"Dan uveče" o obustavi ruskog gasa preko Ukrajine: Najveći gubitnik je Evropa, prvenstveno Kijev

Rusija zamenjuje evropsko tržište azijskim, dok je za Evropu doba jeftinih energenata odavno prošlo: već iz toga je jasno ko je pobednik, a ko gubitnik sankcija, blokada i obustava ruskih energenata o čemu su za televiziju RT Balkan govorili novinarka Jelica Putniković i energetičar Miloš Zdravković

Koje su posledice odluke Kijeva da "zavrne slavinu" i obustavi isporuku ruskog gasa Evropi. Pridnjestrovlje se zbog ovog poteza Ukrajine već smrzava. "Neposlušne" članice EU – Slovačka i Mađarska  - biće takođe vrlo brzo pogođene, ali pitanje je može li Evropa ekonomski da preživi još jedan "gasni udar".

I konačno, šta ovo znači za Srbiju, hoćemo li i mi plaćati ceh ove geopolitičke, ekonomske igre, o tome su u emisiji "Dan uveče" na televiziji RT Balkan razgovarali ekspert za energetiku Miloš Zdravković i glavna urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković. Za emisiju je iz Moskve govorio i Aleksandar Frolov sa Instituta za nacionalnu energetiku Rusije.

Putnikovićeva i Zdravković složili su se da odluka Ukrajine da obustavi tranzit ruskog gasa preko svoje teritorije nije logična, kao i da, iako će posledice osetiti i neke druge evropske zemlje, najveći gubitnik u celoj situaciji jeste upravo Kijev.

"Odluka o obustavi gasa je jedna pi-ar odluka, niko neće imati koristi u Evropi od toga. Zvanično obrazloženje Kijeva da su to uradili da Rusija ne bi finansirala tim novcem sukob u Ukrajini jednostavno ne stoji", rekao je Zdravković.

On je istakao da je prema zvaničnim podacima Rusija prošle godine izvezla 210 milijardi kubika gasa, a rutom kroz Ukrajinu svega nešto manje od 15 milijardi kubika.

"To su neznatne količine, taj gas Rusi mogu da pretvore u električnu energiju ili da ga izmeste na drugo tržište", istakao je Zdravković. 

Prekid tranzita gasa preko Ukrajine imaće nepovratne tehničke posledice po sam gasovod u Ukrajini, istakao je Aleksandar Frolov sa Instituta za nacionalnu energetiku Rusije.

"U januaru 2024. ruske snage pogodile su gasno čvorište, a sada se otvaraju mogućnosti za čisto fizičko uništavanje kompresorskih stanica koje stoje na putu ruskom gasu koji sada nikuda ne ide. Ovo je najnepovoljniji scenario za razvoj situacije u Ukrajini, a postoji i drugi scenario a to je povećanje troškova stanovništva i industrije za održavanje i servisiranje gasnog sistema", rekao je Frolov. 

On je istakao i da su za razliku od zemalja poput Slovačke ili Austrije, balkanske zemlje zaštićene snabdevanjem gasom preko Turske, Turskim tokom, a postoji i transbalkanski tok. 

Jelica Putniković podsetila je da se i pre sukoba u Ukrajini uveliko govorilo o tome da je gasovod koji ide kroz Ukrajinu zastareo i da ga treba modernizovati, kao i da je Rusija planirala gasovod Južni tok kao alternativu.  

"Sa dva izgrađena gasovoda Severni tok 1 i 2, koji jesu oštećeni, ali se mogu i popraviti, i Turskim tokom, Ukrajina bi bila suvišna u tranzitu od Rusije prema Evropi. Sada stižu vesti da su Amerikanci zainteresovani da kupe Severni tok 1 i 2, kao što se svojevremeno govorilo da je jedan od Bajdenovih sinova zainteresovan za gasovod u Ukrajini. Videćemo šta će od toga biti, kapital uvek nađe način da prevaziđe političke razmirice, ali pitanje je šta će Rusi odlučiti", rekla je Putniković. 

Energetičar Miloš Zdravković ukazao je da Rusija odavno više nije benzinska stanica, već da ozbiljno ulaže u tehnologiju i infrastrukturu, kao i da je izgradila gigantske gasovode prema Kini i azijsko-pacifičkom regionu.

"Evropsko tržište je nadomestila azijskim. Rusija će svakako naći kupce za svoj gas", rekao je Zdravković koji je takođe istakao da je doba jeftine energije definitivno prošlo. 

Evropa je ovde gubitnik, a odluke o sankcijama na ruske energente, kao i odluka Kijeva da ne produži ugovor sa ruskim "Gaspromom", vratile su se kao bumerang i teško pogodile evropsku privredu, složili su se sagovornici "Dana uveče".