Srbija i Balkan

Dačić: Izveštaj "Amnesti internešenela" predstavlja dodatni pritisak na Srbiju

Ministar unutrašnjih poslova demantovao je da je policija ubacivala u mobilne telefone privedenih novinara i aktivista bilo kakve špijunske programe
Dačić: Izveštaj "Amnesti internešenela" predstavlja dodatni pritisak na Srbiju© MUP Republike Srbije/ATAImages

Tvrdnje organizacije za zaštitu ljudskih prava "Amnesti internešnela", da srpska policija i obaveštajne službe koriste špijunski softver da nadziru telefone novinara i aktivista su neosnovane i predstavljaju napad na bezbednosnu praksu u Srbiji, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

On je na televiziji Pink demantovao da je policija ubacivala u mobilne telefone privedenih novinara i aktivista bilo kakve programe.

"Nejasna je osnova onoga o čemu oni govore. To verovatno može da bude upereno protiv svih policija i tajnih službi na svetu, jer u vreme kada savremene tehnologije napreduju, svakom normalnom čoveku je nejasno o čemu se ovde radi i na šta se misli", rekao je on za TV Pink i dodao da tu nije reč o prisluškivanju.

Pojasnio je da kada neko bude priveden u policiju, može da mu se izrekne mera oduzimanja mobilnih telefona ili laptopa, kompjutera i slično i da se izvrši pregled komunikacije.

"To su forenzički alati koji isključivo za to služe. Međutim, ovde oni hoće da kažu da, dok se to radi, onda se u telefon ili u neko drugo sredstvo stave neki drugi programi koji bi omogućili da se te osobe dalje prate. To već spada u domen naučne fantastike, odnosno nečega što se može okarakterisati kao napad na bezbednosnu praksu koja postoji u našoj zemlji", rekao je Dačić.

Dodao je da se to obično govori za SAD.

"Nikad niko nije za našu bezbednosnu praksu tvrdio da je toliko tehnološki napredna. Obično se to govori za Sjedinjene Američke Države. Mi smo te tehnološke alate inače dobili kao donaciju sa Zapada i sve to koristimo po zakonu", rekao je  Dačić.

Naveo je da on nije stručan za ovu oblast i da je zato čim su stigli uputi, oni odmah prosleđeni upravi za tehniku koja se time bavi, da su ti alati dobijeni kao donacija od zapadnih zemalja i da se isključivo koriste u skladu sa zakonom.

"To znači za skidanje sadržaja komunikacije sa mobilnih telefona koji se tiču tog krivičnog dela. I ništa više. A, oni govore da je to 'invanzivna metoda'. To znači da uđete u sistem i onda ubacujete neke druge programe", istakao je on.

Napomenuo je da su za to potrebni meseci obuke običnih policijskih službenika.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je takođe demantovalo navode iz izveštaja "Amnesti internešenala", ističući da MUP Republike Srbije forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije.

image