Strateški interes Hrvatske je da se nasilno i nedemokratskim putem sruši predsednik Srbije Aleksandar Vučić, poručila je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić povodom izjave kandidatkinje za predsednicu Hrvatske Ivane Kekin, koja je rekla da je strateški interes saradnja sa demokratskom vlašću u Srbiji, a da to nije Vučić.
Brnabićeva je istakla Hrvatska ne može da se pomiri sa tim da će Srbija prvi put u istoriji biti ispred Hrvatske po BDP-u.
"To znači takođe da ta zemlja pruža organizacionu, logističku obaveštajnu i finansijsku podršku svim naporima u zemlju i u inostranstvu, da ostvare taj strateški interes te zemlje. Dakle da Aleksandar Vučić ne bude više predsednik Srbije", rekla je Brnabićeva za TV Hepi.
On je navela da je Vučić u poslednjih 10 godina uradio sve što je mogao na pomirenju u regionu, na stvaranju boljih veza i podsetila da je kao predsednik vlade predložio izgradnju brze pruge Beograd-Zagreb-Ljubljana, ali da Zagreb to nije prihvatio.
"Vučić je želeo da Srbija reši sva otvorena pitanja sa Hrvatskom, ali Hrvatska želi da reši samo pitanja koja su u njenom interesu i da priča o nestalim osobama. Ne priča ona o svim nestalim Srbima i ne zanimaju je srpske žrtve", istakla je predsednica parlamenta.
On je dodala i da je Hrvatska do pre deset godina bila neprikosnovena kada su u pitanju u autoputevi, ali da se to promenilo i da je Srbija danas ispred Hrvatske. Istakla je i da se Vučić ne libi da priča o srpskim žrtvama i o devedesetima, da ne beži od toga šta smo mi činili, ali da ne dozvoljava da se zaboravi šta su činili Hrvati i da se ceo svet pred svaku godišnjicu Oluje podseti šta je Hrvatska u saradnji sa američkim trupama uradila 1995. godine i da je sprovela najveće etničko čišćenje u Evropi od Drugog svetskog rata.
Brnabićeva je istakla da hrvatski političari govore o demokratskoj i građanskoj Hrvatskoj koja, kako kaže, ne dozvoljava Vučiću da ode u Jasenovac i da kao potomak žrtve iz tog logora, položi cveće i upali sveću. Naglasila je i da legitimni strateški interes jedne zemlje nije mešanje u unutrašnja pitanja druge države što, kako je rekla, Hrvatska radi.