Kina je sila svetskog mira, ona ne promoviše upotrebu sile i ne traži sebične geopolitičke svrhe, već uvek podržava zemlje da reše svoje razlike kroz dijalog i konsultacije, poručio je kineski ambasador u Beogradu Li Ming na predavanju "Razvoj i spoljna politika Kine" koje je održao na Institutu za međunarodnu politiku i privredu.
Kineski ambasador je istakao da veruje da je u novoj eri, suočenoj sa različitim globalnim izazovima, zahtevan zadatak očuvanja bezbednosti svih zemalja povezanih zajedno. Govoreći o spoljnoj politici svoje zemlje, on je rekao da je ona usmerena na izgradnju zajedničke budućnosti za čovečanstvo. Li Ming je istakao da je Kina odlučna da pozove na ravnopravan i uređen multipolarni svet.
"Niko ne može da ostane imun ili uživa sam u sigurnosti, jer smo usko povezani jedni sa drugima. Kina je uvek bila graditelj svetskog mira, koja je doprinosila globalnom razvoju i branilac međunarodnog poretka", naveo je Li Ming.
Kineski ambasador istakao je da će njegova zemlja nastaviti da podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i odlučno se suprotstaviti svakom pokušaju mešanja u unutrašnje stvari Srbije.
"Kina je posvećena sprovođenju konsenzusa postignutog između kineskog i srpskog predsednika Si Đinpinga i Aleksandra Vučića. Prijateljstvo Kine i Srbije pokriva sve oblasti saradnje, daćemo sve od sebe da unapredimo našu saradnju za zajedničku budućnost", rekao je Li Ming.
On je poručio da bi trebalo aktivno da istražujemo put da velike zemlje žive u miru u svetu i da zajedno radimo na novom tipu međunarodnih odnosa.
"Kina je odlučna da dalje razvija svoju ekonomiju i ostane najvažniji motor, pokretač svetske ekonomije. Kineski predlog je da se razvoj stavi na vrh globalne agende, agende Ujedinjenih nacija, i da se fokusira na postizanje ciljeva održivog razvoja. Trebalo bi da radimo zajedno na povećanju doprinosa u razvoju i posebno da pomognemo zemljama u razvoju da bolje odgovore na rizike i izazove neviđene vekovima", naveo je kineski ambasador.
On je istakao da će Kina da sprovodi proaktivnu fiskalnu politiku i umereno labavu monetarnu politiku, ističući da je to prvi put u protekloj deceniji da je Kina uvela umereno labavu monetarnu politiku.
"To ponovo pokazuje snažnu odlučnost kineske vlade da unapredi svoju ekonomiju", dodao je on.
Li Ming je podsetio da je stupanjem na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija postala prvi kineski partner u Jugoistočnoj Evropi. On je rekao da se u Kini služe šljive, borovnice, med i vino i da su one dobrog kvaliteta.
Ambasador je naveo da je pre nedelju dana imao priliku da sa još nekim diplomatama prisustvuje ceremoniji primopredaje zastave Ekspo, koju je organizovala Vlada Srbije, navodeći da je bio uzbuđen što je svedok "prekretničkog trenutka u istoriji Srbije".
"Kako je rekao predsednik Aleksandar Vučić, Srbija je izborom da bude domaćin Ekspa, dokazala da i male zemlje mogu da postignu velike uspehe sve dok se usuđuju da tragaju za snovima, spremni su da učestvuju i voljni da deluju na međunarodnoj sceni", naveo je Li Ming.
On je podsetio da kineske kompanije imaju učešće u gradnji Ekspa, kao i autoputa između Srbije i Mađarske i dodao da su to veoma važni projekti koji vode u prosperitet.
"Kostolac B takođe je veoma bitan projekat, to je pogon koji snabdeva strujom i toplotom mnoge porodice. O tom projektu važno je reći da je predat Srbiji od strane kineskih partnera kako bi počeo da prenosi struju do srpskih porodica. Mnogo puteva i brzih saobraćajnica uspešno je završeno, od Fruške gore do Šumadije i sve do zapadnih obala Dunava", rekao je on i dodao da su svi navedeni projekti deo inicijative "Pojas i put" i da je Kina ponosna što ima partnerstvo sa Srbijom i učestvuje u građenju zemlje i napretku nacije i boljitka za čitavo stanovništvo.
Kako je rekao, u narednih nekoliko nedelja Er Srbija će pokrenuti direktan let Beograd-Šangaj.
"Sada već imamo dva direktna leta iz Beograda za Peking i iz Beograda za Guangdžou. Nakon direktnog leta u Šangaju, između Kine i Srbije biće tri direktna leta, a saobraćaće se svakodnevno između dve zemlje", objasnio je kineski ambasador.
Direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu Branislav Đorđević uručio je tom prilikom kineskoj ambasadi veliku plaketu, za koju navodi da je najviše priznanje te institucije. Plaketu je primio ambasador Li Ming, koji je bio sprečen da primi priznanje na Svečanoj Akademiji povodom dana Instituta, 6. decembra.