Luda optužba albanskog novinara iz Londona: Asadov brat se krije u Srbiji?
Ako je tačno da je mašta jedino oružje u borbi protiv stvarnosti, onda to znači da se naš neprijatelj odlično naoružao, i po ko zna koji put, upustio u borbu.
Po starom dobrom običaju, napao je prvi, a dolazi iz albanskih redova, i to baš uoči nove runde dijaloga između Beograda i Prištine u Briselu, koja je zakazana za 17. decembar.
Albanski fotograf i novinar Vudi Džimšiti, koji živi u Londonu, podelio je svoja "saznanja" o tome da se Maher el Asad, brat Bašara el Asada, nalazi u Srbiji. Pozvao se i na izvor, a to je anonimni zvaničnik iz Ministarstva spoljnih poslova Turske.
Tvrdi i da je Asadov brat povezan sa aktuelnim ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem i potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vulinom i da te veze datiraju od 2015.
Ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić produbio veze sa Kinom, Rusijom i Iranom, a da "izražava dvosmislen stav prema zapadnim demokratijama".
Džimšiti navodi i da se Vučić suočio sa kritikama i zbog toga što "zbog toga što je Srbiju pretvorio u centar ruskih obaveštajnih službi, ugostio kulturni centar za regrutovanje Vagner grupe u Beogradu i nabavljao oružje iz Moskve i Teherana".
Verovatno, kako bi priča zvučala uverljivije, umešao je i Srbiju i u proizvodnju droge, odnosno "kaptagona", supstance koja se pretežno proizvodi na Bliskom istoku, a navodno su ga koristili i pripadnici Hamasa.
Kada se osvrnemo na lik i delo ovog albanskog fotografa i novinara, koji seje opasne i lude optužbe, ne možemo a da ne primetimo da je reč o vrlo maštovitom borcu protiv stvarnosti.
Predstavlja se kao fotograf i novinar, navodi da je obišao brojna ratišta u tom svojstvu, ali u albanskoj javnosti na KiM mnogo je čuveniji po onome što piše na svom sajtu, društvenoj mreži Iks, nego po svojim fotografijama. Ovo ne čudi, jer se pretežno bavi antisrpskom propagandom.
Tako je pokušao je zloupotrebio fotografije sa snimanja filma u kome je pre oko deset godina učestvovao predsednik Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević iz Kosovske Mitrovice. On na tim fotografijama drži pušku, pa je Džimišiti izgleda "upozoravao" na opasnost. Oglasio se i reditelj i objasnio o čemu se radi.
Tvrdio je da Beograd finansira televiziju "Klan Kosova" da bi kvarila imidž tzv. Kosova.
"Saznao" je i da je supruga bivšeg specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara srpski lobista i da se nalazi na platnom spisku Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Pomislio bi čovek da ima poseban pik na Eskobarovu familiju – "otkrio" je i da čak jedan bliski rođak "radi" za predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, odnosno da lobira za interese Srpske.
Ipak, teza o Eskobaru kao o onom koji je bio naklonjen više srpskoj, nego albanskoj strani, navodi na pomisao da postoji veza između Vudija Džimšitija i vladajućeg Samoopredeljenja.
Upravo su se i iz pokreta na čijem je čelu Aljbin Kurti čule vrlo slične teorije o nekadašnjem specijalnom izaslaniku SAD za Zapadni Balkan.
"Ne mogu da verujem Gabrijelu Eskobaru kada ide u manastir Visoki Dečani, pa posle toga ide da se sastane sa predsednicom i premijerom", tvrdio je tadašnji poslanik Samoopredeljenja Fatmir Humoli, koji je kasnije i napustio pokret, jer mu smeta što Kurti nije "rešio problem sa Srbijom".
I sama Kurtijeva reakcija na ove navode o Eskobarovoj supruzi, srpskoj lobistkinji, bila je sumnjiva. On nije demantovao ove tvrdnje, već je jednostavno rekao da to nije pitanje za njega, nego za SAD.
Međutim, postavlja se pitanje, šta ako ovaj "sveznajući" albanski fotograf i novinar nije izmislio turski izvor ili zašto bi mu turski zvaničnik ministarstva spoljnih poslova poturio "informaciju" da se Asadov brat skriva u Srbiji?
Odgovor na ovo pitanje možda leži u činjenici i da Ankara naoružava Prištinu, a ako je verovati izvorima na albanskom jeziku, turska kompanija "Makine ve Kimya Endüstrisi" (MKE) gradiće fabriku municije na KiM u kojoj će se proizvoditi i dronovi. Ugovor bi navodno trebalo da bude potpisan već početkom sledeće nedelje. Turska je prethodno prodala tzv. Kosovu bespilotne letelice "bajraktar" TB-2.
Nije na odmet pomenuti ni to da su oružane formacije pod kontrolom Turske učestvovale u borbama u Siriji, poput Sirijske nacionalne armije (SNA), ali i nekih drugih grupa.
Albanci su u Siriji bili na istoj strani kao i Turska: grupa albanskih džihadista "Džemati Alban", koju čine Albanci sa KiM, juga centralne Srbije i Severne Makedonije, učestvovala je u borbama u Siriji i rušenju Asada.
A kako "proverena informacija" stiže baš uoči nove runde dijaloga, kao i u trenutku velikih pritisaka na zvanični Beograd, možda bi moglo biti govora o "maloj prijateljskoj usluzi".
Valja i pomoći Prištini u skretanju pažnje sa činjenica: postoje dokazi da su albanski džihadisti delovali u Siriji, jer su se time hvalili na društvenim mrežama. A to ponovo otvara pitanja bujanja radikalnog islama na KiM, ali i navodnih Kurtijevih prijateljstava sa liderima džihadističkih organizacija iz Turske, o čemu je u javnosti na KiM već bilo govora.
Bilo kako bilo, odavno je jasno da Priština ne gradi fabriku municije, policijske stanice i baze, niti kupuje dronove za "gledanje".
Zato je neophodno objasniti da se sve to radi zato što je potrebno zaštiti se od dežurnog "agresora" na Balkanu, odnosno Srbije, i kako to vole da kažu mediji iz regiona i Prištine, "male Rusije", pa eto i "idealnog spoja": dok se Bašar el Asad sa porodicom nalazi u Rusiji, njegov brat je utočište našao u Srbiji.
Dug je dan, pa ostaje da vidimo da li će u priču biti uveden još neki junak iz Asadovog okruženja, koji bi se na primer mogao "kriti" u Banjaluci.