Otkako je počeo rat u Ukrajini, slovenačke državne institucije ruski gas anatemišu kao prljav i geopolitički neprihvatljiv izvor energije. Usvojen je čak i novi zakon koji zabranjuje ugradnju gasnih peći u nove zgrade, a dozvoljena je upotreba po emisije štetnih gasova u atmosferu pogubnih goriva, poput drva. Zato se domaći energetski sektor grčevito bacio u potragu za novim mogućnostima u "obnovljivim" izvorima unutar Slovenije, a s obzirom na skromnu površinu zemlje, još više u inostranstvu. Ali ni to nije garancija za uspeh, kao što je pokazao primer solarne elektrane Bukovica u Hrvatskoj.
Slovenačka kompanija "Interenergo" uložila je pre dve godine pet miliona evra u jednu od najvećih solarnih elektrana izgrađenih u susednoj Hrvatskoj. A onda je jaka bura koja je pustošila širom hrvatske obale prošle sedmice uništila ponos i diku slovenačkih investitora, jednu od najvećih solarnih elektrana u opštini Jasenice kod Zadra. Nije teško pogoditi da je vlasnik devastirane elektrane, izgrađene 2023. godine - slovenački "Interenergo".
Elektrana se prostirala na površini 14 i po hektara, na mestu gde je nekada bila fabrika glinice "Jadral". Očekivalo se da će strujom snabdevati 3.500 domaćinstava. Meštani su, međutim, još pre početka gradnje izrazili sumnju da su slovenački investitori izabrali najpogodnije mesto za takvo ulaganje.
"U celom kraju nema većeg drveta, a i tamo gde ima, iskrivljeno je od udara vetra. Ovde olujni vetrovi duvaju vekovima i uništavaju sve pred sobom", je za HRT upozorio ekolog Ivan Matić.
U opštini Jasenice su uprkos tome podignute dve solarne elektrane, a prostorni plan predviđa izgradnju još dve. Neki meštani su potpisali peticiju kojom su pokušali da spreče gradnju.
A sada je pet miliona evra teška slovenačko-austrijska investicija neslavno prošla, teško oštećena olujom, javlja HRT. Orkanski vetar je razneo naokolo na stotine panela, zvio i deformisao konstrukciju na koju su bili pričvršćeni, oborio ogradu, zaustavio proizvodnju. Vetar je panele, od kojih je svaki težak 30 kilograma, nosio kao perca, a potom su pali na put između sela Zaton Obrovački i Maslenica, tada zatvoren za saobraćaj zbog vremenskih (ne)prilika.
Solarnu elektranu Bukovica izgradio je slovenački trgovac električnom energijom i razvijač projekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora "Interenergo". Kompanija, osnovana 2007. godine sa sedištem u Ljubljani, od 2009. je deo austrijske "Kelag grupe" koja se bavi hidro, vetro i solarnom energijom.
"Interenergo" je solarnu elektranu u Jasenicama, kojom je upravljao preko svoje ekspoziture "Solarne elektrane Bukovica", svečano otvorio oktobra 2023. Postrojenje je imalo kapacitet od 6,25 megavata.