Patrijarh srpski: Rastuće podele ugrožavaju jedinstvo našeg naroda, Crkva nije sudija nego miritelj

Crkva se moli za sve učesnike u društvenim zbivanjima da ispolje istinsku odgovornost, iskreno uvažavanje svih mišljenja, nikad ne gubeći iz vida opšte dobro, iznad kojeg ne bi smelo biti nijedno uže, političko, društveno ili sebično, grupno, interesno, rekao je patrijarh Porfirije

Srpska pravoslavna crkva sa dubokom zabrinutošću prati sve što se dešava u našem narodu, u našem društvu, pratimo rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, a ne daj Bože, mogu se toliko proširiti da može da bude zaista i velikog broja žrtava, rekao je patrijarh srpski Porfirije.

U besedi na nedeljnoj liturgiji u Sabornoj crkvi Svetog arhangela Mihaila u Beogradu poglavar srpske crkve rekao je da smo već duže vreme kao narod zahvaćeni raznim nemirima, naročito u poslednje dane kada smo suočeni sa nemirom koji je posledica velike tragedije u Novom Sadu.

"Kao verni narod, razumljivo je, najpre se molimo za sve žrtve kao i za njihove bližnje. Rastuće podele objektivno ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti kao i jedinstvo našeg naroda. To su središnje vrednosti hrišćanskog shvatanja temelja sabornosti. Žao nam je što mnogi to ne razumeju, a neki možda i ne žele da razumeju prirodu Crkve, njenu misiju, njeno poslanje koje nam se i u ove predbožićne praznike otkriva isključivo i samo kao mirotvorstvo", istakao je patrijarh Porfirije.

Kako je naglasio, reč Crkve je uvek reč pravog, istinskog mira, a ako nije tako onda to nije reč Crkve, ma ko god je izgovarao i nazivao sebe Crkvom.

"Naš narod vekovima prolazeći kroz razne teškoće, u svom opstajanju i istorijskom uzrastanju dobro zna da Crkva uvek pouzdano i neodstupno stoji uz vaskoliki svoj narod, uz ceo narod. Crkva je saborna, što znači da vodi brigu o celini naroda, o svima, zato se nikada Crkva ne poistovećuje, ne može se poistovetiti samo sa jednim delom", istakao je srpski patrijarh.

Crkva ne pravi razlike, nema selekcije i ako nije tako, onda to nije Crkva, dodao je on.

"Crkva je pribežište i utočište za sve – ona nikoga ne isključuje, razume potrebe svih. Kao što razume radost i uspeh i bol, Crkva sve teši, sve leči, leči rane duša, za sve je otvorena. Crkva zbližava i premošćuje razlike, otupljuje oštrice, svedoči da smo svi jedni drugima potrebni, da smo pozvani da čuvamo jedni druge, da brinemo jedni o drugima", rekao je patrijarh Porfirije.

On je naglasio u besedi da Crkva nije pozvana da bude arbitar, sudija, već miritelj i da se to može dobro videti na primeru Svetog Save koji je mirio zavađenu braću, ali ne tako što im je sudio, ko je kriv, a ko je prav, već tako što je bio njihov miritelj.

"Sveti Sava se molio za braću i učinio sve što je do njega da se braća pomire ali se braća nisu magijski pomirila, delovanje Svetog Save nije bilo magijsko – on nije učinio neki hokus-pokus i u istom trenutku zavađena braća se izmiriše, ne, nego je bilo neophodno, bilo je potrebno da i svaki brat istupi iz sebe, da krene u susret onom drugom u meri u kojoj on to može, u meri u kojoj njegova pozicija zahteva", dodao je patrijarh.

Stoga, u uzburkanoj i nemirnoj atmosferi u kojoj se nalazi naš narod, možemo reći i država, Crkva se moli za sve učesnike u društvenim zbivanjima, naglasio je poglavar SPC.

"Molimo se da ispolje pravu, istinsku, hrišćansku, mirotvoračku, pravoslavnu odgovornost, da ispolje iskreno uvažavanje svih mišljenja, posebno onog drugačijeg, nikad ne gubeći iz vida opšte dobro, zajedničko dobro iznad kojeg ne bi smelo biti nijedno uže, političko, društveno ili sebično, grupno, interesno. Molimo se da se u umove i srca ljudi povrati razboritost, smirenost i ljubav, a da se suprotnosti i razlike koje u svakom društvu postoje, rešavaju kroz otvoren, iskren, bratoljubivi i odgovoran, demokratski i građanski dijalog i razgovor", zaključio je patrijarh Porfirije.