Slovenija je poslednjih decenija ne samo širom otvorila vrata za građane takozvanog Kosova, već im je omogućila i spajanje porodice i preseljenje u staništa na Sunčanoj strani Alpa. Tako su po Sloveniji nikle velike zajednice kosovskih Albanaca, što izaziva brojne probleme, čak i konflikte na različitim područjima svakodnevnog života.
U školama u Kranju, na primer, doseljenici već zahtevaju da vaspitači njihove dece u vrtićima i učitelji u školama moraju znati albanski, jer sami ne znaju slovenački jezik, naročito majke.
"Živimo u posebnim vremenima; u obdaništima vaspitačice moraju da nauče da ih pozdravljaju na albanskom, a sada, prema novim pravilima, isto važi i za učitelje plivanja. Kako javlja portal "Trma", javni poziv Zavoda za sport Kranj u tenderu za angažovanje studenta ili trenera sa licencom nastavnika plivanja zahteva, pored uobičajenih uslova (licenca za rad sa decom), znanje ne samo slovenačkog, nego i albanskog jezika."
Činjenica da ne samo Kranj, nego i neke primorske varošice sve više postaju "albanske" izaziva oštre kritike na račun migracione politike vlade, još posebno od strane desničarskih slovenačkih partija. Ali još više zabrinjavaju u poslednje vreme sve učestaliji slučajevi nacionalističkog divljanja kosovskih Albanaca, naročito u glavnom gradu Slovenije.
Erupciju antisrpskog nacionalizma Slovenija nije doživela još od kraja 1990-ih i osamostaljenja 1991. godine, ali proteklih dana su građani Slovenije, među kojima je i mnogo onih srpskih korena, bili svedoci nacionalističkih ispada kada su Albanci, okupljeni na platou ispred jednog od najvećih tržnih centara uzvikivali uvredljive parole usmerene prevashodno protiv Srba.
Podsetimo, Srbi u u Sloveniji žive vekovima, iako bez priznatog statusa manjine i manjinskih prava. Prema poslednjem popisu stanovništva koji je proveravao i nacionalno poreklo, 2002. godine je u Sloveniji živelo oko 40.000 Srba i predstavljali su najveću nacionalnu manjinu, veću i od hrvatske iako je Hrvatska slovenački sused.
Potonji slovenački popisi stanovništva ukinuli su izjašnjavanje o "narodnoj pripadnosti", a time i debate o potrebi priznavanja manjinskih prava "eksjugoslovenskim narodima".
Uprkos tome, činjenica je da je srpska zajednica svila gnezdo još pre nekoliko vekova posebno u Beloj Krajini, na granici sa Hrvatskom, tada kao prva linija odbrane protiv upada Turaka. Od tada širom Slovenije živi na desetine hiljada Srba, ali im je Slovenija posle osamostaljenja uskratila priznanje statusa manjine, tvrdeći da su gastarbajteri, isto kao i Bosanci, Hrvati, Makedonci … dok je status manjine priznat Romima, Mađarima i Italijanima kojih je prema popisu iz 2002. godine u Sloveniji bilo, sve zajedno, jedva deset hiljada.
Ono što buni duhove u slovenačkoj javnosti jeste zataškavanje incidenta koji se dogodio 28. novembra u ljubljanskom BTC-u, najvećem tržnom centru u Sloveniji, a koji još uvek nije dobio ni medijski ni sudski epilog, a kako stvari trenutno stoje, čini se da ni neće, iako je nemio događaj jasno ukazao na opasnost od povampirenog, agresivnog albanskog nacionalizma i na slovenačkom tlu.
Naime, rečenog dana je velika grupa od nekoliko stotina kosovskih Albanaca blokirala saobraćaj u ljubljanskom BTC-u, razvila albanske zastave i skandirala psovske na račun srpskih majki, sve u ime proslave Dana nezavisnosti Albanije.
Formirali su i kolonu od nekoliko desetina vozila, agresivno trubili, blokirali saobraćaj, ukratko, ne samo da su narušavali javni red i mir, već su potegli i pištolje i rafalima u vazduh prestravili sve koji su se tamo zatekli u šopingu ili šetnji.
Policija je kasnije tvrdila da pištolji nisu bili pravi, iako su na licu mesta pronađene i čaure. Srećom, niko nije bio povređen.
"Uprkos tome, (nedozvoljen) skup, agresivna vožnja, trubljenje i upotreba pirotehnike predstavljaju opasnost za ranjavanje učesnika i prolaznika, kao i nanošenje štete imovini", glasilo je okasnelo i šturo saopštenje slovenačke policije.
Predstavnici policije nisu komentarisali činjenicu da je u Sloveniji zabranjena upotreba strane zastave na takav način, što znači da su okupljeni Albanci prekršili slovenačko zakonodavstvo kada su na ulicama Ljubljane istakli zastave svoje države. Slovenački organi reda, a ni predstavnici političkih partija nisu reagovali iako se na snimcima, objavljenim na TikToku, čuje kako Albanci urlaju uvrede na račun Srba, između ostalog "Srbi, je*em vam majku!". Glavni slovenački mediji, vazda gladni šokantnih vesti, sada su ostali šokantno tihi.
"Prošlog četvrtka je bilo burno u ljubljanskom BTC-u. Velika grupa ljudi proslavila je Dan nezavisnosti Albanije. Vozili su se po ulicama tržnog centra, vijorile su se albanske i kosovske zastave, pucalo se i koristilo pirotehniku. Ispred jedne od radnji puštali su albanske pesme i skandirali", blagonaklono je događaj opisao novinski portal "Necenzurirano", koji je inače izuzetno kritičan prema raznim "nacionalizmima", ali je sada propustio da primeti albanski, kao i rasističke ispade Albanaca koji žive u Sloveniji.
U jeku divljanja po ulicama najposećenijeg tržnog centra u slovenačkoj prestonici, Albanci su i na nekoliko automobile slovenačke policije okačili zastave Albanije i "Kosova". Policajci su sve to samo nemo posmatrali.
"Ljubljana je multikulturalan grad, pa je samim tim još važnije poštovanje međukulturalnih razlika i tradicija etničkih zajednica. Ovakva okupljanja i masovno narušavanje javnog reda i mira ne doprinose suživotu u multikulturalnoj zajednici", pomirljivo je saopštila slovenačka policija u odgovoru na pitanja zašto toleriše takvo ponašanje.
Na kraju je protiv šest osoba čije je kršenje zakona policija uočila na licu mesta pokrenula prekršajni postupak, ali slovenačka stranka NSi uz sumnju da će iko biti zaista i kažnjen upozorava da "snage reda" više ne kontrolišu bezbednosnu situaciju u državi, zato traže vanrednu sednicu slovenačkog parlamenta.
"Zašto dozvoljavamo tim muslimanskim džihadistima da divljaju usred naše zemlje? Gde je policija da rastera tu lobističku propagandnu bandu i pošalje ih u zatvor ili ih odmah deportuje? Zar smo postali takvi mekušci?" upitao je jedan od korisnika na mreži Iks povodom rečenog incidenta koji su Slovencima i "neSlovencima" (zbirni naziv za sve nepriznate manjine) privredili "Kosovari" u pretprazničkoj atmosferi slovenačke metropole.