božinović novinarima u Zagrebu.

Zagrebački "Večernji list" objavio je ranije da su neke države poput Nemačke, Austrije i Grčke, odmah unilateralno, bez koordinacije sa drugima, obustavile primanje i obradu zahteva za azil Sirijcima pa tako, kažu, i Hrvatska takođe reaguje i uvodi isti princip dok se ne utvrdi pravo stanje u Siriji i donese odluka na nivou EU.

Podsećaju da agencija UN za izbeglice kaže da je više od 14 miliona Sirijaca napustilo svoje domove tokom proteklih 10 godina, otkako su 2012. počeli sukobi u toj zemlji, što je eskaliralo u građanski rat i vladavinu Asada, kojeg je Zapad označio kao diktatora.

Iako su se mnogi povukli u susedne države – Tursku, Liban, Jordan, Irak i Egipat – veći broj je krenuo prema Evropi i još dolaze.

Napominju da je tako ove godine u Hrvatskoj najveći broj tražilaca azila upravo bio iz Sirije. Samo do kraja septembra primljeno je više od 6.500 zahteva za međunarodnu zaštitu, što je za 2.000 više u odnosu na Turske koji su na drugom mestu po traženju azila.

image