Zašto su se Reporteri bez granica, Detektor.ba i Crta uplašili RT Balkan i pre otvaranja televizije
Istog dana, na dva različita portala i dva različita jezika objavljeni su tekstovi tople dobrodošlice za televizijski kanal RT Balkan, koji još nije ni počeo s radom, ali je digao na uzbunu medijske stručnjake (i stručnjakinje), nezavisne analitičare, "borce protiv dezinformacija i propagande".
Za Reportere bez granica o RT Balkan, kao sredstvu ruske propagande i širenja dezinformacija, kako je opisao, govorio je programski direktor CRTE Raša Nedeljkov, dok je bosanski Detektor.ba obrazovao svoje čitaoce na temu "Šta treba da znate o dolasku ruske televizije u BiH".
Premise oba teksta gotovo su istovetne, ali to nije sve što im je zajedničko. No, jedno po jedno.
Nedeljkov je Reporterima bez granica pričao na mnoge teme o RT-u: kako "ruska propaganda" podržava domaću "populističku i autoritarnu agendu" a udružene rade protiv "liberalne demokratije Zapada", kako je glavni koncept programa RT-a "relativizacija", kako provladini i ruski mediji ciljaju iste neprijatelje: "zapadne demokratije".
Kojim to "lažnim vestima" i dezinformacijama RT Balkan ostvaruje svoje "maligne" ciljeve, Nedeljkov nije rekao. To je već postao manir još otkako je Ursula fon der Lajen uvodila istorijske sankcije Rusiji i njenim medijima, a ovdašnji prozapadni mediji u panici izveštavali o najavi otvaranja RT Balkan u Srbiji u kasno leto 2022. godine.
"Glavni cilj nije nužno veličanje Rusije, već stvaranje sumnje i razočaranja u Evropsku uniju i zapadne institucije. Ovo koristi srpskoj vladi, koja ima korene u nacionalističkim ideologijama iz 1990-ih", tumači Nedeljkov.
Evropskoj uniji i zapadnim institucijama zaista više niko nije potreban da bi proizvele efekat razočaranja. Dovoljno je samo čitati njihova zvanična saopštenja i izjave, gledati kako im padaju vlade, klimaju se budžeti, posrće ekonomija, a lideri, osim časnih izuzetaka, unapred strahuju šta li će im sve i gde raditi novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp.
Upitan da pošalje poruku tim istim liderima EU povodom otvaranja televizije RT Balkan i dopisništva u BiH, Nedeljkov konstatuje da kritikovanje srpskih vlasti samo zbog RT-a, usred protesta zbog rušenja nadstrešnice u Novom Sadu, nije na mestu.
Nedeljkova je zabolelo i to što je RT okupio univerzitetske profesore, mislioce i iskusne novinare koji "nude intelektualnu potvrdu za nacionalizam i ideju multipolarnog sveta koji potkopava zapadnu dominaciju".
Iz istog razloga bili su zabrinuti na istom mestu, u tekstu na sajtu Reportera bez granica, krajem septembra. Tada je šef kancelarije za Balkan Reportera bez granica Pavol Salaj objavio "istraživanje" o RT Balkan koje nam je pružilo uvid u velika otkrića poput toga kad je otvoren RT Balkan, gde gostuju njegovi urednici i ko su kolumnisti portala. Uz poziv da EU izvrši pritisak na Srbiju zbog toga što u njoj radimo.
Salaju su naročito zasmetali naši kolumnisti, stručnjaci, iskusni novinari i univerzitetski profesori, baš kao i Nedeljkovu, koji je, inače, član nadzornog odbora "Propagandnog monitora", projekta Reportera u okviru kojeg je objavljen i Salajev tekst.
Istog dana na sličnu temu, otvaranje televizije RT Balkan, zabrinuo se i bosanski Detektor.ba (Izdanje BIRN-a). Oni se pozivaju na mišljenje stručnjaka da bi "dopisništvo RT-a moglo ugroziti evropski put BiH".
Dopisništvo RT-a u Banjaluci čine novinarke Darinka Petrović i Anđelka Marković, obaveštava nas "Detektor" koji dalje konstatuje da one "često u tekstovima šire antizapadni osećaj". Kojim tekstovima, više je dosadno ponavljati, to ne saznajemo. Uglavnom, Darinka i Anđelka su verovatno pioniri ruskog malignog novinarskog uticaja koje ne šire dezinformacije, nego osećaje.
Sa Detektorom je na ovu serioznu temu razgovarao i izvršni direktor "srbijanskog medija" portala "Juropijan vestern Balkans" Nikola Burazer koji je bratski objasnio da je ruskim medijima na Zapadnom Balkanu "primarni interes sprečavanje evroatlantskih integracija i stabilizacije regiona".
Osim toga, novinarke RT Balkan koriste svoje članke za "novo negiranje genocida u Srebrenici", što se na dva mesta u tekstu upisuje kao greh RT Balkan, koji verovatno izaziva ozbiljan osećaj. Svoje nedoumice o tome da li je u Srebrenici bilo genocida ima i država Srbija, ali i 19 država koje su na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasale protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici, indirektno i onih 68 koje su bile uzdržane.
Još jedan već pomenuti novinarski brat je govorio za "Detektor": Salaj koji je sada bezgranično zabrinut zbog otvaranja dopisništva RT-a u BiH, a naročito jer su "skriveni detalji ovog širenja".
Tajanstveno širenje RT-a na Republiku Srpsku najavio je, ni manje ni više, nego ruski predsednik Vladimir Putin, pred milionskim auditorijumom na godišnjoj konferenciji za novinare prošle godine. To se čak i u tekstu navodi. Ali pošto Pavol Salaj, Detektor i njegovi sagovornici ne znaju detalje poput toga gde će biti prostorije dopisništva ("ne znam da li su već našli, ali znam da su tragali za prostorom") i ko su snimatelji, razlog je to za duboku zabrinutost.
Osim ljubavi prema mržnji za ruske medije, CRTA i Detektor.ba imaju još nešto zajedničko. I jedne i druge finansira Evropska unija. Dele još poneke zajedničke donatore, poput Britanske ambasade, ili američkih sponzora, Agencije za razvoj (USAID), u slučaju CRTE i Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED), kod Detektora.
I nije li to sasvim u duhu "liberalne demokratije Zapada"? Jedan stručnjak za dezinformacije i jedan novinar, plaćeni od Evropske unije i SAD, obrazlažu da jedan medij ne treba da postoji jer ometa političke ciljeve njihovih finansijera
I govore pri tom o potrebi medijskog pluralizma, nezavisnom novinarstvu i slobodi medija.
Očito je da evropske integracije nisu vrednost, ni postulat novinarstva, ni deo medijskog kodeksa. Ali kako je sloboda ropstvo, a neznanje moć, što bi rekao jedan Britanac čije tekstove nije finansirala Fondacija Rokfeler, inače bi daleko dogurao, dozvolite da oslobađamo vaše medije. Dok svi ne postanu zapadni.