Među decom školskom uzrasta zavladala je prava "epidemija" za TikTok izazovima. Smenjuju se neverovatnom brzinom i samo što splasne interesovanje za jednim, pojavi se drugi. U poslednje vreme aktuelan je "leteći Supermen", koji je doveo do brojnih ozbiljnih povreda, te su mnoga deca u regionu završila u bolnici. Osim njega, aktuelni su i izazov "gušenje", ali i da deca drže što duže upaljenu petardu u rukama. Bilo je onih da se snimaju dok pretrčavaju frekventnu ulicu, da nestanu na 72 sata...
"Leteći Supermen" posebno je ekstreman izazov, jer može da dovede do ozbiljnih povreda. Iz zemalja u regionu stižu izveštaji da su brojna deca završila na bolničkom lečenju sa uganućima, polomljenim rukama, nogama. Slično je i u Srbiji. Dečak u OŠ "Aleksa Šantić" u Kaluđerici završio je u bolnici sa potresom mozga.
Taj izazov obično uključuje troje ili petoro dece. Dvoje ili četvoro dece isprepletu ruke, tako da naprave čvrstu osnovu, dok jedno dete skače na njihove ruke postavljajući se u položaj "Supermena" koji leti. Oni ga zatim odbacuju uvis.
Nedavno su rumunski mediji objavili da je zbog "letećeg Supermena" samo u jednom danu u dečjoj bolnici u Bukureštu zbrinuto više od 20 dece, koji su povređeni u opasnoj igri.
U Skoplju je na bolničkom lečenju jedanaestoro dece uzrasta od 10 do 16 godina, a dvoje od njih ima polomljene obe ruke. Slično je i u Republici Srpskoj gde je povređeno najmanje osmoro dece na području Banjaluke i Laktaša.
Izazovi se snimaju i kače na TikTok, a zbog lajkova i pregleda u Izraelu je na bolničkom lečenju završilo 19 dece, dok je u Grčkoj jedno dete sa Rodosa vojnim helikopterom moralo da bude hitno prebačeno u bolnicu u Atini.
Leteći Supermen nije jedini izazov koje je zaludeo decu u Srbiji. Trenutno su aktuelni i izazov gušenja, gde deca zadržavaju dah dok se ne onesveste. Uvek pred Novu godinu popularni su i izazovi sa upaljenim petardama, gde se nadmeću ko duže može da ih zadrži u ruci.
Direktor OŠ "Kneginja Milica" na Novom Beogradu Darko Eger kaže da TikTok izazove deca češće sprovode kod kuće, u parkovima, dečjim rođendanima, nego u školi.
"Ako je dežurni nastavnik non-stop među decom onda je teško da oni to sprovode u školi. Posebno taj 'leteći Supermen', gde učestvuje petoro, šestoro dece koji moraju da se pripreme za to... To ne može neprimećeno da prođe. Deca kada su pod nadzorom dežurnog nastavnika ne mogu da tako lako sprovedu bilo šta", rekao je Eger za RT Balkan.
On je ukazao da je TikTok platforma na kojoj deca danas mogu svašta da pronađu, jer je sadržaj potpuno necenzurisan. Dodaje da su mnogi sadržaji čak izmontirani, nerealni, a deca ih prihvataju kao izazov.
"Ovde je posebno važna saradnja škole i roditelja. Roditelji prate decu sa kim se druže i mogu da prenesu nama u školi ukoliko primete sadržaj koji je neprikladan", naveo je on.
Zbog opasnog izazova "leteći Supermen" reagovao je i TikTok tako što je uključio upozorenje, te prilikom pretraživanja pojma "Supermen" izlazi da su "izazovi opasni", a blokirao je pristup nekim od najriskantnijih snimaka.
Treba napomenuti da je sličnih igara bilo i ranije, pre društvenih mreža, ali da se one nisu tako brzo širile među decom kao danas.
"Bilo je opasnih igara i ranije, ali je razlika što je sada njihov intenzitet veći, brže se širi i brže se smenjuju ti izazovi. Tu su deca uvek u nekoj 'provokaciji'. Nisu oni uvek raspoloženi da urade to što se od njih očekuje, ali zbog vršnjačkog pritiska, da ne bi ispali iz društva, bili izolovani, podležu pritisku", priča za RT Balkan školski psiholog Branka Tišma.
Dodaje i da deca u tom uzrastu nemaju razvijenu svest koliko takve igre mogu biti opasne i da mogu da nanesu štetu drugima, ali i sebi.
"Uzrast je takav. Nemaju životnog, misaonog, ali ni emotivnog iskustva. U razne aktivnosti uleću bez ikakve zadrške", navodi ona.
Australija je prva zemlja koja je nedavno donela zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina.
Zakon, za koji se očekuje da stupi na snagu u novembru 2025. godine, postavlja neke od najstrožih kontrola društvenih mreža na svetu i primoraće platforme da osiguraju mehanizam za proveru starosti.
Sada su sve oči uprte u njih i kako će sprovesti usvojeni zakon. Sve zemlje su saglasne da nešto mora da se uradi, jer su mnogi zbog TikTok izazova izgubili život. Takođe, sve je više samoubistava među mladima, ali i onih koji doživljavaju psihičke traume zbog događaja na internetu.