Šta se dešava u Podgorici: Milatovićev zaokret od Mila i DPS-a, ili samo manevar?

Odbornici Milatovićeve stranke preksinoć dogovarali vlast u Podgorici sa DPS-om, sinoć na pregovore iznenada pozvali PES, Demokrate i ZBPG, sve samo 48 sati pošto su saopštili da ni u kom slučaju neće pregovarati sa onima koji "krše ustav"

Koliko preksinoć, odbornici "Pokreta za Podgoricu" Jakova Milatovića uveliko su pregovarali o novoj vlast u glavnom gradu sa DPS-om, partijom Duška Markovića, Evropskim savezom. Posle sastanka izjave su išle u pravcu da je, skoro pa sve završeno, da vlast mogu formirati već 28. decembra, da će u utorak razgovarati o kadrovskim pitanjima.

Sinoć je, međutim, usledio preokret, ali samo u najavi. Iz tabora "Pokreta za Podgoricu", iznenada, upućen je poziv za pregovore, za sredu uveče, na adrese PES-a, Demokrata i koalicije "Za budućnost Podgorice".

"U cilju razmatranja programskih osnova za formiranje nove vlasti u Podgorici, pozivamo kolege iz Koalicije PES-Demokrate i ZBCG na na sastanak, koji bi se održao sutra (sreda) u 19 sati. Očekujemo konstruktivan i odgovoran pristup čiji rezultat će biti formiranje odgovorne gradske uprave, na korist svih Podgoričanki i Podgoričana", rekli su sinoć "Vijestima" iz "Pokreta za Podgoricu".

Istovremeno, sastanak koalicije "Za bolju Podgoricu", Jakova Milatovića i Dritana Abazovića koji je bio zakazan za juče popodne i na kome je već trebalo da se razgovara o kadrovskim rešenjima, o kandidatima za gradonačelnika, predsednika Skupštine, o njihovim zamenicima, iznenada je otkazan a javnost je obaveštena da će između ovih političkih subjekata biti nastavljena samo – "neformalna komunikacija".

Valja podsetiti i da su pre samo tri dana iz "Pokreta za Podgoricu" crnogorskoj javnosti saopštili da ni u kom slučaju neće u pregovore sa "onima koji krše ustav". U ovom slučaju sa PES-om, Demokratama i ZBCG čiji su poslanici na Ustavnom odboru i u Skupštini Crne Gore izglasali odluku o penzionisanju sudinice ustavnog suda i odlučili da raspišu oglas za izbor dvoje novih sudija Ustavnog suda.

Podgorički portal "Borba" jutros na glavnoj najavi postavlja pitanje da li se radi o "manevru", ili će danas doći do dogovora.

"Jasno je da je ovo manevarski potez Jakova Milatovića nakon što je javnost burno reagovala na činjenicu da je njegova lista pregovarala i skoro dogovorila koaliciju sa DPS-om. Zato sada pokušava da sanira političku štetu zbog toga i zato sada zove za sto one koje već mesecima napada, dok sa DPS-om njemu odani nezavisni poslanici uveliko dele političku strategiju. Zato ukoliko večeras ne dođe do dogovora jasno je da Milatović ne želi dogovor već samo želi da sanira štetu koju je sam sebi naneo poslednjih meseci i da koliko toliko sačuva rejting", piše "Borba".

Sam Milatović koliko preksinoć, u objavi na Fejsbuku govorio je kako "poslednja dešavanja u Crnoj Gori nažalost ukazuju da je dominantan karakter sadašnje vlasti anticrnogorski i antievropski, i da se ogleda u protivustavnom delovanju, slavljenju retrogradnih ideologija, ekonomskom populizmu i urušavanju dobrosusedskih odnosa".

"Umesto fokusa na reforme, evropske integracije, izgradnju pravne države i društva jednakih šansi – neodgovorni nosioci najodgovornijih funkcija u državi nas svakodnevno svojim činjenjem vraćaju u prošlost", objavio je preksinoć Milatović.

Samo 24 sata kasnije, Milatović je na Fejsbuku dosta umereniji.

"Budućnost Podgorice i budućnost Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – IDEJE koju je na prethodnim lokalnim, predsedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES", stoji u sinoćnjoj objavi Milatovića.

Politički komentator iz Podgorice Boško Vukićević u autorskom tekstu objavljenom noćas piše da se "još jednom pokazalo kako jedinstveno, masovno i opravdano delovanje slobodnih ljudi na društvenim mrežama dovodi do rezultata".

"Večeras saznajemo da su, kako predsednik Milatović, tako i njegova lokalna podgorička grupacija, napravili tzv. U-turn, dramatičan politički zaokret od 180 stepeni i najverovatnije odustali od najavljene saradnje sa mafiokratskim DPS-om. Pritisak javnosti je bio takvog intenziteta da je kod pomenutih činilaca – kao što sam u svojim analizama i nagoveštavao – probudio zrno razuma. Tj. oni su shvatili da bi radikalan raskid sa sopstvenim biračkim telom i saradnja sa DPS-om (narodski rečeno – izdaja), ne samo doveo u pitanje njihove političke karijere, već i trajno obeležio njihove ljudske egzistencije. Shvatili su da takav teret ipak ne mogu preuzeti na svoja pleća, te su se, da se blago izrazim – predomislili", navodi Vukićević.

Ukazuje  da "Milatović večeras crnogorskoj javnosti piše dijametralno suprotnu poruku u odnosu na jučerašnju".

"Dok je juče govorio o "anticrnogorskom i antievropskom karakteru vlasti" i o njenom protivustavnom delovanju – on večeras šalje pomirljivu poruku o "jačanju dijaloga i međusobnog razumevanja" toj istoj vlasti. Slično, dok je juče "ustavobraniteljska" grupacija "Pokret za Podgoricu" insistirala da neće uopšte pregovarati sa "onima koji krše Ustav", ona večeras upravo njima šalje pomiriteljsku ponudu za pregovorima i dostizanjem dogovora", stoji u tekstu Vukićevića.

Kako ističe, da je on na mestu konstituenata vladajuće koalicije, ne bi "seirio" nad ovakvim iskazivanjem slabosti i neprincipijelnosti Milatovića i njegovih poslanika.

"Umesto toga, treba manifestovati politički pragmatizam, grube greške potencijalnih partnera pripisati političkom neiskustvu i posvetiti se dostizanju dogovora, ako je još uvek moguć. Jer, novo održavanje izbora u Podgorici je nepotrebno trošenje novca i strpljenja građana", smatra Vukićević.