Srbija i Balkan

Maćedonci ponovo "zvecka" oružjem: Nabavljamo helikoptere, srpske vojne baze pretnja po bezbednost

Zadržano je 48 baza žandarmerije i srpske vojske, a osim njih, Srbija je postavila i druge baze na jugu svoje teritorije, tačnije u Raškoj, Nišu i Vranju, koje nisu daleko od teritorije "Kosova", tvrdi prištinski ministar odbrane
Maćedonci ponovo "zvecka" oružjem: Nabavljamo helikoptere, srpske vojne baze pretnja po bezbednostGetty © Erkin Keci/Anadolu

Ministar odbrane tzv. Kosova Ejup Maćedonci ponovo "zvecka" oružjem, najavljujući da će "kosovske bezbednosne snage", a koje prema Rezoluciji 1244 ne bi smele da postoje, u poslednjoj fazi tranzicije biti opremljene helikopterima, prenosi "Kosovo onlajn".

Maćedonci je takođe, upirao prstom u Srbiju, govoreći o pretnjama "terorističkih grupa iz Srbije" i optuživši Srbiju da "nastavlja da predstavlja pretnju postavljanjem 48 vojnih baza duž administrativne linije s Kosovom".

Prema njegovim rečima, tzv. Kosovo je kupilo dronove i različita vojna vozila.

"Država se fokusirala na ulaganja u savremene sisteme naoružanja, uključujući kupovinu protivtenkovskih sistema 'džavelin'. Završetkom transformacije, KBS će preuzeti odgovornost za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje", rekao je Maćedonci.

Osvrnuo se i na baze u Raškoj, Nišu i Vranju i ocenio da je pretnja napadima moguća, s obzirom na to, kako je naveo, "teroristi koji su izvršili napad u Banjskoj i na kanalu Ibar-Lepenac, još nisu kažnjeni".

"Zadržano je 48 baza žandarmerije i srpske vojske, a osim njih, Srbija je postavila i druge baze na jugu svoje teritorije, tačnije u Raškoj, Nišu i Vranju, koje nisu daleko od teritorije republike Kosova. Tri od četiri mehanizovane brigade srpske vojske su raspoređene u ovim bazama, a sve ove druge operativne baze duž granice, ovih 48 baza, predstavljaju operativno produženi deo tih velikih jedinica koje su raspoređene na jugu teritorije Srbije. Ovo svakako predstavlja pretnju za nas", rekao je Maćedonci.

On se pohvalio kako su "bezbednosne institucije sposobne i pripremljene da se suoče sa svakom pretnjom koja bi mogla ugroziti suverenitet zemlje".

"Naravno, pretnja je uvek moguća iz jednostavnog razloga, jer je grupa koja je izvela teroristički napad 24. septembra, i za koju se sumnja da je bila uključena u napad 29. novembra na kritičnu infrastrukturu, još uvek na slobodi i nije kažnjena u Republici Srbiji. Štaviše, Republika Srbija, tačnije njene institucije, i dalje olakšavaju funkcionisanje ove grupe na teritoriji Srbije, finansijski i administrativno je podržavaju, a sve ovo je pokazatelj da bi ova grupa mogla nastaviti sa napadima", navodi Maćedonci.

Dodaje i da je pristupanje tzv. Kosova NATO-u jedan od glavnih ciljeva i da se tzv. KBS gradi prema NATO standardima. Maćedonci kaže da će tzv. Kosovo postati nezavisno u pogledu municije.

"Po prvi put, naša zemlja će početi proizvodnju municije koja će biti 100 odsto proizvod Kosova, i brend će biti brend Kosova", pohvalio se Maćedonci.

image