Nova zakonska rešenja: Hibridna nastava u školama, časovi mogu da se kombinuju u učionici i onlajn
Uvođenje hibridne nastave, odnosno nastave koja bi bila kombinacija časova u učionicama i onlajn putem neke od platformi, biće moguća nakon što se usvoje predložene izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Prema ovom predlogu, škole u Srbiji mogu da dozvole da se neki predmeti kombinovano drže u učionici i onlajn, pišu "Večernje novosti".
Ovo je potpuna novina u zakonu, a kako je predlagač naveo, hibridna nastava je "kombinacija neposrednog rada u školi i rada na platformi za hibridnu nastavu, na kojoj onlajn učionice predstavljaju bezbedno mesto za podršku učenju i primenu savremenih metoda nastave".
Odluku o tome da li će izvoditi hibridnu nastavu donosi obrazovna ustanova, a saglasnost daje nadležna školska uprava.
"Škola može da donese odluku o realizaciji hibridne nastave u okviru svih ili grupe predmeta i aktivnosti u skladu sa nivoom digitalnih kompentencija nastavnika i tehničkom opremljenošću škole. Škola donosi odluku za celu školsku godinu ili za određeni period", piše u predlogu zakona.
Dalje se dodaje da na osnovu preporuka koje sačinjava Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, škola godišnjim planom rada utvrđuje vreme, mesto, način i nosioce ostvarivanja hibridne nastave.
"Bliži uslovi o tehničkim uslovima za realizaciju hibridne nastave propisuje ministar", navodi se u nacrtu.
Inače, onlajn nastava prvi put u naš obrazovni sistem uvedena je u vreme pandemije virusa korona, kada su časovi državi isključivo onlajn putem različitih platformi. Nakon što je pandemija prošla, onlajn nastava odvijala se povremeno u izuzetnim slučajevima, i kombinovana je sa nastavom u učionicama. Sada je ta mogućnost predviđena i zakonom.
Ministarstvo prosvete predložilo je i izmene Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju koje predviđa unapređenje sistema planiranja i kontrole upisa i pripremni predškolski program u prvi razred osnovne škole.
Predlog izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja trenutno je na javnoj raspravi, koja će trajati do kraja godine. Nakon toga zakon ide u skupštinsku proceduru na usvajanje.