Srbija i Balkan

Bivši američki diplomata o dijalogu Beograda i Prištine: Tramp želi dogovore, menja strategiju

Premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti ima prednosti i mane u odnosu na izabranog predsednika SAD, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić više radio na stvaranju ličnih veza sa Trampom i ljudima iz Trampove administracije
Bivši američki diplomata o dijalogu Beograda i Prištine: Tramp želi dogovore, menja strategijuGetty © Rebecca Noble/Getty Images

Bivši američki diplomata Kameron Manter kaže da se pregovori Beograda i Prištine za normalizaciju odnosa ne mogu nastaviti, a da se ništa ne promeni "ako ne želimo da provedemo još 15 godina čekajući". On smatra da će povratak Donalda Trampa u Belu kuću svakako nametnuti promenu strategije, budući da, kako kaže, Tramp želi dogovore.

"Njegov cilj nije da uvede Srbe i Kosovo u Evropsku uniju. Njegov cilj je da učini najbolje za Sjedinjene Države, da Ameriku ponovo učini velikom", kaže Manter, koji je bio američki ambasador u Srbiji kada je Priština proglasila nezavisnost 2008. godine, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.

Prema njegovim rečima, premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti ima prednosti i mane u odnosu na izabranog predsednika SAD, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić više radio na stvaranju ličnih veza sa Trampom i ljudima iz Trampove administracije. Ocenjuje da će zbog toga tzv. Kosovo biti u nepovoljnijem položaju jer ovde postoji istorija ličnih veza.

"Vučić je posetio Trampa u Beloj kući. Ima istoriju poslovnih dogovora. Obećava se da će biti ulaganja u glavnu beogradsku ulicu, u izgradnju luksuznog hotela. Ta vrsta odnosa – koliko ja znam – ne postoji između Kurtija i ljudi u novoj američkoj administraciji", kazao je. 

Upitan o tome ko je odgovoran za to što se pregovori o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine vode već 14 godina, a da je krajnji cilj još daleko, Manter je rekao da nije ljubitelj pronalaženja krivca, već rešenja, i ocenio da je fokus bio na malim stvarima, bilo da se radi o registarskim tablicama automobila ili dokumentima.

"To su, naravno, važne u svakodnevnom životu. Ali, imam osećaj da treba proširiti domet i to ne treba tretirati samo kao pitanje Kosova i Srbije. Jer, na celom Zapadnom Balkanu postoje veoma veliki problemi i što više zaglibimo u detalje, to manje napredujemo. Međutim, malo ću prekršiti svoje pravilo i malo okriviti Evropsku uniju, gde postoji tendencija da se bavimo detaljima, a ne strategijama velikih razmera", naveo je on i dodao da "ako želimo napredak između Kosova i Srbije, on mora biti izveden iz rešenja velikih pitanja". 

Ocenio je da fokus Sjedinjenih Država neće biti čak ni na spoljnim poslovima, već na unutrašnjim poslovima.

"Nedavno sam bio u Vašingtonu i čuo kako Amerikanci govore o tri prioriteta. Prvi prioritet je Kina, drugi prioritet Kina, a treći prioritet Kina. Ona je sve o čemu pričaju. Stoga mislim da će angažman na Balkanu doći na tragu unutrašnjih pitanja. Ako će Amerikanci zaista da budu oštri prema Kini, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću neće biti lako, jer je mnogo radio na razvijanju dobrih odnosa sa Kinezima i dobrih odnosa sa Amerikancima", istakao je i dodao da "postoji i lični element" i da "Ričard Grenel, koji je sada imenovan za savetnika za specijalne projekte predsednika Trampa, i njegov zet Džared Kušner pokazali su veliko interesovanje za ulaganja u Albaniji, Srbiji i takvim zemljama". 

image