U više crnogorskih gradova, građani paljenjem sveća odaju poštu stradalima u masovnom ubistvu na Cetinju u kojem je 12 osoba izgubilo je život, a četiri ranjene su u teškom stanju.
Jedan od četiri pacijenta ranjena na Cetinju i dalje je u veoma kritičnom stanju, s neizvesnim ishodom, saopštio je Klinički centar.
Taj pacijent, koji ima prostrelne rane glave, je u potenciranoj komi, sediran je i njegovo stanje se redovno prati, kažu iz te ustanove.
Predsednik Vlade Crne Gore zakazao je za danas vanrednu sednicu Veća za nacionalnu bezbednost. Jedna od tema je i hitno donošenje novog Zakona o oružju, a razmatraće se i potpuna zabrana posedovanja oružja.
U Crnoj Gori je trodnevna žalost, a Vlada Republike Srpske odlučila je da danas 3. januar proglasi Danom žalosti u Republici Srpskoj.
Sveštenstvo sabornog Hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici zajedno sa verujućim narodom uznelo je molitvu Gospodu za duše nevino stradale u masakru na Cetinju, napisao je sinoć predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na Iksu.
Napadač, Cetinjanin Aco Martinović (45) još 2005. godine je uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanje.
Policija je ranije kod njega primetila antisocijalno ponašanje uz zahtev za psihijatrijski pregled, prenosi RTCG.
Martinoviću je tada propisana terapija u Domu zdravlja, ali nije upućen u specijalnizovanu zdravstvenu ustanovu.
Vršilac dužnosti direktora Uprave policije (UP) Lazar Šćepanović rekao je da se da se ubica, prema zvaničnim podacima Uprave policije, nije vodio kao operativno interesantno lice.
"On je bio registrovan kao izvršilac krivičnim dela sa elementima nasilja. Tačnije, 2005. godine je pravosnažno osuđen za KD nasilničnko ponašanje, kada ga je sud osudio na uslovnu osudu kaznom zatvora na tri meseca", saopštio je juče Šćepanović.
Tokom 2022. godine, službenici Uprave policije su raspolagali operativnim saznanjima da Martinović, poseduje u ilegalnom posedu vatrenog oružje.
Policija je, kako kaže Šćepanović, pretresla Martinovićevu porodičnu kuću, 28.11.2022. godine, i pronašli su dve vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu eksplozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.
"Za ovo krivično delo ubica je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora u trajanju od tri meseca, koja presuda nije postala pravosnažna, za KD 403 (neovlašćeno držanje oružja i eksplozivnih materija), te se postupak po žalbi vodi u Višem sudu u Podgorici“, kazao je juče Šćepanović.
Policija je tada, kako kaže, prepoznala antisocijalno ponašanje ovog lica, nakon pretresa i obavljenog razgovora, te su stoga inicirali prema Domu zdravlju Cetinje zahtev za vršenje psihijatrijskog pregleda, shodno Zakonu o zaštiti i ostvarenju prava mentalno obolelih.
"Ovo lice je sprovedeno Ministarstvu zdravlja, odmah nakon pretresa, gde je, prema dobijenim informacijama, licu propisana terapija u Domu zdravlja i tom prilikom nije upućeno u specijalnizovanu zdravstvenu ustanovu", zaključio je Šćepanović.