Ako je Kurti spasao ljude od zlih Srba, zašto onda traži da štede struju?
Aljbin Kurti je odlučio da se oproba kao Deda Mraz ili "Babađuši", pa su građani tzv. Kosova uoči Nove godine dobili poklone: poziv da "prištede" električnu energiju, naročito tokom prazničnih dana, molbu da koriste "alternativne" načine grejanja i savet da budu pažljivi u vezi sa potrošnjom u periodu od 9 do 12 časova i u periodu od 18 sati do ponoći.
U slučaju da ne prihvate Kurtijeve darove, odnosno ogluše se o poziv i molbu, sistemu elektrosnabdevanja na KiM preti kolaps.
Ovaj Kurtijev poziv ogolio je do srži licemerje Prištine koja srpsku stranu optužuje da stoji iza eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac koji je ključan za energetsku mrežu na Kosovu i Metohiji, dok on sa druge strane traži od ljudi da ne troše struju jer je nema dovoljno.
Upravo to pokazuje da bi oštećenje kanala išlo u korist samo Prištine, koja bi tako našla izgovor za to što se Kosovo i Metohija već godinama bori sa nestašicom struje, posebno u zimskim danima.
Ovo obaveštenje stiglo je na dan kada se obeležava Božić po georgijanskom kalendaru, a nakon što su se stanovnici nekoliko opština žalili upravo zbog isključenja.
"Sa niskim temperaturama došlo je do veće potrošnje električne energije. Kao rezultat toga, naš elektroenergetski sistem je preopterećen, što uzrokuje tehničke poteškoće u snabdevanju i ugrožava mrežu. Stoga je bilo neophodno da se u nekim naseljima, gde je opterećenje veliko, isključi struja. Poteškoća u snabdevanju je najviše bilo u Uroševcu, Lipljanu, Đakovici, Mališevu, Gnjilanu, Štimlju, Istoku i Prizrenu", navodi se u saopštenju.
Iz redova opozicionih albanskih stranaka na KiM čule su se kritike na račun premijera privremenih institucija u Prištini, poput one da je sve to rezultat očajnog rukovođenja energetskim sektorom i da kod njega nema struje, ali da zato ima poskupljenja iste.
Pojedini mediji na albanskom jeziku navode da će u pojedinim gradovima biti restrikcija i da se one ne mogu izbeći, zbog čega su stanovnici već u panici.
Ovo nije prvi put da se tokom Kurtijeve vlasti građani tzv. Kosova susreću sa energetskom krizom. U veoma sličnoj situaciji su se našli i tačno pre tri godine, u decembru 2021, kada su neki gradovi bili duže od 24 sata bez električne energije.
Ni tada nisu izostali njegovi "mudri" saveti: poručio je građanima da se pokriju ćebadima i objasnio se da se on tako greje tokom hladnih zimskih noći bez struje.
U znak protesta zbog ove izjave u dvorištu zgrade vlade tzv. Kosova postavljena su ćebad.
I tokom protekle dve godine tzv. Kosovo se suočilo sa sličnim problemima, ali tada su se privremene vlasti "vadile" na "globalnu energetsku krizu". Restrikcija je bilo čak i tokom leta, 2022. godine, što je u albanskoj javnosti na KiM izazvalo pometnju, pa se čulo da "na Kosovo zima u avgustu stiže".
Prema nekim predviđanjima, koja su dostupna u medijima na albanskom jeziku, energetska kriza na KiM bi mogla da potraje još najmanje dve godine, delimično se može rešiti uvozom električne energije, a neki od razloga su i "zastarelost blokova elektrana".