Srbija i Balkan

Šmit udario na Banjaluku: Zabranio sprovođenje zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske

Šmit izdao nalog po kojem se svaki pokušaj sprovođenja zaključaka proglašavaju zabranjenim i kažnjivim
Šmit udario na Banjaluku: Zabranio sprovođenje zaključaka Narodne skupštine Republike SrpskeGetty © Samir Jordamovic/Anadolu

Nelegalni Visoki predstavnik U BiH Kristijan Šmit zabranio je sprovođenje zaključaka koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske na posebnoj sednici u noći 24. na 25. decembar 2024. godine.

U saopštenju koje je izdala kancelarija OHR-a, navodi se da zaključci predstavljaju "nepromišljen pokušaj Narodne skupštine Republike Srpske da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Dejtonskog mirovnog sporazuma", koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine".

"Svako nepoštovanje ovog sporazuma dovešće u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nema i mora doprineti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Dejtonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije", navodi Šmit.

On je još jednom na sebe preuzeo ovlašćenja Visokog predstavnika za BiH, iako nikad nije izabran na tu funkciju i izdao nalog po kojem se svaki pokušaj sprovođenja zaključaka proglašavaju zabranjenim i kažnjivim.

"Prema tome, od vladajuće koalicije u Republici Srpskoj prvenstveno zavisi hoće li biti zakonskih posledica ili ne. Visoki predstavnik poziva članove NSRS da razmisle o posledicama takvih postupaka i na brzinu sastavljene pravno neutemeljene mešavine skupštinskih odluka koje se odnose na konkretno pitanje. Pravo na pošteno suđenje mora biti zaštićeno zagarantiranim procedurama i poštovanjem vladavine prava, a ne stvaranjem unilateralnih pravila", navodi Šmit.

Kako dodaje, osnovna poruka njegove odluke je da niko nije iznad zakona i ne sme da zloupotrebljava zakon, zaboravljajući da je on upravo dokaz kako pojedinac može biti iznad zakona, imajući u vidu da nije legalno izabran na funkciju koju već godinama obavlja neobazirući se da nema legitimitet u međunarodnoj zajednici.

"Među brojnim problematičnim tvrdnjama sadržanim u zaključcima NSRS je i ideja da bi se skupštinske odluke unutar multietničkog entiteta Republika Srpska mogle odnositi samo na jednu etničku grupu. Takve mere nisu samo diskriminatorne, već su u direktnoj suprotnosti sa duhom Daytonskog mirovnog sporazuma, posebno Aneksom 4, odnosno Ustavom Bosne i Hercegovine, ali i evropskim normama. Ovi zaključci potencijalno mogu biti značajna smetnja na putu Bosne i Hercegovine ka članstvu u EU", zaključuje Šmit.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zaključke u vezi sa informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim delovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim delovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH.

image