Srbija i Balkan

Prištinska sabotaža Srpske liste: Kurti bi da na poslanička mesta instalira svoje poslušnike

Namera je smatraju sagovornici RT Balkan, da se ovom politički motivisanom odlukom, za Prištinu nepodobni politički predstavnici Srba, ne uključe ponovo u institucije i odlučuju o njihovoj sudbini, već da se prostor otvori za one koji podržavaju lažnu državnost
Prištinska sabotaža Srpske liste: Kurti bi da na poslanička mesta instalira svoje poslušnike© TANJUG/ Srpska lista

Privremene prištinske institucije na čelu sa Aljbinom Kurtijem, pokušavaju da Srpsku listu eliminišu sa prostora Kosova i Metohije i političkog života, odlukom Centralne izborne komisije da joj se ne odobri učešće na izborima 9. februara sledeće godine.

Jedan od razloga je to što je predsednik ove stranke Zlatan Elek tokom predaje liste, nije uzviknuo "živelo Kosovo", već se "drznuo" da na prostoru južne srpske pokrajine, koja je za zvanični Beograd i dalje deo srpske teritorije, ali i kao politički predstavnik Srba na KiM, kaže "živela Srbija".

O namerama da kršeći sve akte međunarodnog prava, Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešća na izborima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izvestio je i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, sa kojim je danas razgovarao telefonom. 

Cilj je, smatraju sagovornici RT Balkan, da se ovom političkim motivisanom odlukom, za Prištinu nepodobni politički predstavnici Srba, ne uključe u institucije i odlučuju o njihovoj sudbini, već da se prostor otvori za one koji podržavaju lažnu državnost. 

Koji su dalji koraci Srpske liste u političkoj borbi da se vrate u institucije na severu KiM, kojima rukovode nelegitimni albanski gradonačelnici i šta se krije iza prištinske sabotaže?

Prema pravnim tumačenjima koja je dobio RT Balkan, Srpska lista se na ovu odluku CIK-a može žaliti nezavisnom telu, Izbornom panelu za žalbe i predstavke u Prištini. Ovo je, međutim prvi stepen, u drugom i konačnom stepenu o eventualnoj žalbi Srpske liste, odlučivao bi Vrhovni sud tzv. Kosova. Njoj je ostavljeno 48 sati da se žali na ovu odluku.

Komentarišući ovaj potez, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković poručio je da ovaj ovo najbolji pokazatelj koliko su se Priština i njeni poslušnici uplašili srpskog jedinstva i sloge, ali i snage kandidata Srpske liste. On je istakao da u Prištini dobro znaju da ne mogu da pobede Srpsku listu, pa su onda odlučili da je zabrane.

"Uveren je Kurti da nema te ucene koja može da natera bilo koga da podrži njegove pulene koji dužu ruke kako on svira. Zato je krenuo u pokušaj eliminacije Srpske liste, ali mu to neće poći za rukom, kao što neće moći da na poslanička mesta instalira svoje poslušnike", rekao je Petković.

On je naveo da se obistinilo ono što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio nakon diverzije na kanalu Ibar-Lepenac, a to je da će Kurti pokušati da zabrani Srpsku listu kako bi srpski narod na Kim ostavio bez zaštite.

Mnistar za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović ukazao je da je odluka izborne komisije politička osveta Srbima na KiM i dodao da je na delu "politički aparthejd u srcu Evrope".

Diplomata Zoran Milivojević smatra da je očigledno reč o političkoj opstrukciji i pokušaju da se Srpska lista, kao i većinski srpski narod i Beograd, isključi.

"Cilj je da na izborima učestvuju samo one srpske strukture koje prihvataju strategiju i nezavisnost tzv. Kosova. To je suština cele priče", ističe Milivojević za RT Balkan.

On navodi da sve ono što je do sada Priština preduzimala, jeste suzbijanje i države Srbije i Beograda na prostoru KiM.

"Namera je da se izvrši pritisak na srpski narod da se na silu Kosovo nametne kao država ili da se Srbi dovedu pred svršen čin - ili da prihvate vlast ili da napuste KiM", objašnjava Milivojević.

Nakon ove odluke CIK, usledila je i reakcija američke ambasade Prištini, koja je saopštila da je "duboko zabrinuta zbog odluke CIK", uz ocenu da je reč o "očiglednom uključivanju politički motivisanih kriterijuma u ​​proces sertifikacije kandidata sa izbornih lista".

"Pozivamo svaku stranku koja ima problema sa procesima CIK-a da koristi postojeće institucionalne mehanizme, odnosno Izbornu komisiju za žalbe. Svim kvalifikovanim kandidatima treba dozvoliti da se kandiduju na slobodnim i poštenim izborima u skladu sa kosovskim zakonom. Neophodno je da birači, a ne politička tela, odlučuju ko ih predstavlja. Sve odluke o diskvalifikaciji kandidata moraju biti zasnovane isključivo na jednakoj primeni zakona", navodi se saopštenju američke ambasade.

Članovi Centralne izborne komisije stavili su danas "rampu" na Srpsku listu iako je Kancelarija za registraciju i akreditaciju političkih subjekata preporučila da ona može da učestvuje na izborima. Među 11 članova, dva su bila "protiv", dva su bila "za" a sedam je bilo uzdržanih, preneli su mediji na albanskom.

Kako je navedeno, razlog za odbijanje su navodno, "nacionalistički pozivi predsednika Srpske liste Zlatana Eleka, upućeni prilikom predstavljanja izborne liste".

"Imam svoje rezerve i treba da ih iskažem i ima mnogo elemenata, odnosno predstavljanja kandidata Srpske liste. Dakle, nikada se ne pominje Republika Kosovo, već se kaže Kosovo i Metohija. Ne kaže 'živelo Kosovo, nego živela Srbija'. Predstavnici ove liste održavaju kontakt sa Vučićevom vladom, gde se vidi i Radojičić, gde se dovode u vezu sa terorističkim napadom na Banjsku, a odnedavno i na (kanal) Ibar- Lepenac", rekao je član pokreta samoopredeljenja Sami Kurteši.

U istom tonu su reagovali i ostali članovi CIK-a koji dolaze iz redova opozicije, dok je predstavnik Demokratske partije Arijanit Eljšani podsetio da je provera kandidatskih lista išla kroz nekoliko institucija i da niko od njih nije dao nijednu primedbu.

Kako su za RT Balkan potvrdili u Srpskoj listi, dalje korake obelodaniće na konferenciji za medije koja je zakazana za sutra u 10.00, u prostorijama stranke u Kosovskoj Mitrovici.

image