Zimski raspust počinje sutra: U nekim školama neće biti zaključene ocene na polugodištu
Odluka o skraćivanju prvog polugodišta za četiri radna dana zbunila je sve- roditelje, đake, ali i nastavnike. Umesto do 27. decembra, đacima osnovnih i srednjih škola danas je poslednji nastavni dan, a od sutra su na zimskom raspustu. Odluku da se na raspust ide ranije, ministarstvo prosvete, odnosno Vlada Srbije obrazložili su brigom za bezbednost učenika, jer su pojedine srednje škole blokirane, a pojedini đaci učestvuju u protestima.
Četiri reprezentativna prosvetna sindikata pozvali su svoje članove da ne zaključuju deci ocene na polugodištu i da ne prisustvuju sednicama odeljenskih i nastavničkih veća. Sa druge strane insistiraju da se održe roditeljski sastanci i da se roditeljima objasni zašto su se odlučili na taj korak. Inače, sindikati su bili u cirkularnom štrajku, gde su se na nedelju dana smenjivale školske uprave u kojima su časovi skraćeni na 30 minuta.
"Odluka da se naprasno završi prvo polugodište je 'kap koja je prelila čašu' i mi smo pozvali članstvo da ne zaključe ocene i ne prisustvuju sednicama odeljenskih veća. Pozvali smo članove da održe roditeljske sastanke kako bi objasnili i pokazali roditeljima da radimo za dobro dece", kaže za RT Balkan Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Dodaje da neće biti prvi put da se učenicima ne zaključe ocene na polugodištu, da je slična situacija bila 2009. godine kada je zbog svinjskog gripa naprasno završeno prvo polugodište a odeljenska veća i zaključivanje ocena ostavljeno za prvu nedelju drugog polugodišta.
"Tada je to urađeno iz zdravstvenih razloga- svinjski grip. U ovoj odluci sada se kao razlog navodi briga za očuvanje zdravlja i bezbednost učenika. Mi se sada ponašamo u skladu sa tim. Odeljenska i nastavnička veća, kao i zaključivanje ocena sve ćemo sprovesti na početku drugog polugodišta. I nastavnici koji nisu u našim sindikatima priključuju se ovoj našoj odluci", navela je ona.
Reprezentativni sindikati sada očekuju reakciju države, da ih pozovu na pregovore o njihovim zahtevima. A zahtevi sindikata su da se ispuni sve što je potpisano Protokolom iz 2023. godine, a to je da plata nastavnika početnika bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji. Insistiraju na potpisivanju Kolektivnog ugovora, ali i na ostavkama rukovodećeg kadra u Ministarstvu prosvete.
Dodaje i da je nekorektno što ih iz resornog ministarstva nisu zvali da učestvuju u izradi izmenama seta prosvetnih zakona, među kojima je najvažniji Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, već su samo pozvani da daju svoje sugestije kroz javnu raspravu.
Predstavnici sindikata kažu da će insistirati na ispunjenju svojih zahteva, a da od Vlade Srbije zavisi da li će drugo polugodište početi nastavom ili će oni stupiti u generalni štrajk.
Odluka Vlade Srbije da svi đaci u Srbiji odu na raspust od 24. decembra, naišla je na negodovanje kod roditelja, ali i učenika. Kolektivi pojedinih škola doneli su odluke da nastava traje, kako je ranije planirano školskim kalendarom, do 27. decembra.
"Neke škole su izdale saopštenja da će nastaviti sa radom do 27. decembra. Mislim da su to pre bile simbolične najave, nego stvarne, jer ne može niko da nastavi sa stvarnim radom u formalno-pravnom smislu pošto je izmenjen kalendar i izmena je objavljena u Službenom glasniku", kaže za RT Balkan Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
Iako zvanično sutra počinje zimski raspust Ministarstvo prosvete je poslalo dopis školama da se organizuju termini za učenike koji žele da poprave ocene ili do sada nisu ocenjeni. U mnogim školama ti termini su zakazani za utorak i sredu. Takođe, do 27. decembra radiće i produženi boravak za đake nižih razreda osnovne škole.
Predstavnici vlasti kažu da će biti sankcionisani svi koje izvode decu na ulicu. Premijer Miloš Vučević rekao je danas da se zloupotreba maloletne dece osnovnih i srednjih škola u protestima neće tolerisati.
On je naveo da će prosvetna inspekcija ući u svaku školu i da će odgovarati svako ko je kršio zakon, naglasivši da je zatvaranje škola i izvođenje đaka na političke proteste nezakonito. Takođe, ukazao je i na zakonsku obavezu da se ispoštuje minimum procesa rada u školama prilikom štrajka- čas mora da traje najmanje 30 minuta.
"Dan posle Svetog Nikole, suprotno zakonu, su bili za to da se zatvore škole, da ne rade, što je zabranjeno. Kada je Vlada donela odluku da raspust bude jedinstven za celu Srbiju, oni su rekli da će da nastave da idu u školu. Kada je bila redovna školska godina bili ste za blokadu i da ne rade škole, kada je Vlada donela odluku da se objedini zimski raspust, rekli ste da ne mogu da zaključuju ocene. Kako se to promenilo", rekao je Vučević za TV Pink.
Istakao je da vreme za raspust određuje država, odnosno resorno ministarstvo, a ne pojedina škola ili direktor i dodao da tu nema pregovaranja.
"Zanima me nastavak razgovora sa prosvetnim sindikatima u Srbiji. Zahtev sindikata za pregovore oko ekonomskog položaja je legitimno pitanje. Mi nismo dali decu da ih izvode na proteste, već da uče", rekao je Vučević i dodao da ogromna većina roditelja ne podržava izvođenje dece na proteste.
Inače, prethodno je školskim kalendarom predviđeno da prvo polugodište za đake u Vojvodini traje do 23. decembra, a za đake u ostatku Srbije do 27. decembra. Odlukom Vlade Srbije, izmenjen je školski kalendar tako da će prvo polugodište za sve đake u Srbiji trajati do 23. decembra, a od 24. decembra svi su na zimskom raspustu. U školske klupe se vraćaju 20. januara.