Verskoj nastavi ponovo će biti vraćen status izbornog predmeta, a veroučitelji će moći da zasnuju stalni radni odnos, predviđeno je Nacrtom izmena Zakona o osnovima sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV). Nacrt je ušao u javnu raspravu koja će trajati do kraja godine.
Nakon javne rasprave predložene izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja naći će se pred poslanicima u parlamentu, a ukoliko dobiju zeleno svetlo osim verske nastave status izbornog predmeta imaće i građansko vaspitanje i drugi strani jezik.
Od uvođenja verske nastave u škole 2001, veronauka je imala status obaveznog izbornog predmeta. Zapravo, đaci su birali između veronauke i građanskog vaspitanja. Status predmeta imala je sve do 2017. godine, kada su izmenama ZOSOV-a izborni predmeti prevedeni u programe.
Patrijarh Porfirije, ali i predstavnici drugih verskih zajednica više puta su tražili da se verskoj nastavi vrati status izbornog predmeta i da se omogući veroučiteljima da zasnuju stalni radni odnos u školi. To što je veronauka prevedena 2017. godine iz statusa izbornog predmeta u izborni program, videli su kao korak unazad koji bi mogao da vodi ka njenom ukidanju.
Tražili su i da se časovi veronauke organizuje na nivou odeljenja, a ne na nivou grupa, bez obzira na broj prijavljenih učenika, kao i da se časovi održavaju istovremeno sa časovima alternativnog predmeta.
"Zamena naziva izborni programi u izborni predmeti (verska nastava, građansko vaspitanje i drugi strani jezik) uneta je kako bi se ukazalo na značaj i činjenicu da isti predstavljaju obavezne predmete, koji se razlikuju od drugih obaveznih predmeta u činjenici da kod njih postoji mogućnost izbora. Izmenjene su i odredbe koje se odnose na status nastavnika verske nastave, tako da je omogućeno da ova lica zasnuju radni odnos na neodređeno vreme", navedeno je u obrazloženju izmene ZOSOV-a.
Navodi se da promenom naziva izbornih programa u izborne predmete, status ovih predmeta ostaje nepromenjen.
"Rešenje je predloženo radi ujednačavanja naziva, budući da će ujednačavanjem naziva u planu i programu nastave i učenja, postojati samo predmeti (obavezni i izborni) i aktivnosti. Takođe treba naglasiti da je naziv izborni predmeti bio propisan zakonskim odredbama pre donošenja Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, 2017. godine", pojašnjavaju.
Predviđeno je da direktori škola zaključuju ugovor o radu na neodređeno vreme sa nastavnikom verske nastave koji se nalazi "na listi nastavnika verske nastave". Nastavnike koji se nalaze na listi predlažu verske zajednice, a utvrđuje ministar prosvete.
U izmenama ZOSOV-a je predloženo da crkva ili verska zajednica mogu da povuku nastavnika verske nastave sa "liste" ukoliko on svojim aktivnostima, stavovima i ponašanjem podriva ugled tradicionalne crkve ili verske zajednice, odnosno uči i postupa suprotno učenju, stavovima, moralu i vrednostima koje zastupa tradicionalna crkva, odnosno verska zajednica kojoj pripada.
Inače, patrijarh Porfirije u junu prošle godine imao je sastanak sa tadašnjim ministrom prosvete Đorđem Milićevićem. On je tada rekao ministru da je zabrinut što je verska nastava iz statusa predmeta prešla u status programa. Izrazio je zabrinutost da posle više od dve decenije od vraćanja u prosvetni sistem još nije rešen radno-pravni status veroučitelja. Nakon toga Vlada Srbije je formirala Komisiju za versku nastavu u školama.