Petković: Priština nastoji da ''monopolizuje'' pitanje nestalih osoba

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković je rekao da je otklonjena i poslednja prepreka i da sada može da počne konkretan rad na povratku nestalih. On je rekao da je važno da se nastavi dalje da se pronađe preostalih oko 1.600, od kojih je oko 570 Srba

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je danas da Priština nastoji da ''monopolizuje'' pitanje nestalih osoba, dodajući da je otklanjanje poslednje prepreke za primenu Deklaracije o nestalim osobama zasluga Beograda. On je za RTS rekao da sada može da počne konkretan rad na povratku nestalih.

''Mi smo pre godinu dana usvojili na visokom nivou Deklaraciju o nestalim osobama i nakon toga krenuli u pravcu usvajanja pravilnika o radu zajedničke komisije koja bi trebalo da podrži radnu grupu koja ostaje glavni mehanizam za rad na pronalasku nestalih, koji je pod pokroviteljstvom specijalnog izaslanika UN i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta. Ta radna grupa je do sada uspela da pronađe i otkrije više od 1.800 nestalih lica i važno je da nastavimo dalje da se pronađe preostalih oko 1.600, od kojih je oko 570 Srba'', rekao je Petković, ocenivši da je to humanitarno pitanje.

Istakao je da je u interesu Srbije da se to reši, kao i da Priština, kako je ocenio, nastoji da ''monopolizuje'' to pitanje.

"Priština je uvek bežala od teme kad je trebalo konkretno da se govori. Oni neće da otvori arhive tzv. OVK, neće da pokrenu iskopavanje preostalih devet lokacija za koje je Beograd poslao svoje zahteve, a s druge strane Beograd je svoje zahteve ispunio. Sva mesta koje je Priština tražila su istražena. Nama je u interesu da se to pitanje do kraja istraži, da porodice nestalih pronađu svoj mir. Sve te porodice imaju samo jedan cilj, a to je da dostojanstveno sahrane najmilije", rekao je Petković.

On je izrazio nadu da će polovinom januara biti prvo sazivanje zajedničke komisije.

Petković je rekao da ni na novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine na nivou glavnih pregovarača ranije ove sedmice u Briselu nije od prištinskih predstavnika čuo odgovore o formiranju ZSO.

"Imao sam prilike da u lice pitam mnoge stvari (predstavnika Prištine Besnika) Bisljimija o formiranju ZSO, i neophodnosti hitnog prestanka progona srpskog naroda, naročito na severu KiM. Govorili smo i o pitanjima energetike, telekomunikacija i slobode kretanja", rekao je Petković.

On je rekao da je u prisustvu predstavnika specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka više puta Bisljimija pitao da li prihvata evropski nacrt statuta za formiranje ZSO, navodeći da je Bisljimi na to ''samo ćutao''.

"To sam ga pet puta pitao pred Lajčakom, zato što sam hteo da ostane zapisano da je predstavnik Prištine na to ćutao, zato što oni ne žele formiranje ZSO. Nikad je nisu ni hteli, ali bez nje nema ni opstanka Srba na KiM, pošto ona treba da uspostavi okvir za kolektivna i individualna prava Srba, koja danas ne postoje", rekao je Petković.

On je rekao da očekuje da nakon što Lajčaku istekne mandat bude izabran novi izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, dodajući da za Srbiju dijalog nikad nije ni prestao.

"Problem je što Priština ne želi da razgovara i na terenu gazi Briselski sporazum i sve ostale sporazume. Smeju se međunarodnoj zajednici i svima koji učestvuju u dijalogu. Ali, nadam se boljim vremenima. Bolje je hiljadu dana pregovarati, nego jedan dan ratovati", rekao je Petković.