Srbija i Balkan

Poljoprivrednici blokirali Ibarsku magistralu

Zajedno sa građanima, tačno u 11.52 sata odali su poštu stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, paleći sveće i noseći tranparent "Ruke su vam krvave"
Poljoprivrednici blokirali Ibarsku magistralu© Printskrin/N1

Poljoprivrednici su danas nešto posle 11 časova počeli proteste blokiranjem Ibarske magistrale, zahtevajući "momentalno ukidanje bespravnog stavljanja poljoprivrednika u pasivan status" i garancije da se to više nikada neće desiti.

Na blokadi Ibarske u Adranima kod Kraljeva okupljeni su Udruženja poljoprivrednika "Naše Mleko", Udruženje za spas i opstanak zapadne Srbije, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, "Nadibar" i Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije.

Zajedno sa građanima, tačno u 11.52 sata odali su poštu stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, paleći sveće i noseći tranparent "Ruke su vam krvave".

"Pozivamo sve poljoprivrednike i udruženja da podrže ovu odluku i pokažu solidarnost u našoj zajedničkoj borbi", naveli su iz Udruženja.

Odgovor države: Ispunili smo sve obaveze

Ubrzo je stigao odgovor Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. "Država je ispunila sve obaveze prema poljoprivrednicima. Poljoprivrednici su u četvrtak pozvani na sastanak u Ministarstvo poljoprivrede u cilju razgovora o svim aktuelnim temama u sektoru poljoprivrede, ali su odbili da razgovaraju i odlučili da obustave svaku komunikaciju sa Vladom Srbije", rekao je  ministar Aleksandar Martinović.

On je naglasio da je Ministarstvo poljoprivrede do sada učinilo sve u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti da pomogne poljoprivrednim proizvođačima i ispuni njihove zahteve.

"Upravo je u dogovoru sa poljoprivrednicima i na osnovu njihovih predloga, potpisano više sporazuma o saradnji u oblasti poljoprivrede sa predstavnicima relevantnih udruženja poljoprivrednika. U toku je isplata dodatnih 10.000 dinara po hektaru svim poljoprivrednicima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini", rekao je Martinović.

Podsetio je da je za narednu godinu predviđena i nova mera ministarstva koja se odnosi na regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara.

Martinović je, takođe, ponovio da će svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se prijavili na javni poziv za kvalitetne priplodne krave u aprilu 2024. godine, do kraja meseca biti isplaćeno dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke, kao i to da će od sledeće godine visina podsticaja za kvalitetne priplodne mlečne i tovne krave biti podignuta sa dosadašnjih 40.000 dinara na iznos od 55.000 dinara po grlu.

Ministar je ukazao i na to da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u okviru javnih poziva za nacionalne mere podsticaja u toku ove godine, do sada realizovalo 99 odsto zahteva poljoprivrednih proizvođača i u te svrhe isplatilo više od 70 milijardi dinara.

U republičkom budžetu za 2025. godinu obezbeđena su do sada najveća sredstva za poljoprivredu u iznosu od skoro 150 milijardi dinara, što čini čak 7,5 odsto ukupnog budžeta Republike Srbije za narednu godinu.

Ko je stavljen u pasivni status?

Ministar Martinović objasnio je da rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar "targetiranja i političkog progona poljoprivrednika", već da su isključivo doneta usled utvrđenih nepravilnosti kod 235 registrovana poljoprivredna gazdinstava u okviru sprovedenog inspekcijskog nadzora.

Ministarstvo poljoprivrede je spremno, kako je rekao, da svim poljoprivrednicima čija su gazdinstva stavljena u pasivni status da šansu da isprave nepravilnosti kako bi se ovaj problem rešio, te ih je pozvao na razgovor u ministarstvo.

image