Kad Kurti citira Čerčila: Na Hitlerove vojnike bacali ruže, sad postali "borci" protiv nacizma
Najveća lekcija koju možete naučiti u životu je i da budale nekada umeju da budu u pravu.
U ovoj rečenici nekadašnjeg britanskog premijera Vinstona Čerčila, izuzev jedne reči u njoj, sigurno se ne može prepoznati lažni premijer Aljbin Kurti.
Ipak, on se nedavno usudio da citira Čerčila koji je govorio da engleski oficiri cene hrabrost albanskih patriota. Uvezao je tu i želju "Kosova da se tokom Drugog svetskog rata ujedini sa Albanijom", dodao da se do slobode i prava na samoopredeljenje došlo 2008. godine kada je tzv. Kosovo samoproglasilo nezavisnost, kao i da "sve generacije posvećene slobodi Kosova i pravu albanskog naroda na samoopredeljenje, stoje uz anglo-američke saveznike, pobednike Drugog svetskog rata".
Sve je to Kurti povezao kako mu odgovara, naravno namerno pomešao "babe i žabe", ali ostalo je mnogo toga što nije rekao. I što su istorijske činjenice.
Gotovo svaka ulica ili trg na KiM u albanskim sredinama nosi ime nekog naciste. Tokom Drugog svetskog rata na desetine hiljada Albanaca bilo je deo nemačkih okupacionih snaga i bezbednosnih formacija u "velikoj Albaniji koju su stvorili Adolf Hitler i Benito Musolini i koja je uključivala Kosovo i Metohiju, zapadnu Makedoniju, deo Srbije i Crne Gore". Okupacione snage su 1941. godine stvorile žandarmeriju kosovskih Albanaca sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, a ove snage su uključene u nacističku SS diviziju Skenderbeg. Albanske patriote koje Čerčil hvali, a Kurti sada prisvaja, bili su deo minornog Pokreta otpora Albanije, koji su na sve moguće načine gušili "junaci sa Kurtijevog Kosova".
Među njima je zloglasni Džafer Deva, ministar unutrašnjih poslova Albanije u vladi lojalnoj nacističkoj Nemačkoj, ratni zločinac, član SS divizije Skenderbeg, kojem je lažna Kurtijeva vlada obnovila kuću kao "zaslužnom građaninu". Po njemu se zovu tri ulice na KiM. I predsednik vlade nacističke Albanije Redžep Mitrovica ima svoju "tablu" i kulturni centar, a on je direktno odgovoran za pokolj Srba u Peći.
Na čelu Skenderbeg divizije nalazili su se potomci Ise Boljetinca, sinovi i bratanci Bajazit, Jusuf i Adem Boljetinac, koji su komandovali pokoljima nad Srbima, po ugledu na njihovog pretka. Kvisling i ađutant komandanta Gestapoa Guntera Hazdinga, Besim Bajgora doveo je naciste pred Kosovsku Mitrovicu aprila 1941.godine, a oduševljeno ih je dočekao Džafer Deva.
I svi oni imaju ulice dok se Kurti poziva na Čerčila.
Pećka gimnazija nosi ime "Bedri Pejani", po albanskom političaru koji je bio jedan od osnivača Druge prizrenske lige. On je kolaboracionista i profašistički političar. U regionu Drenice, škole i domovi kulture zovu se po Mehmedu Gradici i Šabanu Poluži koji su sarađivali sa italijanskim fašistima, a imaju status "narodnih heroja". Jedna od većih ulica u Prištini dobila je ima po Mustafi Kruji, predsedniku vlade 'velike Albanije' od 1941. do 1943. zastupniku ideologije Musolinija. Otvoreno se zalagao za progon Srba. Naravno i terorista Adem Jašari ima svoj trg.
Istoričar Srđan Graovac kaže za RT Balkan da je to što Kurti spominje Čerčila "nonsens sam po sebi, zloupotreba istorije u dnevno političke svrhe i krivotvorenje istorijskih činjenica".
"Albanci su poput Hrvata bili verni sledbenici nacifašističkih režima. Albanci na KiM u vreme Drugog svetskog rata su bili integrisani u fašističku tvorevinu 'veliku Albaniju', koja je posle kapitulacije Italije potpala pod nemačku upravu. Tu su se posebno istakli Albanci sa KiM zauzimajući ključna mesta u vladi 'velike Albanije'. Očekivalo se da će možda biti više ministara iz Tirane, ali su se baš istakli ministri sa prostora Kosova i Metohije – Džafer Deva, Redžep Mitrovica... Albanci su imali svoju SS diviziju Skenderbeg, diviziju koja je imala ideološki predznak. SS su u Nemačkoj mogle biti samo one divizije ideološki indoktrinirane. One nisu bile u sastavu Vermahta, redovne nemačke vojske. Nacisti i fašisti su dočekani sa cvećem, kao i u Zagrebu. Albanci su bili sluge nacističkog režima. U narodnooslobodilačkoj borbi ih je bilo tek nekoliko", ističe Graovac.
On dodaje da kako se bližio kraj rata i kada su videli da će nacisti da izgube, formirali su pokret otpora, to su bili tzv. "balisti", kako bi pokušali da naprave određenu distancu i okrenu se Amerikancima i Britancima, računajući da će dobiti podršku za nacionalne interese.
"Britanci i Amerikanci su im pružili ruku želeći da se preko njih suprotstave komunističkom uticaju koji je bivao sve jači na tom prostor, posle Tita i Sovjetskog saveza koji je učestvovao u oslobađanju naših prostora. Albansku komunističku partiju je napravila Komunistička partija Jugoslavije. I to je bilo vreme tih previranja, kada su Britanci i Amerikanci želeli da destabilizuju komunističku Albaniju i Jugoslaviju. Ali, ovo nema veze sa Kurtijevom pričom koji pokušava da proturi. Albanci su bili sluge okupatora, on im je to priznao, dajući im mogućnost da formiraju SS diviziju, i na kraju su se u najvećoj meri povlačili sa tim okupatorom, nisu učestvovali u narodnooslobodilačkoj borbi i nikakve veze sa antifašizmom nisu imali", jasan je Graovac.
A što se tiče Čerčila, engleski političar nije uspeo da se izbori za ulicu u Prištini u velikoj konkurenciji "zaslužnih", ali je jedan ugostitelj u Prištini nazvao restoran po njemu...