Srbija i Balkan

Opozicija ponovo traži glasanje o nepoverenju premijeru: Ovoga puta na "listu" dodali i Brnabićevu

Kao razlog za razrešenje predsednice parlamenta navodi se da je tokom rasprave o budžetu zloupotrebila svoj položaj i povredila Ustav i prava poslanika
Opozicija ponovo traži glasanje o nepoverenju premijeru: Ovoga puta na "listu" dodali i BrnabićevuGetty © Photo by Talha Ozturk/Anadolu Agency

Poslanici parlamentarne opozicije ponovo traže glasanje o nepoverenju premijeru Milošu Vučeviću, a ovoga puta na "listu" su dodali i predsednicu Narodne skupštine Anu Brnabić. 

Predlog koji je ovoga puta, potpisao 81 tribun, četiri manje nego u prošloj "rundi", dok je zahtev na izjašnjavanje o razrešenju predsednice parlamenta "paraf" stavio 41 poslanik, ušao je u skupštinsku proceduru. 

Kao razlog za smenu Vučevića navode se propusti u "vršenju nadležnosti i preduzimanju mera kao i nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica koji su kršenjem zakona, doveli do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije, a što je za posledicu imalo pogibiju 15 ljudi usled urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra".

Predlog su potpisali poslanici Narodnog pokreta Srbije - Novo lice Srbije, POKS-Novi DSS-NADA, Stranka slobode i pravde, SRCE, Zeleno-levi front, Demokratske stranke, "Mi snaga naroda - Branimira Nestorovića", Pokreta slobodnih građana, SDA Sandžaka i Ekološkog ustanka, dok je kao i prošlog puta, izostala podrška kluba "Mi glas iz naroda".

Kada je reč o razlozima za razrešenje Brnabićeve, poslanici navode da je na prošloj sednici zloupotrebila svoj položaj i povredila Ustav i prava narodnih poslanika.

"Ona ni u jednoj fazi zasedanja, nije dozvolila da se u skupštini održi rasprava o predloženim zakonima, njihovim izmenama i dopunama, kao i o budžetu. Zloupotrebu položaja je sprovela svesno i namerno tako što je uskratila narodnim poslanicima da raspravljaju u načelu i u pojedinostima. Ana Brnabić je obmanula javnost prikazujući da za raspravu po amandmanima nije bilo prijavljenih poslanika", navodi se u predlogu. 

Predsednica Skupštine Srbije raniji predlog opozicije za glasanje o nepoverenju premijeru nije uzela u razmatranje, zbog, kako je navela, falsifikovanog potpisa.

Predsedavajuća je tada, nakon što je na početku sednice izbio incident i tuča između poslanika opozicije i vladajuće većine, pa zasedanje prekinuto,  u atmosferi "kakofonije", iz zvuke pištaljki zaključila zajednički načelni i jedinstveni pretres o svim tačkama dnevnog reda, bez rasprave.

"Držala sam kolegijum, dala im reč, dala sve dopune. Sišla sam dole, pokušala da smirim situaciju, ubedila da se vrate u klupe. Napravila pauzu, pozvala na konsultacije. Oni nisu želeli reč, želeli su da duvaju u vuvuzele, ali to što vi ne želite reč, ne znači da ćete zaustaviti sednicu o budžetu", rekla je ranije o sednici predsednica parlamenta.

Prethodni predlog o nepoverenju Vučeviću, koji je sredinom novembra podnela opozicija, nije podržao samo poslanički klub "Mi glas iz naroda". Kako je tada za RT Balkan obrazložio Branko Pavlović iz ove poslaničke grupe, smatrali su da je procedura oko otkrivanja krivice za pad nadstrešnice u toku i da ne treba dizati tenziju oko stvari koje se, po njegovom mišljenju, uopšte ne odugovlače.

"Nismo podržali jer ne mislimo da je to pravi razlog. Tema zbog koje oni traže ostavke je prisutna u javnosti, državni organi rade svoje, čeka se nalaz veštaka, a bez tog nalaza ništa dalje ne može da se radi ništa vezano za odgovornost. Nećemo da se priključimo tome, ali ni oni neće imati nikakav rezultat", rekao je Pavlović.

image