Komadant "Džemati Albana" za ogranak Si-En-Ena: Albanci sa Balkana i dijaspore rušili su Asada
Vojni pohod u kome je srušen Bašar el Asad bio je veoma brz i lak i nema drugog objašnjenja za to osim Boga, navodi komadant albanske jedinice "Džemati Alban" Avdul Jašari (Abu Katad Albani) u ekskluzivnom intervjuu za albanski TV kanal A2 Si-En-En.
Ovaj Albanac, koji je inače iz Skoplja, i dalje se nalazi na listi terorista Sjedinjenih Američkih Država.
U ovom intervjuu, međutim, nameće se zaključak da je govorio je u svojstvu "oslobodioca", a dobio je priliku da "objasni" da Albanci u jedinici "Džemat Albani" nisu ekstremisti, nego da se upravo bore protiv ekstremizma.
Uključio se u program obučen u uniformu, nosi bradu, a iza njegovih leđa stoji natpis na arapskom jeziku, crna zastava sa arapskim slovima i velika mapa, upućuje prvo na albanskom jeziku pozdrav muslimanskim vernicima i onda izgovora "selam alejkum".
Jašari je rekao ono što je bilo poznato, a to je da je grupa "Džemati Alban" delovala u okviru Hajat Tahir el Šam (HTŠ). Međutim, kako on objašnjava, postoji razlika između "ekstremista" i albanskih boraca u jedinici "Džemati Alban", insistirajući na tome da je "Džemati Alban" deo HTŠ i da nema veze sa ISIS-om.
Jedinicu "Džemati Alban", prema njegovim rečima, čini oko 40 Albanaca iz svih delova (regiona) koje naseljavaju Albanci, ali ima i onih iz dijaspore. U Siriji se borio, kaže, 12 godina. Rekao je i da postoje države koje bi da se "okite pobedom", ali da je činjenica da je pobeda rezultat mogućnosti i otpora sirijskog naroda.
"Od ekstremističkih grupa poput ISIS-a, koje su predstavljale islam u njegovom najekstremnijem obliku, naša grupa se izdvaja, jer smo želeli da se greške koje su napravljene prilikom otpora u Iraku ne ponove u Siriji. Njima je primarno bilo uništavanje neprijatelja, a ne izbegavanje civilnih žrtava. Ali uvek smo verovali da treba izbegavati borbe u blizini civila", navodi Jašari.
Nismu teroristi, naglašava, takve optužbe ocenjuje kao političke, a "zaštita civila je na prvom mestu".
Upitan o tome šta će biti sa onim stanovnicima Sirije koji nisu muslimani, rekao je "da će se poštovati sve vere i nacije".
O pravima žena u novoj realnosti u Siriji nije naročito detaljno govorio, već je prosto rekao da se ona podrazumevaju i da bi to bilo kao da "govori o pravima Albanaca u Albaniji", jer se islam zasniva na poštovanju prava i da će se prava žena poštovati prema islamu.
HTŠ, koji je Jašari pomenuo više puta, jeste vojno-politička struktura Al Kaide, odnosno reč je o koaliciji oružanih snaga pod kontrolom Al Nusre, koja je organizovala HTŠ zato što se ona nalazi na listi terorističkih organizacija.
Avdul Jašari, odnosno Abu Katad Albani, potvrdio je ono o čemu se "šuškalo" u medijima i na društvenim mrežama: da je grupa "Džemat Albani" prisutna u Siriji 12 godina.
Kada je reč o njegovoj ratnoj biografiji o kojoj sada nije govorio, nije na odmet pomenuti da je tokom svog angažmana u grupi Hajat Tahir el Šam, Jašari stigao čak i do pozicije visokog savetnika komandanta Abu Muhameda el Džolanija. Džolani je, takođe, nedavno dao ekskluzivni intervju za Si-En-En.
Put od teroriste do borca za slobodu je kratak. Uverili smo se u to još na primeru tzv. Oslobodilačke vojske Kosova. Pokazalo se tada da božija pomoć na tom putu nije bila presudna, ali jeste američka.