
Popović: Nema razloga da haški osuđenici ne budu u srpskim zatvorima

Ministarka pravde Maja Popović rekla je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj je predstavljen šestomesečni izveštaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, da "ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi se osuđenima pred Tribunalom u Hagu onemogućilo izdržavanje kazni zatvora u Srbiji, pod nadzorom Mehanizma u pogledu prevremenog puštanja na slobodu i uslovnog otpusta".
Ona je istakla da bi se na taj način smanjili troškovi, olakšao položaj porodica osuđenih, obezbedili adekvatni uslovi za njihovu zdravstvenu negu, za pravu rehabilitaciju i ojačao značaj Mehanizma kao međunarodnog autoriteta.
Popović je rekla i da od Mehanizma očekuje da postupa u skladu sa načelima Povelje UN, posebno načelima suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država, kao i nemešanja u njihove unutrašnje i spoljne odnose.
Očekuje i da, nakon okončanja i poslednjeg postupka pred Mehanizmom, vršenje njegovih rezidualnih funkcija više neće služiti kao politički instrument. Skrenula je pažnju SB UN da je gonjenje za ratne zločine danas isključivo u nadležnosti nacionalnih pravosuđa.

Ministarka je izjavila, saopštilo je Ministarstvo pravde, da se odbijanjem prevremenog ili uslovnog otpusta krše prava optuženih na ravnopravan tretman i zanemaruje pravo i praksa država u kojima osuđeni izdržavaju kazne zatvora.
Popović je ukazala i na činjenicu da se Ministarstvo pravde više puta obraćalo povodom uslova izdržavanja zatvorskih kazni u pojedinim državama koji su nehumani, imajući u vidu zdravstveno stanje i godine života osuđenih lica, ali nije dobilo odgovore.
Ona je skrenula pažnju SB UN i na praksu pravosudnih organa Hrvatske, gde su "dominantno optuženi Srbi", sprovode se suđenja u odsustvu, a politički koncept "domovinskog rata negira zločine prema Srbi". Slično je, rekla je, i u Bosni i Hercegovini.
Pomenula je oslobađajuće presude Ramušu Haradinaju za zločine na teritoriji Kosova i Metohije, Naseru Oriću u Podrinju, Antu Gotovini na teritoriji Hrvatske, i naglasila da su te presude "legat Mehanizma, kojim je osnažena politika nekažnjivosti".
Tribunal i Mehanizam su ostvarili politiku nekažnjivosti za zločine nad Srbima i omogućili glorifikaciju zločina nad Srbima, rekla je Popovićeva.
Tužilac Serž Bramerc rekao je pred Savetom bezbednosti UN da treba istražiti i potencijalno procesuirati nekoliko hiljada osumnjičenih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, uključujući 500 osumnjičenih čije slučajeve treba preneti iz BiH u druge zemlje u regionu.