Srbija i Balkan

Brisel traži pomirenje: Mogu li Spajić i Milatović da se dogovore?

Sastanak Spajića i Milatovića nije doveo do dogovora, a politička situacija u Crnoj Gori psotaje sve uzavrelija. Danas se oglasio i ambasador EU u Podgorici
Brisel traži pomirenje: Mogu li Spajić i Milatović da se dogovore?© R.R./ATAImages

Ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler ocenio je da je u Crnoj Gori došlo vreme da politički lideri moraju da prave kompromise da ne bi došlo do skretanja države sa puta u EU.

"Ohrabrujem vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi sa penzionisanjem sudije Ustavnog suda. Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih i obezbedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU", kazao je ambasador Satler za podgoričku Pobjedu.

Podsetimo, opozicija je protekle nedelje ometala rad Skupštine Crne Gore zbog namere da sudije ustavnog suda koji su stekli uslov za penziju budu penzionisani. Premijeru Milojku Spajiću onemogućeno je da dođe na premijerski sat i odgovara na pitanja poslanika.

Zbog udruživanja Demokratske partije socijalista, Građanskog pokreta URA i ostalih opozicionih stranaka Crna Gora nalazi se u skupštinskoj blokadi, dok na nivou Podgorice još nema dogovora o formiranju nove vlasti, prevashodno zbog sukoba predsednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Na pitanje kakav je status Crne Gore u pregovorima za pristupanje EU nakon zatvaranja tri pregovaračka poglavlja u ovoj godini, Satler je ocenio da je Crna Gora u protekloj godini napravila krupne korake na putu ka EU.

"Ovaj zasluženi napredak, koji je podstaknut širokim međupartijskim konsenzusom u zemlji, doveo je do dosad nezabeležene podrške institucija i država članica EU za evropski put Crne Gore. Ovaj pozitivan zamah, uz snažnu podršku građana za pristupanje EU, stvara veoma čvrstu osnovu da zemlja brzo napreduje ka punopravnom članstvu u EU", naveo je Satler.

Ukazao je da je Crnoj Gori sada najpotrebnije nacionalno jedinstvo, fokus i disciplina u ispunjavanju obaveza vezanih za EU, kako bi iskoristila ovu pozitivnu energiju koja postoji kako unutar, tako i izvan zemlje.

Upitan da li je dijalog jedino rešenje budući da sastanak premijera i predsednika Crne Gore nije doneo približavanje stavova, Satler podseća da je portparol Evropske komisije već saopštio da je EU zabrinuta zbog odluke Skupštine da okonča mandat sudiji Ustavnog suda.

"Neću ulaziti u pravna tumačenja ovog pitanja. Više me interesuje da vidim početak konstruktivnog dijaloga između političkih aktera, koji će vratiti politički fokus na strateški put zemlje ka članstvu u EU", kaže Satler.

Dodao je da postoji vreme kada politički lideri moraju da prave kompromise i žrtvuju kratkoročnu korist za opšte dobro.

"Mislim da je u Crnoj Gori došlo vreme za to. Verujem u mudrost crnogorskih političara da ne dozvole da njihove razlike eskaliraju i skrenu zemlju sa njenog puta ka EU", naveo je šef Delegacije EU u Crnoj Gori.

Stoga, istakao je, ohrabruje vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi sa penzionisanjem sudije Ustavnog suda.

"Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih i obezbedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU", rekao je Satler.

Na konstataciju da Ustavni sud sada ponovo nije kompletan, jer imamo samo pet od sedam sudija dok je šesti penzionisan po proceduri koja je dovedena u pitanje i pitanje Pobjede da li to može uticati na preispitivanje odluka o eventualnom privremenom zatvaranju poglavlja 23 i 24, Satler kaže da obezbeđenje pune funkcionalnosti Ustavnog suda kroz blagovremeni izbor preostalih sudija, na temelju zasluga, transparentnosti i zakonskih uslova, osnovno je pitanje vladavine prava i ključni uslov puta Crne Gore ka EU.

"Takođe verujemo da sudije Ustavnog suda prepoznaju ozbiljnost svoje odgovornosti. Kroz svoje odluke, oni imaju ključnu ulogu da podrže principe vladavine prava, štiteći temeljna prava građana Crne Gore i snažeći ustavni poredak", naveo je Satler i istakao:

"Ovo je ne samo neizostavan uslov EU, već je i od presudnog značaja za zaštitu osnovnih sloboda i prava građana. Bez funkcionalnog i nezavisnog Ustavnog suda, bili bi ugroženi čak i slobodni i pošteni izbori, koji su temelj svake demokratije".

Zato, ukazao je, očekujemo od svih nadležnih institucija i političkih lidera da brzo deluju i pristupe rešavanju ovog značajnog pitanja vladavine prava, u interesu građana Crne Gore i evropske budućnosti zemlje.

"Ukoliko bi vlast i opozicija postigli politički dogovor o održavanju svih lokalnih izbora u jednom danu, koji bi bio pretočen u nacionalno zakonodavstvo, to bi bila veoma dobra vest. To bi okončalo gotovo neprestanu predizbornu kampanju i omogućilo fokus na ključne reforme iz evropske agende. Čvrsto verujem da oni to mogu. Spremi smo da u tome pomognemo", rekao je Satler.

Istakao je i da bojkot institucija svakako nije u interesu Crne Gore u vreme kada zemlja želi da napreduje u procesu integracije u EU.

"Jedna stvar je sigurna: ni jednostrane odluke, ni bojkot demokratskih institucija neće približiti Crnu Goru Evropskoj uniji", rekao je, između ostalog, Satler i dodao da se nada da sve strane prepoznaju sopstvenu odgovornost prema građanima da svoje reči pretoče u dela u cilju napretka na evropskom putu Crne Gore.

image