Iako većina građana (45 odsto) pripadnike druge vere ne smatra pretnjom po svoju religiju, svaki četvrti je kazao da su pripadnici drugih religija pretnja po njegovu. Značajan deo ispitanika (28 odsto) ima neutralan stav po ovom pitanju.
To pokazuju podaci istraživanja koje je za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT) sproveo Institut Damar, u periodu od 7. do 18. novembra na uzorku od 1.000 ispitanika.
Ovaj deo istraživanja bavi se percepcijama građana Crne Gore o ulozi religije u oblikovanju društvenih vrednosti i identiteta, navodi se na sajtu CDT-a gde su predstavljeni rezultati istraživanja.
Kako se navodi, građani su podeljeni povodom ideje o podizanju spomenika mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju, koji je preminuo 30. oktobra 2020.
Nešto manje od polovine građana (46 odsto) smatra da treba poštovati zakon i sačekati da prođe 20 godina pre donošenja odluke o podizanju spomenika mitropolitu SPC Amfilohiju (Radoviću). S druge strane, 31 odsto ispitanika veruje da bi rok trebalo skratiti ako postoji poseban društveni interes, dok je 23 odsto neodlučno ili nema stav o ovom pitanju.
CDT nije precizno naveo kako je formulisano pitanje u vezi sa podizanjem spomenika mitropolitu Amfilohiju, ali nije zgoreg podsetiti na svojevremeno pojašnjenje ministra kulture Crne Gore Tamare Vujović kako bi se bolje razumelo poštovanje zakona i čekanje da prođe 20 godina.
Po zakonu, kako je navela Vujović, Ministarstvo kulture ne može da da saglasnost za podizanje spomenika ličnosti od čije je smrti prošlo manje od 20 godina, već takvu saglasnost daje samo Vlada Crne Gore.
Ne radi se, dakle, o nepoštovanju zakona niti o skraćivanju rokova, već o drugačijoj proceduri odobravanja podizanja spomenika.
Većina ispitanika (61 odsto) navodi da im ne bi smetalo da svešteno lice iz verske zajednice kojoj ne pripadaju dobije spomenik u Crnoj Gori. S druge strane, 21 odsto izražava stav da bi im to smetalo, dok 18 odsto nije sigurno ili nema stav o ovom pitanju, navodi se na sajtu CDT-a.
Istraživanje je pokazalo i da nešto manje od polovine građana Crne Gore (46 odsto) smatra da je religija ključni faktor za očuvanje crnogorskog identiteta, dok gotovo trećina (31 odsto) izražava neslaganje s ovom tvrdnjom. Preostali deo ispitanika (23 odsto) ima neutralan stav.
Trećina građana (34 odsto) smatra da političare druge vere treba isključiti iz procesa donošenja zakona koji uređuju odnos između države i verskih zajednica kojima ti političari ne pripadaju. Više od trećine (39 odsto) ne podržava takve tvrdnje, dok 27 odsto zauzima neutralan stav.
Svrha prilično komplikovanog pitanja o veroispovesti političara i uređenja odnosa države i verske zajednice, nejasna je, za prizvucima pravog balkanskog apsurda.
Da li to ukazuje da bi svaki treći Crnogorac, tražio, na primer, da se ministri i državni sekretari prvo izjasne o veroispovesti, a onda da se, u nekom imaginarnom scenariju, restitucijom imovine Katoličkoj crkvi bave samo oni koji su katolici? Ili da upisivanje "Crnogorske pravoslavne crkve", iz udruženja prijavljenog u policijskoj stanici u državni registar bude stvar samo onih nosioca vlasti koji su se prethodno izjasnili kao vernici CPC? Ili da, vratimo se na gornje pitanje, o podizanju spomenika mitropolitu Amfilohiju odlučuju samo pravoslavni članovi vlade?
Skoro dve trećine ispitanika (63 odsto) smatra da se treba držati morala koji propoveda njihova verska zajednica, pri čemu se 34 odsto u potpunosti slaže, a 29 odsto se donekle slaže sa ovom tvrdnjom. Neutralan stav zauzima 27 odsto ispitanika, dok manjina izražava neslaganje – njih 11 odsto.
Istraživanje CDT-a je sprovedeno u okviru projekta "Jačanje otpornosti Crne Gore: Borba protiv radikalizacije i dezinformacija" uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Holandije. Sadržaj je isključiva odgovornost Centra za demokratsku tranziciju, navodi se na sajtu ove organizacije.