Poslednja prepreka na putu ka konačnom rasvetljavanju pitanja nestalih na KiM, koje je prištinska strana držala u blokadi, trebalo bi da napokon bude otklonjena dogovorom postignutim u Briselu o smernicima za rad zajedničke komisije.
Uz njenu pomoć trebalo bi da se lakše otvore međunarodni arhivi i ispune zahtevi za pretraživanje lokacija, a uskoro bi trebalo da bude održan i prvi sastanak ovog radnog tela. Od 6.065 slučajeva nestalih osoba u periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine, 1.607 slučajeva ostalo je nerešeno.
Komisija će, kako je pojašnjeno iz Evropske unije, koja je odgovorna za sprovođenje Deklaracije o nestalima, potpisane prošle godine za pregovaračkim stolom u Briselu, pratiti saradnju Beograda i Prištine na identifikaciji grobnih mesta, iskopavanju, kao i korišćenju satelitskih snimaka i međunarodne dokumentacije. Biće sastavljena od predstavnika EU, Beograda i Prištine i radne grupe Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović podseća da je Beograd bio konstruktivna strana u ovom procesu dok je kočničar bila Priština.
"Pozvao sam gospodina Lajčaka da pozove predstavnike Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, koji predsedava Radnom grupom za nestala lica, a koja se četiri godine nije sastala zahvaljujući ponašanju Prištine prema ovom procesu, da zakaže sastanak radne grupe. Tako bismo se vratili u mehanizam koji je do sada dao preko 1.008 rešenih slučajeva nestalih lica", rekao je Odalović za RTS.
On objašnjava da će komisija funkcionisati tako da ukoliko u procesu budu naišla na bilo koji problem koji ne može da se prevaziđe na nivou radnih grupa, o tome se obaveštava zajednička komisija.
Odalović ističe da će ovim porodicama nestalih, uz snagu EU, biti data nada da će se odgovoriti na pojedina pitanja.
"Doći će se do raznih dokumentacija, arhiva, informacija, satelitskih snimaka. Uz njihovu podršku mnogo lakše ćemo doći do tih, prvenstveno međunarodnih arhiva i međunarodnih izvora, jer ništa od ovoga što se dešavalo na prostoru Kosova i Metohije nije bilo, a da u tome nisu na direktan ili indirektan način učestvovali predstavnici međunarodne zajednice kroz misije na tom prostoru", naveo je Odalović.
On je podsetio je da je najveći broj nestalih i ubijenih Srba i ostalih nealbanaca stradao posle 10. juna 1999, odnosno posle dolaska 50.000 mirovnjaka, koji su imali apsolutno svu bezbednosnu i administrativnu strukturu na KiM. Odalović je naveo i da je uoči odlaska u Brisel, u Beogradu razgovarao sa deset predstavnika porodica Albanaca iz Prištine.
"Jednostavno ljudi gledaju u sve nas zajedno, mi njih ne razdvajamo kao žrtve", rekao je Odalović.
Dodao je da ga brine uloga EU jer su, kako je naveo, evropski posrednici u temama i po pitanjima po kojima su preuzeli punu odgovornost, vrlo malo učinili i ocenio da oni ili nemaju snagu ili ponekad nemaju razumevanja.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine je naveo da je veoma srećan što su pregovori o operacionalizaciji Deklaracije o nestalim licima 2023. uspešno završeni.
"Važan korak ka konačnom zatvaranju pitanja porodica. Uskoro ćemo biti domaćini prvog sastanka Zajedničke komisije", rekao je Lajčak.
Dogovor o uputstvima za rad Zajedničke komisije za nestale osobe postignut je u utorak u okviru runde dijaloga glavnih pregovarača Beograda i Prištine, Petra Petkovića i Besnika Bisljimija pod posredstvom Lajčaka.
Kako je navedeno u tekstu deklaracije koju su na sastanku prošle godine usvojili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, obe strane će aktivno sarađivati i ustupiti potrebne informacije, uključujući beleške, naređenja, dokumenta, video i audio zapise i sve druge dokumente uključujući i one sa statusom poverljivosti.
"Strane će omogućiti i podstaći aktivno angažovanje porodica nestalih lica u procesu identifikovanja njihovih sudbina i adekvatno će poštovati prava porodica nestalih osoba", navodi se u deklaraciji.
Priština je tom prilikom, insistirala na terminu prisilni nestanak, a kako bi mogla da traži odgovornost od Beograda, ali je Srbija uspela da izdejstvuje da se koristi termin "nestali pod prinudom".
"Ovo pojašnjenje je dato kako bi se izbegli bilo kakvi nesporazumi ili tumačenje termina 'prinudnog nestanaka' kao 'prisilnog nestanaka' koji ima jasno pravno značenje definisano Međunarodnom konvencijom za zaštitu svih lica od prisilnog nestanka (2006)", navedeno u izjavi koju je potpisao Vučić.
Dodato je i da osoba može "prinudno nestati" kao posledica dela koje je počinio pojedinac, vojska, paravojna, politička ili druga grupa ili organizacija povezana sa sukobom.