Komandant Kfora: Spremni smo za svaku promenu scenarija na KiM

Dobro smo obučeni i potpuno opremljeni da se suočimo sa svakim mogućim izazovom, Kfor može da računa na veliki skup rezervnih snaga NATO-a, koje su spremne da budu raspoređene na KiM u vrlo kratkom roku, rekao je komandant Kfora

Nedavni napad na kanal Ibar–Lepenac u blizini Zubinog Potoka, svedoči o osetljivosti bezbednosne situacije, koja je podložna mogućim zloupotrebama, izjavio je komandat Kfora na Kosovu i Metohiji general-major Enriko Barduani.

Postoje precizne procedure i ovlašćenja koja se izdaju za eventualno raspoređivanje tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga na severu, a u slučaju Zubinog Potoka nije bilo potrebe za raspoređivanjem KBS-a, jer je "kosovska policija", uz podršku Euleksa i Kfora, bila apsolutno u stanju da upravlja tom situacijom, rekao je Barduani u intervjuu za RTK2.

On je dodao da pozdravlja stalno pridržavanje KBS-a obaveza iz 2013. da se ne raspoređuju na sever KiM bez prethodne saglasnosti i ovlašćenja komandanta Kfora.

"Ovo obećanje mi je nedavno potvrdio u pisanoj formi i (ministar odbrane tzv. Kosova Ejup) Maćedonci", naveo je Barduani.

S druge strane, Maćedonci je nedavno izjavio da će "kada se proceni da postoji potreba za učešćem, KBS biti na severu i to će biti urađeno u koordinaciji sa Kforom", kao i da je to operativno pitanje, a ne pitanje mandata KBS-a da deluje na celoj teritoriji tzv. Kosova.

Na KiM je bezbednosna situacija mirna, ali i dalje krhka, uglavnom zbog nerešenih političkih pitanja, ocenio je komandant Kfora.

"U tom smislu, smatram da je stvarni rizik za eskalaciju tenzija, uključujući i međuetničke odnose, povezan za dezinformacijama i pogrešnim informacijama širom regiona", istakao je Barduani.

On je dodao da imajući u vidu bezbednosnu situaciju na terenu, Kfor pomno prati relevantna bezbednosna dešavanja i spreman je da prilagodi svoje prisustvo kako bi odgovorio "na svaku promenu scenarija", uz puno poštovanje mandata dobijenog od UN, kako je istakao.

"Dobro smo obučeni i potpuno opremljeni da se suočimo sa svakim mogućim izazovom koji može uticati na ispunjenje naše misije i što se tiče same sigurnosti regiona. Kao što je pokazano prošle godine, Kfor može da računa na veliki skup rezervnih snaga NATO-a, koje su spremne da budu raspoređene na Kosovu u vrlo kratkom roku", naveo je Barduani.

Što se tiče najava Prištine o otvaranju mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, komandant Kfora je ponovio da svaka odluka u tom pogledu mora biti doneta kroz dijalog i u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom.

"U tom smislu, ponovo potvrđujem da je otvaranje mosta političko, a ne vojno pitanje", dodao je Barduani. 

Ocenio je i da je dugotrajni mir ono što žele svi građani KiM, bez obzira na etničku pripadnost, i napomenuo da mir zahteva posvećenost svih strana, posebno na političkom i diplomatskom nivou i međunarodnu podršku.

"Jedini rizik koji vidim je slab politički angažman u rešavanju otvorenih pitanja", rekao je komandant Kfora.

Govoreći o saradnji sa "lokalnim i međunarodnim subjektima", Barduani je kao primer takve komunikacije naveo vežbu "Zlatna sablja 2024" održanu u novembru, a koja je predstavljala, kako je dodao, simulaciju složenih scenarija bezbednosti i upravljanja krizom "koji zahtevaju blisku saradnju" sa Kosovskom policijom i Euleksom.

"Takva vrsta obuke poboljšava sposobnost različitih aktera da efikasno deluju zajedno, i pokazuje našu zajedničku posvećenost obezbeđivanju bezbednosti i sigurnosti na Kosovu", napomenuo je Barduani.

Saradnju sa tzv. kosovskim institucijama uključujući i "bezbednosne organizacije" ocenio je kao veoma dobru.

"Što se tiče KBS-a, u avgustu 2016. Alijansa je na Kosovu rasporedila poseban tim pod nazivom NATO savetodavni i tim za vezu (NALT). NALT nije deo strukture Kfora. NALT pruža podršku razvoju Kosovskih bezbednosnih snaga, kroz izgradnju kapaciteta, koordinaciju obrazovanja i obuke, u skladu sa originalnim mandatom KBS-a", rekao je Barduani.

Što se tiče zaštite verskog i kulturnog nasleđa na KiM, Barduani je rekao da je nakon "poboljšanja situacije na terenu tokom godina", Kfor postepeno predao odgovornost za bezbednost verskih objekata tzv. Kosovskoj policiji, za koju je ocenio da ovaj zadatak uspešno obavlja.

Podsetio je i da Kfor zadržava odgovornost za bezbednost manastira Visoki Dečani.

Barduani je naveo u intervjuu da ima redovne interakcije sa svim vojnim kolegama susednih zemalja, uključujući i načelnika Generalštaba Vojske Srbije Milana Mojsilovića. Na jednom od poslednjih sastanaka s njim, kako je dodao komandant Kfora, razgovarali su o postojećoj saradnji kroz regularne i sinhronizovane patrole jedinica Kfora i Vojske Srbije sa odgovarajuće strane administrativne linije.

"Kao što je navedeno u Vojnotehničkom sporazumu iz 1999. godine i pratećim procedurama, Severnoatlantski savet zadržava puna ovlašćenja da uspostavi bezbednosne zone, ako bezbednosna situacija zahteva. Iskoristio bih priliku da apelujem na obe strane da bezuslovno poštuju ovu liniju i uzdrže se od jednostranih akcija ili čak izjava", naglasio je Barduani.