Srbija i Balkan

Čemu žurba, odjednom: Lajčak najavio novu diplomatsku ofanzivu na Srbiju i "Kosovo"

Čekaju li Srbiju, po starim principima, nove ucene i novi pritisci u šestonedeljnom vakuumu dok se ne obavi smena vlasti u Vašingtonu
Čemu žurba, odjednom: Lajčak najavio novu diplomatsku ofanzivu na Srbiju i "Kosovo"Getty © Sebastian Widmann / Stringer

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, sve su prilike, probudio se iz višemesečne letargije tokom koje je njegova misija imala mršave, bolje reči nikakve rezultate i najavio za naredne dane novu ofanzivu na Srbiju i "Kosovo", nove pregovore i nove diplomatske akcije.

Lajčak je juče izjavio da je prethodne dve nedelje imao intenzivne razgovore o dijalogu i da očekuje da će i naredne nedelje "biti popunjene gustim rasporedom sastanaka i zvaničnih misija".

Specijalni izaslanik u osvrtu na eksploziju na kanalu Ibar – Lepenac koju je "snažno osudio" kao "gnusni teroristički napad", dodao je svojoj najavi u prilog i činjenicu da je "novo vođstvo EU konačno preuzelo dužnost".

Novu ofanzivu u okviru svoje misije, i to u pravom cajtnotu, samo petnaestak dana uoči katoličkog Božića a zatim i Nove godine, Lajčak je u jučerašnjoj objavi obrazložio i standardnom floskulom da se  "diplomatski svet sprema za uobičajeni sprint na kraju godine".

Koliko je reč o "uobičajenom diplomatskom sprintu na kraju godine" a koliko je, možda reč, o sprintu uoči "smene u Vašingtonu", ili uoči kraja Lajčakovog mandata, u ovom trenutku najbolje znaju u Briselu. I sam Lajčak ali i novi – stari čelnici Evropske komisije.

Otuda i pitanje zašto se Lajčaku i Evropskoj uniji posle meseci hibernacije što se pregovora Beograda i Prištine tiče, odjednom toliko žuri? Čekaju li Srbiju, po starim principima, nove ucene i novi pritisci u šestonedeljnom vakuumu dok se ne obavi smena vlasti u Vašingtonu?

Bez obzira na sve te najave ne očekujem da će se išta revolucionarno desiti, kaže za RT Balkan diplomata u penziji Zoran Milivojević.

"Lajčak prosto pokušava da pre Božića i pre Nove godine ostvari neki susret i unese neku dinamiku u pregovore. Međutim, ništa novo ne može da se desi pre smene u Vašingtonu kao i pre izbora na Kosovu i Metohiji", dodaje Milivojević.

On napominje da se čeka i da startuje nova administracija u EU kao posrednik, čeka se takođe i odluke Kaje Kalas da li će lično rukovoditi pregovorima ili će imenovati novog specijalnog posrednika kao što je Lajčak kome mandat, kako je ranije najavljeno, ističe krajem januara sledeće godine.

"U strategiji, pristupu EU prema pitanju Kosmeta ništa novo se ne dešava. Imaćemo uskoro Savet EU na kome će biti potvrđeni stari stavovi. Vrši se pritisak na Srbiju da prihvatimo Ohridski sporazum po svaku cenu i da to bude platforma za nastavak pregovora. EU nema drugi plan. Niti će Kurti pred izbore da odluči i uradi nešto novo, niti će da formira ZSO, niti će Srbija da prizna Kosovo", napominje Milivojević.

Jedino što se u međuvremenu dešava jeste da represija na KiM raste, Srbiji jedino preostaje da urgira pred međunarodnom  zajednicom da to prestane.

"Lajčak ima interesa da ode kao neko ko je ipak postigao neki rezultat, a rezultata nema, otuda možda i ove najave", reči su Milivojevića.  

Što se tiče Kurtija, mišljenje je sagovornika, on u sadašnjim okolnostima, dva meseca pred izbore, ne bi mogao da iz najavljene diplomatske ofanzive izvuče neku veću korist.

"Njegova jedina politika i strategija je represija i ništa drugo. Sad je pokušao da Srbiju okrivi za ono što se desilo na kanalu Ibar – Lepenac, da se tu dodvori politici koja je i na Zapadu dominanta, ali je jasno da od toga nema ništa. Nisu mu uspeli ciljevi koje je želeo da preko tog pokušaja proizvede, tu mislim na dovođenje njegove tzv. vojske na Sever. Sem dizanja tenzija on nema drugu platformu, jedino da za ovih dva meseca ukine Srbe, da ih protera sasvim sa Kosova i Metohije", veli Milivojević.

Šta bi Srbija trebalo da radi u preostalih dva meseca do izbora na Kosmetu i u preostalih mesec dana do smene vlasti u Vašingtonu a što se tiče pregovora o statusu KiM pod Lajčakovim patronatom?

"Srbija mora da se ponaša mudro, da bude strpljiva, da ne dozvoli neku vrstu eskalacije koja bi našu državu dovela u poziciju da je za bilo šta na Kosovu kriva i odgovorna. Srbija treba da podrži Srpsku listu na izborima, da podržava srpski narod kako je to i do sada činila, da primenjuje mere koje je usvojila i koje je donela u smislu podrške srpskom narodu", mišljenje je Milivojevića.

On ističe da Srbija mora nastaviti da insistira na istrazi oko kanala Ibar – Lepenac i da diplomatskim i političkim naporima diskredituje, diskvalifikuje Kurtija i njegovu vlast kroz argumente koji se tiču represije, povrede ljudskih prava, njegovih laži, nabraja naš sagovornik.  

Milivojević dodaje i da Srbija mora da podrži Kfor na Kosmetu, mere i akcije koje ta međunarodna misija preduzima i da insistira na mandatu koji Kfor ima.  

Lajčaku je, inače, mandat istekao u junu ove godine, ali ga je, kako je sam specijalni izaslanik izjavio, Žozep Borelj zamolio da na funkciji ostane do kraja januara 2025. godine. Tada su se pojavile spekulacije da je Lajčak dobio "produžetak" kako bi napravio bilo kakav pomak u dijalogu Beograda i Prištine, pošto mesecima pre toga u sedam rundi tehničkog dijaloga nikakvih rešenja nije bilo.

Šef srpske diplomatije Marko Đurić juna ove godine ocenio je da je "dijalog Beograda i Prištine u komi", pored ostalog i zbog toga što mnoge zemlje ne koriste svoj autoritet i uticaj ili nisu zainteresovane da spreče "etnonacionalističko divljanje premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija".

Sve su prilike da Lajčak sada još jednom pokušava da dijalog izvede iz stanja kome i obezbedi sebi i poslodavcima bilo kakav rezultat pre nego dođe do smene u Vašingtonu, a šta će tada biti, ko to sada može da zna?

image