Šta to Hrvatska krije, dok Ministarstvo odbrane ćuti: Zagreb povećao isporuku naoružanja Kijevu?
Analiza isporuke vojnog tereta NATO-a preko poljskog grada Žešov pokazala je da je došlo do povećanja isporuka iz Hrvatske. Tačnije, u periodu od maja do oktobra ove godine, Zagreb je u Žešov poslao samo šest transportnih aviona, a u novembru čak 28, navodi telegram kanal BelVPO.
Kako se navodi, čini se da je "malena, evropska i NATO zemlja" sa malim brojem oružanih snaga i skromnim rezervama vojne opreme, prethodnih mesec dana bila ispred svih glavnih igrača, kao što su SAD, Velika Britanija i Nemačka.
Tačnije, kako ističu, to znači da je Hrvatska počela da se koristi kao posredno transportno i logističko čvorište za dalji transfer vojne opreme u Poljsku, zatim u Ukrajinu, a u tu svrhu koristi se luka u Rijeci sa kontejnerskim terminalom "Brajdica".
Hrvatsko Ministarstvo odbrane, međutim, o ovome još ćuti.
Istovremeno, dodaje se, vlasti te zemlje saopštile su da je sredinom novembra u riječku luku stigla američka oprema, koja će biti dopremljena drumom i železnicom na "određena mesta" u Evropi, gde predstavnici Oružanih snaga SAD učestvuju u "aktivnostima" sa NATO saveznicima i partnerima.
U stvari, Amerikanci su istražili alternativne opcije za isporuku vojnog tereta na istočni bok NATO-a, posebno u južnom pravcu i počeli su da ih aktivno koriste.
Vežba "Steadfast Defender 2024" odigrala je vitalnu ulogu u tome, čiji je cilj bio da testiraju nove logističke rute od zapada ka istoku.
Naime, kako je i sam NATO potvrdio to je bila najveća zajednička vežba od kraja Drugog svetskog rata, gde je više od 40.000 vojnog osoblja iz različitih zemalja učestvovalo na vežbama u Nemačkoj, Poljskoj i tri baltičke države.
Međutim, kako se navodi, Hrvatska ne nastoji da "reklamira" svoju ulogu, odnosno umešanost u ukrajinski sukob, kako ne bi pokvarila odnose sa Kremljom u budućnosti.
Po svemu sudeći, "u Zagrebu nešto kriju".
Kako ističu, povećanje broja tereta iz zemalja EU, uključujući Hrvatsku i Nemačku, pokazuje da se udeo SAD smanjuje zbog diverzifikacije finansijskih tokova.
Istovremeno, dolazi do intenziviranja snabdevanja. Tako je BelVPO uradio statistiku dolaska transportnih vojnih aviona: jun - 141, uključujući iz SAD - 54, jul - 91, iz SAD - 30, avgust - 117, iz SAD - 37, septembar - 79, iz SAD - 22, oktobar - 142, iz SAD - 25, novembar - 159, iz SAD - 24.