Jedinstvo je uvek bilo najveća snaga i potreba srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije, kaže potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić i dodaje da će tako i ostati i da će se Srpska lista boriti za svih deset mandata koji pripadaju srpskoj zajednici.
On je za RTS naveo da je život na KiM težak i neizvestan, da je neophodno jedinstvo unutar naroda i delovanje sa Srbijom kao državom.
"Situacija nije laka, ali mi imamo obavezu da je promenimo nabolje. Okolnosti nisu lake. U Prištini imamo (Aljbina) Kurtija koji čini sve da položaj Srba učini težim. Mi idemo ka 9. februaru, očekujući da će svaki dan biti teži i da će Kurti posegnuti za nekim potezima", rekao je Jevtić.
Navodi da danas u vladi u Prištini ima Srba koji se ne protive otvaranju muzeja genocida i da je "jasno zašto je potrebno da Srpska lista bude prisutna u institucijama".
"Kada imate Srpsku listu koja deluje sa državom Srbijom, a sa druge strane napade od Srba i Kurtija, vidite da ste na ispravnoj strani. Srpska lista uživa veliku podršku srpskog naroda" naveo je Jevtić i naglasio da postoji potreba da se srpsko jedinstvo razvije.
On je dodao da će se Srpska lista boriti da osvoji svih 10 mandata i da neće dozvoliti da neko upravlja srpskim glasovima u skupštini u Prištini.
Jevtić kaže da će se 9. februara, kada su zakazani izbori na KiM, odrediti mnoge stvari kada je reč o južnoj srpskoj pokrajini.
"Ako Kurti osvoji 50 odsto i više glasova išli bismo ka nestabilnosti. Ne možemo da odredimo kako će Albanci birati svoje predstavnike. Kurti čini sve da Srpska lista ne bude deo procesa, pa imaju primedbe što su imena i prezimena kandidata na ćirilici", naveo je on.
Ističe da će biti neizvesno ako Kurti dobije podršku.
"To bi bio još jedan četvorogodišnji period koji bi bio pun neizvesnosti", kaže Jevtić.
Govoreći o Zajednici srpskih opština, on je rekao da se od ZSO ne odustaje jer je to, kako je rekao, životno, a ne političko pitanje.
"Mi ćemo na tome insitirati", navodi Jevtić.
Na izborima na Kosovu i Metohiji, koji su zakazani za 9. februar, učestvuje 28 političkih subjekata – 20 stranaka, pet koalicija, dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat. Od 120 poslaničkih mandata, 10 pripada srpskoj zajednici